Skiathos je nejživějším členem souostroví Sporad. Záplava temně zelených borovic ve vnitrozemí a azurové vody omývající působivé křivky členitého pobřeží dělají z ostrova na severozápadě Egejského moře svěží oázu. I když v posledních letech láká desítky tisíc turistů, na spoustě míst krajina zůstává panenská a neprobádaná.
Největším lákadlem Skiathu jsou pláže. Přes šedesát nádherných zátok zalitých sluncem nabízí toužené osvěžení, rozmanité vyžití s vodními sporty i ničím nerušený relax v jemném písku připomínajícím Karibik. Vůbec nejznámější je pláž Koukounariés, která bývá označována za nejnádhernější pláž Středozemního moře.
Nejrychleji se na Skiathos dostanete letecky. Přímé lety startují z Athén nebo Thessaloniki. Levnější variantou jsou trajekty nebo motorové lodi odrážející z přístavů Volos a Ayios Konstantinos nebo letní trajekty mířící k ostrovu z Thessaloniki.
Úchvatné je i vnitrozemí protkané trekařskými stezkami, borovicovými lesy, říčkami a starobylými byzantskými kláštery a kostely. O výjimečnosti místních přírodních krás svědčí i fakt, že se ve zdejších kulisách natáčel filmový muzikál Mamma Mia!.
Ostrov je proslulý také divokým nočním životem a spousta lidí se sem jede odvázat. Hudba v hlavním městě tepe až do svítání. Taneční kluby najdete především na promenádě v přístavu. Další velké open-air kluby pak lemují cestu k letišti v oblasti Ammoudiá.
Skiathos přitom měří jen dvanáct kilometrů na délku a šest na šířku. Nejdelší ostrovní silnice, po které se dostanete téměř kamkoliv, je dlouhá sedmnáct kilometrů. Přesto toho Skiathos nabízí k objevení víc než dost. A kdyby vám přece jen začal být malý, naskočte na loď a odrazte se od břehů k tajemným jeskyním nebo přilehlým ostrůvkům dostupným pouze po moři.
Jednou z výrazných tradic a zvyků, které na Skiathu dodnes můžete zaznamenat, jsou lidové písně a tance. Většina z nich vypráví příběhy a má kořeny ve středověku. Tou nejznámější písní spojenou se stejnojmenným krojovým tancem místních žen je Kamara.
Zajímavá místa, která navštívit na ostrově Skiathos
Hlavní město Skiathos
Přístav Skiathos a hlavní město ostrova leží na jihovýchodním cípu ostrova. V nádherné bezvětrné zátoce, kterou středověká pevnost Bourtzi rozděluje na dvě poloviny a z níž se otevírá okouzlující výhled na čtyři malé ostrůvky v temně modrých vodách Egejského moře.
Hlavní město, které místní tradičně nazývají Chora, je poměrně mladé. Vyrostlo v letech 1829-30 na místě dřívějšího antického sídla – na dvou útesech na hranici moře. Původní osadu její obyvatelé v byzantské době na pár set let opustili kvůli nebezpečí pirátských útoků a přestěhovali se do nedobytnější pevnosti Kástro. Na začátku devatenáctého století se ale měšťané vrátili a rozrostlo se jak město, tak jeho populace.
Další šrám městu způsobila druhá světová válka. Ostrov zasáhly německé bomby a přístav zasáhl požár. Lidé ale domy v této úrodné části ostrova rychle opravili a dnes ve Skiathu žijí téměř všichni obyvatelé ostrova. Moderní přístav zdobí jednoduché dvoupatrové bílé domky s červenými kachlovými střechami, jejich vzestupné řady tvoří z města jeden velký amfiteátr. Úzké dlážděné uličky tvoří chaotické bludiště, ve kterém je radost se na pár chvil ztratit.
A že se jedná o městečko kosmopolitní, najdete tu nespočet skvělých restaurací a kaváren, barů a klubů, taveren, obchodů, hotelů i turistických kanceláří. Většina zábavy se soustřeďuje na přímořské promenádě Papadiamanti ověnčené náhrdelníkem z bílých jachet.
Pevnost Bourtzi od moderního přístavu odděluje ten starý, který ani dnes pod tlakem turismu neztratil nic ze své malebnosti. V kopcích nad starým přístavem najdete tradiční čtvrti s nádhernými kostely Tris Ierárhes a Ágia Triáda, miniaturními náměstíčky a domy s bujnými zahradami plnými barevných květů.
Pevnost Bourtzi
Benátská pevnost Bourtzi vyrostla na poloostrůvku rozdělujícím město Skiathos na dvě poloviny v roce 1207. Bratři Giziovi ji postavili, aby antickou usedlost uchránili před útoky pirátů. Marně. V polovině 14. století se obyvatelé Skiathu navzdory Bourtzi museli přestěhovat do středověké pevnosti Kástro.
Pevnost zničil admirál Francesco Morozini, když v roce 1660 ostrov obléhal se svými vojsky. Z původní majestátní stavby s kostelem Agios Georgios a dvěma strážními věžemi po stranách vstupní brány, obehnané obranným valem, zbylo jen pár ruin.
Později na místě vyrostla škola, z níž je dnes kulturní centrum, které se stará o pravidelný kulturní program pro veřejnost. Pozůstatky pevnosti leží ve stínu borovic, v jejichž větvích šumí neustávající svěží vánek. Kamenné ruiny i dlouhé zelené siluety stromů se odráží na hladině klidného moře. A výhled z poloostrůvku je jedním z těch, na které dlouho nezapomenete.
Pláže
Desítky pláží jsou tím největším lákadlem, které Skiathos má. Zdejší zátoky patří k těm nejpůsobivějším z celého Řecka. Mnohé z nich halí do polostínu vysoké borovice a jejich zlatavý písek omývá křišťálově čistá voda Egejského moře.
- Koukounariés – Pláž se zlatým pískem a průzračnou vodou vyčnívá nad všemi ostatními – nejen na tomto ostrově. Obklopuje ji chráněný borový les s mokřadem a jezerem Strofylia, jehož stromy vybíhají až k mořské hladině a poskytují přirozený polostín. Najdete ji 13 kilometrů jihozápadně od Skiathu.
- Banana (Banana Beach / Krassa bay) – Překrásná písčitá pláž ve stínu borovic láká především mladé a aktivní lidi. Nabízí totiž pestré vyžití, co se vodních sportů i nočního života v plážových barech týče. Najdete ji hned vedle famózní Koukounariés.
- Kanapitsa – Další skvělá volba pro milovníky vodních sportů. Pláž s jemným pískem a průzračnou vodou leží jen 7 kilometrů jihozápadně od Skiathu.
- Asélinos – Jedna z klidnějších a méně frekventovaných pláží na severní straně ostrova. Leží 13 kilometrů západně od Skiathu. I tady ale najdete hned u plážového písku zázemí v podobě několika kaváren a restaurací.
- Glyfoneri – Oblázková pláž skrytá ve skalách na severu ostrova se nachází jen 5 kilometrů východně od Skiathu. Cesta k ní vede po nerovné prašné silnici. Dokonalá, pokud toužíte po chvíli samoty.
- Megas Gialos – Zapadlá pláž vzdálená 5 kilometrů severně od Skiathu. K oblázkové zátoce s tyrkysovým mořem vede krkolomná cesta a málokdo se na ni vydá. O to víc se tato volba vyplatí.
- Kalamaki – Odlehlá oblázková pláž na jižní straně ostrova. Najdete ji 9 kilometrů jihozápadně od Skiathu, v malebném přírodním prostředí a v nerušeném tichu ideálním pro odpočinek v paprscích slunce.
- Megali Ammos – Leží hned za městem, na cestě vedoucí k pláži Koukounariés. Snadno se na ni dostanete i pěšky. Výhled na křišťálově čistou vodu si můžete užít i z některé z taveren nebo malých ouzerií, nabízejících k tradičnímu anýzovému likéru i svěží řecké svačinky.
- Agía Paraskeví – Jedna z nejlepších pláží jižního pobřeží. Její zářivý písek omývaný křišťálově čistou vodou se rozléhá na dlouhých 400 metrech. Na části pláže najdete připravená lehátka, na většině prostoru si ale můžete rozprostřít ručník nebo karimatku podle libosti.
- Vromólimnos – Další z pokladů jižního pobřeží. Pláž s úchvatnými západy slunce. Její jemný písek ohraničuje stín vysokých borovic. Leží jen 8 kilometrů jihozápadně od Skiathu a snad i proto v létě praská ve švech.
Klášter Evangelistría (Moni Evaggelistrias)
Evangelistría je nejvýznamnější duchovní stavbou na ostrově. Klášter z 18. století s bytelnými zdmi ze světlých kamenů a s členitou břidlicovou střechou leží v horách jen čtyři kilometry severně od hlavního města. Vznešený klášter obklopuje vždy svěží zeleň a rozkvetlé keře. Za jeho zdmi najdete jedinečné fresky a ikony, zdobené uměleckými dřevořezbami a ověnčené oběťmi svatým. Klášterní knihovna skrývá vzácné křesťanské knihy a spisy. V místním muzeu se nachází relikvie a církevní předměty, ale i fotografie a další dokumenty připomínající balkánské války.
Ruiny pevnosti Kástro
Středověká pevnost Kástro se tyčí v tom nejsevernějším výběžku ostrova. Opevněná osada vyrostla zřejmě v polovině 14. století, aby ostrovany bránila před útoky pirátů. Po roce 1830, kdy Řecko moře očistilo od dobyvačných hrozeb nájezdníků, zůstalo Kástro opuštěným pomníkem divokých dob.
Dnes z hrozivého Kástra zbyly na vysokém skalisku jen přízračné ruiny ošlehané větrem. Nejvýznamnějšími dochovanými stavbami, které mezi nimi najdete, jsou kostely Gennisi tou Christou (Christ’s Birth) a Agios Nikolaosa a vstupní brána, ke které ovšem místo původního padacího mostu v současnosti vedou prosté schody.
Nad vnější bránou ční terasa se „zematistrou“ – nádobou, která bývala plná horké vody, kterou obyvatelé pevnosti opařili jakéhokoliv případného vetřelce. Patrné zůstaly také zbytky tureckých lázní, mešity, kostela Panagia Preklas, obranných zdí, kamenných domků i mohutných děl a kanónu.
Trekování odlehlou krajinou
Skiathos je nejen rájem pláží, ale také dlouhých trekařských tras. Pětadvacet značených pěších stezek ostrovní přírodou dohromady měří téměř dvě stě kilometrů. Zavedou vás k těm nejkrásnějším a nejodlehlejším koutům ostrova. Trekování na Skiathu si užijete, ať už je vaše kondice jakákoliv. Vybírat můžete z nenáročných hodinových vycházek i z těch na celý den. Objevte na trasách vnitrozemím panenskou přírodu, vinohrady, borové a olivové háje, dojděte k odlehlým plážím a užijte si otevřené výhledy na Egejské moře.
Zkuste středně náročnou čtrnáctikilometrovou trasu, která začíná v Megali Ammos. Vydejte se mezi borovicemi k pitoreskní kapli Svatého Antonia. Od ní vede jedna z nejhezčích tras na ostrově – nahoru a dolů zalesněnými kopci – s výhledem na vesnici Pilio. Trek končí u kláštera Kechria a nedaleké stejnojmenné pláže. Zpátky k výchozímu bodu se můžete vrátit kolem pramene Achilas a krásnými lesy oblasti Leivadakia.
Druhou skvělou možností je rovněž čtrnáctikilometrová, ale náročnější trasa začínající přímo v hlavním městě Skiathos. Cesta stoupající mezi olivovníky a přírodními prameny vás zavede ke klášteru Evangelistria. Za ním se nenáročnou trasou stáčí ke klášteru svatého Haralampose. Stinná stezka dál stoupá do vesnice Kampia, od ní se svažuje lesem ke staré kapli Douman a fontáně Chairimona. Odtud pokračuje ke kapli svatého Ioannise. Než se pustíte zpět ke Skiathu, užijte si vyhlídku na majestátní horu Athos.
Dalšími pěknými trasami jsou například trek z Asélinos přes klášter Kounistra a pláž Alygariés až k pláži Kehriá, trek z Ayia Eleni do Krifi Ammos anebo trasa Madraki-Elia-Agkistro.
Nejzdatnější trekaři si dokonce můžou vysloužit za nachozené kilometry odměnu. Každá trasa má kód, který si na ní můžete poznačit. Pokud jich nasbíráte dvanáct, získáte od „Komunity ostrova Skiathos“ (Community of Skiathos) certifikát a dárek. Za čtyřiadvacet prozkoumaných tras dostanete Papadiamantisovu poutníkovu medaili (Papadiamantis Wanderer’s Medal).
Lodní výlet k jeskyním a pláži Lalária
Vydejte se na jednodenní plavbu podél pobřeží Skiathu. Nechte se mořskými vlnami zavést k místům, ke kterým se jinak než po vodě nedá dostat.
Lalária je jednou z nejúžasnějších pláží Řecka. Leží na severovýchodním cípu ostrova. Severní vítr se tu zprudka opírá do bělostných útesů Trýpia Pétra, které se tyčí vysoko nad mořem. Stejný vítr po miliony let vytvářel hladké bílé oblázky, které pokrývají celou pláž.
V okolí Lalárie najdete také tři jeskyně. Galazia neboli Modrá jeskyně vás uchvátí svými tyrkysovými stěnami. V jeskyni Skotini panuje černočerná tma, které vaše oči budou muset chvíli přivykat. Třetí z mořských jeskyní je Chalkini.
Dům Alexandra Papadiamantise
Alexandros Papadiamantis se narodil na Skiathu 4. března 1851. Významný spisovatel a básník na ostrově o šedesát let později také zemřel. Jeho dílem, které získalo mezinárodní věhlas, se inspirace domovským ostrovem čitelně prolíná. Papadiamantis Skiathos miloval a velebil. Stejně tak jeho obyvatele, jejichž životní příběhy s oblibou a precizností psychologa ve své tvorbě zvěčňoval. Do Papadiamantova života můžete nahlédnout pod drobnohledem. Celý dům je protkaný odkazy na spisovatelův život a množstvím předmětů, které po něm v pokojích zůstaly.
Navštivte dům, ve kterém Papadiamantis žil od roku 1860. Najdete ho v hlavním městě jen sto metrů od východního pobřeží ve slepé uličce, kolmé na ulici Papadiamanti. Dům je prostý a strohý. Zevnitř i zvenčí.
Do muzea se v současnosti vchází vnějšími dřevěnými schody. Nejmenší pokoj v domě sloužil jako Alexandrova ložnice a studovna. Svým jednoduchým vybavením – malou postelí, vestavěnou skříní a jedním oknem – připomíná klášterní celu. Naproti vchodu najdete obývací pokoj se stropem zdobeným grafickými malbami ve tvaru diamantů.
Národní park Strofylia
Strofylia je unikátním jevem nejen na Skiathu, ale i na řeckých ostrovech obecně. Jiný mokřad byste na nich hledali těžko. Oblast je kolébkou bohaté fauny i flóry, proto se stala chráněným národním parkem významu dalece přesahujícího hranice Řecka. Vzácný mokřad a jezero Strofylia ukrývají borové lesy přilehlé k překrásné pláži Koukounariés na jihu ostrova. Od jezera k moři vede na východě lesa často vyschlý přírodní kanál.
Chráněné lesy se rozléhají na ploše dlouhé půl kilometru a široké 200 metrů. Prakticky celá oblast leží ve výšce moře, maximálně 1,5 metru nad ní. Zásadní pro přežití vzácného druhu řeckých borovic je právě rovnováha vodního toku mezi jezerem a mořem. Strofylia je také oblíbeným zimním sídlem migrujících ptáků. Každoročně tu chladné měsíce tráví volavky s dlouhýma nohama, uhlově černí kormoráni, lysky, vznešené labutě, plameňáci, barevní ibisové, velicí čápi i husy. Žijí tu v souladu s želvami, mnoha druhy ryb i savci.
Ostrůvek Tsougrias
Vyrůstá z moře přímo naproti hlavního města. Malý zelený ostrůvek Tsougrias hustě pokrytý borovicemi, olivovníky a eukalyptem. K oáze, kterou nikdo trvale neobývá, se můžete vypravit na jedné z lodí, které denně odráží od přístavu Skiathos, anebo na vlastním pronajatém člunu. V tom druhém případě dávejte dobrý pozor na ostré skály schované pod vlnami tyrkysového moře.
Na Tsougriu nečekejte nic víc, nic míň, než divokou přírodu a klid. Najdete tu několik panenských pláží, které omývá průzračné moře. Z většiny pláží se vám otevře pohled na Skiathos – leží na přivrácené straně, na které kotví lodě. Zde také najdete jedinou ostrovní tavernu s tradičními řeckými pochoutkami. Nejodlehlejší pláž se ale skrývá na opačném konci ostrova. K té se musíte vydat pěšky napříč lesem. Po cestě se můžete zastavit u opuštěného kostelíka Agios Floros anebo u starého lisu na olivový olej. Jsou jedinými známkami, že ostrůvek kdysi obývala hrstka pastýřů a farmářů.
Ať už jste na rodinné dovolené nebo na dobrodružné cestě s přáteli, Skiathos vás nezklame. Hornaté vnitrozemí a divoké pláže na severu ostrova naplní všechny objevitelské touhy. Romantické duše si získají taverny ve starém přístavu hlavního města i dechberoucí vyhlídky z kopců nad městem. Nevybouřené živly najdou, co hledají, v hudebních klubech nebo na plážích nabízejících vodní sporty. Rodiny si můžou vychutnat hrátky ve zlatém písku překrásných pláží i nenáročné treky čistou přírodou.