Dovolená na řeckém ostrově Thassos – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety

8944

Řecký ostrov Thassos je jedním z těch příhodných míst, na která se budete chtít vracet zas a znovu. Zelený ostrov v severním cípu Egejského moře oplývá nevídanou krásou. Zdejší hory jsou pokryté bujnými lesy. Na plážích září jemný bílý písek. V nížinách plodí olivové háje. Ve vnitrozemí sídlí starobylé kamenné vesničky. A téměř všude najdete archeologické nálezy odkazující na zlaté časy, které ostrovu přinesla antika.

Thassu se dnes přezdívá díky zdejší bujné přírodě „Smaragdový ostrov“. V antice byste o něm ale uslyšeli spíš jako o „Aténách severu“. Až takové reputaci se ostrov těšil. Jednak díky bohaté zásobě minerálů a přírodních zdrojů, jednak díky strategické poloze na obchodní trase mezi Malou Asií a centrálním Řeckem. Na druhé straně se tak stal cílem invazí Atéňanů, Sparťanů i Římanů, kteří jen čekali na vhodnou příležitost.

Ostrov, na němž se snoubí tradiční s moderním, láká řecké i zahraniční turisty také na výborné jídlo i vyspělé služby a infrastrukturu. Je mimo jiné ideálním cílem pro nezávislé cestovatele, kteří se na ostrov můžou snadno dopravit některým z trajektů odrážejících od pevninských měst Kavala a Keramoti několikrát za den.

Chcete poznat všechny chutě Thassu? Vyzkoušejte některou z lokálních specialit. Tatarka z čerstvé zeleniny a jarních bylinek vás osvěží v horkém dni. Stejně tak plněné cuketové květy nebo vinné listy. Pitarakia jsou jemně osmažené plátky cukety v mátovém těstíčku. A Kolios Gouna je speciálně vyuzená a pečená makrela, na jejíž kouřovou chuť se vám budou sbíhat sliny hned, jak ji ucítíte. Dopřejte si k thasským delikatesám sklenku ovocně anýzového likéru tsipouro. Chutí vám připomene ouzo, na rozdíl od něj je ale plně přírodní, bez přidaných chemikálií.

Počítejte s tím, že ležením na pláži tu vaše dovolená zdaleka neskončí. Propracovaná síť veřejných autobusů dělá toulky po ostrově až směšně snadnými. Neméně lákavé jsou pěší stezky vedoucí do hor – ke starým vesničkám, kamenným kostelům, zříceninám hradů i opuštěným jeskyním. Tyhle bludné cestičky žádného trekaře nenechají klidným.

Skočte si přes oheň. Thassané věří, že vám zvyk zajistí zdraví a pohodu na blížící se podzim i zimu. Tradici udržují snad ve všech ostrovních vesnicích. Ohňová noc se odehrává 31. července. Dodnes si uchovává nádech primitivní magie.

Thassané vás na mytologickém ostrově Sirén přivítají s otevřenou náručí a sklenkou delikátního červeného vína nebo anýzového likéru tsipouro. Dají vám příležitost nahlédnout pod pokličku místních zvyků a tradic, na ostrově se totiž odnepaměti koná řada strhujících festivalů založených na pohanských mýtech i křesťanských svátcích.

A právě v této otevřenosti a přátelskosti místních je největší síla tohoto ostrova: velmi brzy se tu budete cítit jako doma.

Zajímavá místa a památky na ostrově Thassos

Hlavní město Limenas

Limenas je nejen hlavním městem ostrova, ale i jeho největším přístavem. Městečko na severu ostrova obklopují hory zelenající se borovými háji a rozlehlé olivové aleje. V jeho ulicích to žije čilým ruchem restaurací, taveren, barů i osobitých obchůdků.

Malebná rybářská bašta s městskou písčitou pláží vám učaruje. Stejně jako výhled na širé moře a nedalekou řeckou pevninu z kopce ve východní části města, od kostela Agioi Apostoli. Obzvlášť v noci je pohled na rozsvícené pevninské město Kavala působivý.

Ačkoliv je dnes Limenas moderním centrem ostrova s veškerými odpovídajícími atrakcemi a službami, uchovává si tradiční nádech. Ostatně, jeho historie sahá do antiky a snad ještě dál.

Ve městě i jeho širším okolí je to patrné dodnes. Ať už navštívíte místní archeologické muzeum s množstvím působivých artefaktů, projdete se kolem zřícenin starobylých kostelů, uděláte si výlet do starého přístavu či k antickým ruinám rozesetým po okolí, nebo vyrazíte na některé z představení v antickém divadle.

Pláže

Pokud jde o pláže, je Thassos skutečnou pýchou Řecka. Na pobřeží dlouhém necelých sto kilometrů nabízí nespočet nádherných pláží, od plně organizovaných s lehátky a zázemím až po ty, na kterých se s trochou štěstí budete slunit zcela sami.

  • Zlatá pláž (Golden Beach) – Věhlasná dlouhá pláž leží jen dvanáct kilometrů od Limenas. Její zlatý písek omývá křišťálově čistá voda, z druhé strany ji obklopuje svěží zeleň svažující se až k moři. Je organizovaná a ideální pro rodiny s dětmi.
  • Rajská pláž (Paradise Beach) – Patří k nejoblíbenějším plážím na ostrově a nachází se jen dvacet kilometrů od Limenas. Exotická pláž s jemným bílým pískem je usazená v okouzlujícím prostředí mezi lesy sahajícími až na pobřeží. Omývá ji azurové moře.
  • Makriamos – V pěší dostupnosti z Limenas najdete jednu z nejmalebnějších pláží na ostrově. Je písčitá, organizovaná a vhodná pro děti. V létě mnohdy praská ve švech.
  • Alyki – Najdete ji 31 kilometrů jižně od Limenas. Je skutečným písčitým nebem a jedním z nejkrásnějších koutů Thassu. Tvoří ji dvě menší propojené pláže s jemným pískem, u kterých tiše šumí klidné moře.
  • Limenaria – Leží 37 kilometrů jihozápadně od Limenas. Písečná pláž je obklopená hotely, tavernami a centry nabízejícími vyžití v podobě nejrůznějších vodních sportů. Potěší rodiny i příznivce aktivní dovolené.
  • Metalia – Malá oblázková pláž leží 39 kilometrů od Limenas, v pěší dostupnosti od městečka Limenaria. Je krátká a méně frekventovaná. Výborně se hodí pro šnorchlování, voda je tu klidná a průzračná. Přímo nad pláží najdete starý lom a opuštěnou továrnu, které místu dodávají zvláštní kouzlo.
  • Livadi – Oblázkovo-písečná pláž omývaná tyrkysovým mořem leží v nedotčené zelené scenérii 35 kilometrů od Limenas. Svěží zelené okolí je dokonalé pro kempování a symbolický návrat k přírodě. Nad pláží se tyčí kostel Archanděla Michaela.
  • Pefkari – Čtyřicet kilometrů jihozápadně od Limenas, ve polostínu vysokých borovic, najdete ráj vodních sportů Pefkari. Vyzkoušejte si na populární písčito-oblázkové pláži potápění, windsurfing nebo další osvěžující vodní aktivity.
  • Giola – Přirozená laguna ve skalním výklenku je dostupná jen pro pěší. Na bílých kamenech, které utváří velké přírodní schodiště, díky tomu najdete ticho a soukromí. Krkolomná kamenitá cesta za tímhle osamělým rájem se rozhodně vyplatí.
  • Skala Marion – Najdete ji na jihozápadě ostrova asi třicet kilometrů od Limenas. Malá zátoka je usazená mezi zelenajícími se útesy a nabízí dokonalé soukromí. Pobřeží je chráněné před větrem, moře je tu ale pořádně hluboké.

Starý přístav a antická Agora

Za starých časů na území dnešního města Limenas sídlily dva přístavy. Jeden sloužil k obchodování a komerčním účelům, druhý byl vojenský. Starý vojenský přístav je dnes uzavřený. Přesto při procházce kolem něj narazíte na mnoho úžasných antických památek a ruin, včetně kulatých věží, které přístav ohraničovaly.

Tou nejvýznamnější antickou památkou v oblasti Starého přístavu a vůbec na území celého Thassu je antická Agora, pocházející ze 6.-4. století před Kristem. Bývalé centrum politiky, administrativy, víry i ekonomiky.

Velká obdélníková plocha ohraničená sloupy v antice sloužívala jako trh. Nacházely se na ní stavby a monumenty rozmanitého využití od chrámů přes úřední budovy po sochy řeckých hrdinů. Archeologové tu objevili množství skulptur, předmětů i dokumentů výjimečné hodnoty.

Vydáte-li se jen pár set metrů po vyšlapaných cestách od Agory, dorazíte k dalším významným pozůstatkům antiky – divadlu, Akropoli nebo ruinám zdí antické pevnosti.

Klášter Archanděla Michaela (Moni Archangelou, The monastery of Archangel Michael)

Je to až neuvěřitelné, kolik starých kostelů a klášterů na Thassu stojí. Klášter Archanděla Michaela je jedním z těch, na které nikdy nezapomenete. Je postavený nad vysokým a příkrým skalním útesem. Jako by visel přímo nad mořem, pomyslíte si, až ho poprvé spatříte. Z výhledu od kláštera na Egejské moře se vám zatají dech.

Největší thasský klášter najdete na cestě z Limenas do Alyki na jihu ostrova. Pochází z osmnáctého století, zdejší kostel je starý přes čtyři sta let. Dochovalo se v něm mnoho spisů a děl zaznamenaných zdejšími mnichy. Nejvýznamnější relikvií, která se v klášteře nachází, je Timio Ilio neboli Svatý hřebík (Holy Nail), údajně dochovaný z ukřižování Krista.

V současnosti je klášter výhradně ženský. Zdejší jeptišky jsou velmi pohostinné a vytvářejí přátelskou atmosféru. Nezapomeňte se na výlet za duchovnem řádně obléct. Muži do dlouhých kalhot, ženy do trika a sukně zahalujících ramena a kolena.

Vesnice Theologos

Vesnice Theologos – jejíž jméno v překladu znamená „slovo boží“ – je sídlem dávných dějin dodnes uchovaných v archeology nalezené antické osadě a nekropoli v okolí a na území současné vsi. Magická horská vesnice je tvořená impozantními kamennými domy a vilami, které od roku 1979 Řekové chrání jako tradiční kulturní dědictví.

První písemná zmínka dokazující osídlení na území dnešní vesnice pochází z roku 1287. Theologos se později stala hlavním městem ostrova a zůstala jím až do Ottomanské éry v minulém století.

Mimo jiné ve vsi sídlí jeden z nejstarších kostelů na ostrově – Agia Paraskevi. Je v něm uložená ikona Panny Marie vyrobená z vosku a mastichy.

Okolní krajinu zasáhl před nedávnem požár, kvůli kterému dodnes působí pustě a syrově. Zurčící říčky a potoky ale dávají tušit, že zeleň tu zase brzy obrazí.

Vesnice Potamiá

Tradiční vesnička Potamiá leží na úpatí nejvyšší hory Thassu Ipsario ve východní části ostrova. Osadu tvoří nádherné kamenné domky s dřevěnými střechami. Vesnici protíná proud vody z hor, který sílí obzvlášť v zimě a na jaře, v období prudších dešťů. Podle této vody ostatně získala jméno (Potamiá v řečtině znamená řeka nebo pramen). Její okolí zdobí úrodné olivové háje.

Ve vsi žije jen kolem dvanácti set obyvatel. Svou vřelostí a ochotou si vás velmi rychle získají, stejně jako svou láskou k přírodě a životnímu prostředí, o které se ve své vesnici i jejím okolí pečlivě starají.

Potamiá je ideálním výchozím bodem pro trekaře. Přímo z vesnice vede několik cestiček do divoké krajiny místních kopců i k plážím v údolí pod vesnicí. Zdejší horské trasy jsou precizně značené a uspokojí jak trekaře, tak horolezce. Vydejte se směle vzhůru za dechberoucím panoramatickým výhledem z vrcholu hory.

Tajemná Dračí jeskyně

Jeskyně jsou jedním z nejhezčích tajů řecké přírody. I na Thassu jich pár najdete. Zřejmě nejznámější je jeskyně Drakotrypa (Dragon Cave), jejíž název v překladu znamená „dračí díra“.

Drakotrypa překypuje působivě narostlými stalagmity i stalaktity. Jeden z nich je opravdu dokonale vytvarovaný do podoby draka.

Podzemní útroby jeskyně vedou do zatím neprobádaných hloubek a její návštěvníci si mohou prohlédnout jen zlomek z bohatství, které ukrývá. I ten ale rozhodně stojí za vidění!

Prastaré osady Mikro a Megalo Kazaviti

Nechte se unést neopakovatelnou krásou horské vesničky Kazaviti. Dvojosada Mikro a Megalo Kazaviti, jejíž dvě části dělí vzdálenost pouhých pěti set metrů, leží v kopcích dvacet kilometrů od města Limenas. Vydat se k ní musíte větrnou dlážděnou stezkou z městečka Prinos.

Klidné osady s úzkými uličkami a dlážděnými alejemi zdobí jedinečná architektura, kterou jinde nenajdete. Kamenné domy s břidlicovými střechami, dřevěnými verandami i balkóny a malovanými stropy vyrůstají ze skalního útesu mezi sytě zelenými cypřiši, borovicemi a mastichovými stromy.

Zůstaly nedotčené od šedesátých let dvacátého století, kdy je opustili dosavadní obyvatelé. V posledních letech se vesničané, kteří v osadách zbyli, věnují renovacím a rekonstrukcím respektujícím tradici. Dodnes tu najdete prastarou vesnickou školu nebo zchátralé kostely připomínající časy, kdy vesnicemi proudil prostý každodenní život.

Před druhou osadou Megalo Kazaviti narazíte na repliku antického amfiteátru vyrobenou z místního kamene a zasazenou do skály. Pojme až tři sta hostů, kteří v létě můžou navštívit některé z mnoha divadelních, hudebních a tanečních představení.

Důkazy prvního osídlení na tomto území se datují už do doby 400 let před Kristem. Název vesnice pochází z řeckých slov casa a vitus, což se dá do  češtiny přeložit jako „dům vína“. A nepřišla k tomu jménu bezdůvodně.

Až dojdete na náměstí v Megalo Kazaviti, usaďte se pod košatým platanem, který už desítky let poskytuje příchozím příjemný stín v úkrytu sklánějících se větví. Najdete pod ním také dvě tradiční taverny, nabízející místní domácí delikatesy a především to nejlepší červené víno z celého ostrova. Na šumění větru v korunách stromů, zurčení horských říček a pohled na starobylé kamenné náměstí se sklenkou v ruce jen tak nezapomenete.

Medová továrna Skala Prinos

Výrobou medu je Thassos pověstný. Ochutnat tu můžete hned ze dvou druhů tekutého zlata. Ten tmavší pochází z borovic. Světlejší z divokých ostrovních bylin. A jeden je lahodnější než druhý.

Při svých výpravách po ostrově si včelích úlů jistě všimnete. Nejsou tu ničím výjimečným. Možná také s trochou štěstí narazíte na včelaře v době sklizně, která se odehrává v červnu a potom znovu v srpnu a září. Obchůdky s domácím medem i medovými sladkostmi najdete snad v každé vísce.

Pod pokličku tradiční výroby toho nejčistšího medu a včelího vosku můžete nahlédnout také přímo v továrně na med.  Najdete ji na dosah od přímořské vesničky Skala Prinos. Na exkurzi se dozvíte, jak produkty z medu i včelího vosku vznikají a jaké jsou jejich pozitivní účinky. Samozřejmostí je i možnost si cokoliv ze zdejší dílny koupit.

Pokud se na Thassu ukážete v průběhu srpna, nenechte si ujít také tradiční medový festival. Na něm ve Skala Prinos můžete všemožné medové produkty ochutnat zdarma, stejně jako lahodné thasské víno, sladkosti nebo mléčné výrobky. Nechybí ani okouzlující podívaná na tradiční tance v krojích a další pestrá představení.

Sochařova zahrada

Kostas Lovoulos je jednou z nejvýznamnějších osobností současného Thassu. Talentovaný sochař a malíř se narodil ve vesnici Limenaria roku 1954. Jeho pestrá tvorba čerpá z cest po světě i z jeho řeckých kořenů. Patrné jsou vlivy jihovýchodní Asie i antických klasiků.

Mezi nejvýznamnější umělcovy sochy patří Afrodité, Dionýsos a Thassan na cedru (Thassian on Kedros tree). Lovoulosovým nejoblíbenějším sochařským materiálem je dřevo z olivovníků a cedrů. Pracuje také s kovy, mramorem, uhlím, borovým dřevem a dalšími na ostrově dostupnými přírodními materiály.

Lovoulosova tvorba je svérázná a jedinečná, neovlivněná žádnou z uměleckých škol. Učil se sám bez jakéhokoliv uměleckého vzdělání. Možná právě proto si získal pozornost i za hranicemi a vystavuje nejen v Řecku, ale i v západní Evropě.

Na Thassu Lovoulosovy sochy najdete skryté v zahradě vedle jeho uměleckého ateliéru kousek od Limenarie. Ve stínu borovic se mezi sochami můžete nerušeně procházet hodiny a hodiny. Některá z děl jsou také na prodej. S trochou štěstí se seznámíte i se samotným umělcem.

Thassos je ostrovem vábícím především na uklidňující zelené scenérie zdejších kopců, na kouzlo starých časů, které na vás padne při návštěvě zdejších kamenných vesniček, a na písčité pláže, až neuvěřitelně exotické na to, jak severně je ostrov položený.

Probuďte v sobě dobrodružného ducha a objevte z krás ostrova co nejvíc. Ať už jste vodním živlem, rádi odhalujete pozůstatky antiky nebo vás to táhne do hor, Thassos vás připoutá a nepustí. Jako ty bájné Sirény. A jedna návštěva vám nebude stačit.

Předchozí článekDovolená v Riva del Garda – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na řeckém ostrově Samos – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety