Dovolená v Egyptě – vydejte se za zábavou, odpočinkem i památkami

900

Egypt – země dávných dynastií, písečných dun a nejmonumentálnějších a snad nejslavnějších hrobek. Pokud toužíte po tom zažít historii na vlastní kůži, je zrovna Egypt tou správnou volbou pro vaši dovolenou. Stejně tak ale je správnou volbou i ve chvíli, kdy byste chtěli vycestovat do moderní a stále se rozvíjející civilizace. Země na severním pobřeží Afriky je vhodnou volbou jak pro aktivně strávenou dovolenou, tak i odpočinkovou dovolenou u moře.

Pár informací před cestou do Egypta

Ještě než se do Egypta vydáte, je dobré vědět několik věcí. Mějte na paměti, že je Egypt muslimskou zemí a chovejte se během svého pobytu s respektem k místnímu obyvatelstvu i jejich kultuře, abyste se zbytečně nevystavovali konfliktním situacím. Hlavním oficiálním jazykem je arabština, lze se však většinou domluvit i v angličtině, což se bude určitě hodit. Pokud totiž budete chtít nakupovat v Egyptě, musíte mít na vědomí, že bez smlouvání se žádný nákup neobejde.

Za tradicemi do hlavního města

Pokud chcete poznat egyptskou kulturu na vlastní kůži, je dobré zabrousit na některé z tradičních velkých tržišť. Takové najdete třeba v místě zvaném Khan el-Khalili, což je ryze obchodní čtvrť v egyptském hlavním městě Káhira. Vznikat začala už ve 14. století a funguje dodnes. Je zde možné získat mnoho turistických suvenýrů, ale stejně tak zde narazíte i na tradiční egyptské výrobky. Zároveň tu také najdete kavárny a restaurace, ve kterých si můžete odpočinout před pokračováním v nakupování a navíc ochutnat místní dobroty.

V Káhiře je pak možné dokonce zažít i egyptské vánoce, které slaví 7. ledna koptové. Koptové byli původně nejstarší Egypťané, kteří přijali křesťanství, ovšem dnes se takto označují všichni egyptští křesťané. Vánoce jsou spojené s barevným osvětlením, dekoracemi a samozřejmostí je také sloužena půlnoční mše.

K moři za zábavou a odpočinkem

Milovníci lenošení na pláži a vodních radovánek jezdí do Egypta za krásnými moři. Břehy na severu země jsou omývány vodami Středozemního moře a na východním pobřeží vodami Rudého moře.

Pláže na pobřeží Středozemního moře jsou dlouhé a široké. Nejznámější v této části Egypta jsou pláže v okolí Alexandrie, kupříkladu pláž v Montazah, u které se nachází i velký zábavní park.

Nejoblíbenější turistická destinace na pobřeží Rudého moře a pravděpodobně i celého Egypta je město Hurghada. Zde je možné najít i několik veřejných pláží, z nichž nejznámější je Old Vic, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Především proto, že vstup do moře je zde pozvolný a voda je zde mělká.

Významným letoviskem u Rudého moře, které ocení hlavně milovníci potápění, je Sharm El Sheikh, které se může pyšnit krásnými korálovými útesy. Letovisko vyrostlo z malé rybářské komunity. K jeho rozvoji přispěl i fakt, že zde byla konečná stanice pro slavnou rallye Paříž – Dakar. To je i důvodem toho, že letovisko Sharm El Sheikh je nyní i plné nočního života. K němu patří hlavně diskotéky a kasina.

Egyptské protiklady – řeka Nil a poušť Sahara

V Egyptě se ale nachází i další skvost. Tím je největší africká řeka Nil, která přímo Egyptem protéká, a která také za dávných časů dala vůbec Egyptu vzniknout. Dodnes většina obyvatel žije stále podél jeho břehů.

Na druhou stranu, za mořem vody se objevuje i moře písku. Poušť Sahara je největší africkou pouští, dokonce i největší pouští světa. Zasahuje na území deseti afrických států. Obdivovat je možné písečné duny a různorodost zbarvení zdejšího písku.

Je tu možné dokonce najít i slaná bezodtoková jezera. Ta se nacházejí v oblastech na severu. Nejznámější je Šot al-Djerid v Tunisku, což je největší solná oblast na celé Sahaře.

Vzpomínky na dávné časy

Egypt je protknutý minulostí, jak jen to jde. Asi nejvýznamnějšími památkami jsou pyramidy v Gíze, které jsou zařazeny mezi sedm divů světa. Nacházejí se cca 20km od hlavního města Káhiry. Součástí jsou tři pyramidové komplexy a také Velká Sfinga. K vidění je i několik dalších menších hrobek, nebo třeba vesnice dělníků.

Dalším významným památkovým místem je Údolí králů, které v dobách největší slávy Egypta sloužilo jako pohřebiště faraonů, a to především vládců Nové říše.

Na druhou stranu jsou tu ale i bohatá letoviska a moderní letoviska pro ty, které historie příliš nezajímá a spíše chtějí zažít dovolenou plnou akce a zábavy. Takovým letoviskem je třeba Hurghada, nebo pro ty ještě náročnější letovisko El Gouna, které je vystaveno v tradičním Egyptském stylu, a které nabízí služby té nejvyšší kvality. Známé a oblíbené je také letovisko Taba, které je hlavně známé tím, že díky jeho poloze z něj můžete pozorovat tři sousední země – Jordánsko, Izrael a Saúdskou Arábii.

Předchozí článekDovolená ve Slovinsku – kam se vydat na letní a zimní dovolenou?
Další článekDovolená na souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov – dovolená v exotickém ráji