Velikonoční ostrov v Tichém oceánu – sochy, zajímavá místa a další památky

2686

Jedno z nejizolovanějších, nejodlehlejších a nejtajemnějších míst na zemi, které láká cestovatele i milovníky záhad z celého světa. Takový je Velikonoční ostrov ležící ve východní části Polynésie v Tichém oceánu. Velikonoční ostrov náleží od konce 19. století jihoamerickému Chile, od nějž je vzdálen více než 3500 kilometrů. Nejbližší obydlený ostrov leží přibližně 2000 kilometrů daleko. Mezi obyvateli Polynésie je ostrov známý pod názvem Rapa Nui a stejně jsou nazýváni i jeho domorodí obyvatelé.

Téměř celý ostrov je také kvůli jeho obrovskému kulturnímu a historickému významu zapsán jako Národní park Rapa Nui na seznamu UNESCO. Velikonoční ostrov je, stejně jako okolní neobydlené ostrůvky, tvořen sopečnými vrcholky, které se během své činnosti spojily a vytvořily ostrov trojúhelníkového tvaru. Na ostrově obývaném přibližně šesti tisíci obyvatel není možné pozorovat téměř žádná původní zvířata, protože všichni zvířecí obyvatelé sem byli dovezeni až v době kolonizace. Na co se ale můžete těšit, jsou jedinečné, tajemstvím opředené pozůstatky dávných civilizací – sochy moai, fascinující jeskyně vzniklé sopečnou činností, dechberoucí krátery, nádherné zátoky i příjemné koupání v teplém Pacifiku, jehož vody si oblíbili mimo jiné příznivci potápění či surfaři toužící po tom pravém adrenalinu.

Zajímavá místa a památky na Velikonočním ostrově

Hanga Roa

Hlavním a zároveň jediným městem Velikonočního ostrova je Hanga Roa. Žije zde naprostá většina populace a najdete zde také školu, nemocnici, poštu, banku, několik hotelů a restaurací i veškeré další služby a obchody. Ve městě můžete obdivovat mimo jiné i katolický kostel a navštívit lze také místní muzeum.

Sochy Moai

Symbolem Velikonočního ostrova a jedním velkým tajemstvím jsou unikátní sochy Moai rozmístěné na kamenných plošinách zvaných „ahu„, které naleznete snad ve všech koutech ostrova. Jedná se o kamenné sochy s propracovanými obličeji, které dosahují výšky od jednoho až do téměř deseti metrů. Některé ze soch mají na hlavě posazený klobouk zvaný pukao vyrobený z červené horniny.

Mezi nejznámější ahu, na nichž jsou sochy umístěny, paří Ahu Akivi, které je jediným místem, kde se sochy dívají směrem k moři či Ahu Tongariki, největší ahu v zemi. Původ i význam soch je dosud záhadou. Není jasné, za jakým účelem původní obyvatelé sochy vytvořili, ani jak je přemístili na jejich současná stanoviště. Dlouhou dobu nebylo známé ani to, co přesně sochy představují – zda se jedná o podobizny bohů či o jakési dávné strážce ostrova. Dnes se předpokládá, že sochy jsou spjaty s polynéskými tradicemi kultu předků. Řada soch stojících na ostrově byla během kmenových válek či kvůli klimatickým podmínkám i přírodním katastrofám poničena a z některých kamenných gigantů zbyly již jen ruiny. Stále se zde však nachází množství zachovalých a nově zrekonstruovaných Moai, které při své návštěvě můžete obdivovat.

Rano Raraku

Kráter Rano Raraku je součástí vyhaslé sopky Maunga Terevaka, která je se svou výškou 507 metrů nad mořem nejvyšším bodem ostrova. Kráter je také místem, kde vznikla naprostá většina soch Moai. Kromě již dokončených soch, které odsud byly neznámým způsobem dopraveny i na 16 kilometrů vzdálená místa, zde byla zahájena i výroba řady dalších, které se svého dokončení bohužel nikdy nedočkaly. V útrobách kráteru tak stále leží více než 300 nedokončených kamenných obrů. Právě díky nedokončeným sochám se archeologům podařil zjistit přibližný výrobní postup, který původní obyvatelé při tesání soch využívali.

Rano Kau

Rano Kau je dalším z již vyhaslých vulkánů Velikonočního ostrova. Jeho největším lákadlem je krásný kráter. Kde dříve bublala vroucí láva, tam se dnes nachází krásné kráterové jezero se sladkou vodou. Jedná se o jedno ze tří sladkovodních jezer, které lze na ostrově nalézt. Téměř celé jezero je pokryto nejrůznějšími vodními rostlinami. Z vrcholku neaktivního vulkánu se vám naskytne unikátní výhled nejen na krásné jezero, ale také na celý ostrov i okolní Tichý oceán.

Orongo

Přímo na hřebenu kráteru Rano Kau můžete nalézt další z tajemstvím opředených míst, o něž na ostrově nouze není. Je jím obřadní vesnice Orongo, která je pro obyvatele ostrova posvátným místem. V minulosti byla vesnice domovem Ptačího muže. Tímto titulem se mohl po celý rok pyšnit ten, kdo zvládl přeplavat průliv obývaný žraloky a z nedalekého ostrůvku vzít vejce rybáka, s nímž se vrátil zpět na útes. Ptačí muž získal nejen uznání a slávu, ale také možnost bydlet právě ve vesnici Orongo.

Anakena

Ačkoliv je většina pobřeží Velikonočního ostrova tvořena útesy, najdete zde i pár krásných pláží. Jednou z nich je pláž Anakena ležící na severním pobřeží, která je hlavní a nejoblíbenější pláží ostrova. Pláž se může pyšnit jemným bílým pískem, který pozvolna vstupuje do modrých vod Tichého oceánu. V blízkosti pláže se nacházejí palmové háje i plošiny ahu se sochami Moai. Podle jedné z legend to byla právě pláž Anakena, kde před dávnými časy přistály lodě s úplně prvním polynéskými osadníky ostrova, jež stáli u zrodu Rapa Nui kultury.

Ovahe

Další z krásných a oblíbených pláží je i pláž v zátoce Ovahe ležící nedaleko od Anakeny. Jedná se o nádhernou pláž obklopenou vysokými útesy, jejímž unikátem je zajímavý písek růžové barvy. Ten vznikl smícháním červeného sopečného prachu a úlomků bílých korálů. V zátoce Ovahe jsou dodnes patrné pozůstatky po původních obyvatelích ostrova. Stále zde můžete pozorovat nejrůznější jeskyně vytesané do útesu či ruiny starověkého ceremoniálního pohřebiště. Písek čas od času odkryje další zajímavosti, včetně několik set kostí.

Velikonoční ostrov je tajemným a krásným místem, které láká k návštěvě stále více cestovatelů ze všech koutů světa. Dostanete se sem po pětihodinovém letu ze Santiaga de Chile. Poté již můžete obdivovat všechny krásy ostrovy, mezi něž patří nejen zajímavé sochy Moai, ale také řada kráterů, jeskyní, zátok a dalších míst. Ostrov je vzhledem ke své izolaci opravdovou oázou klidu, kde často neslyšíte nic jiného než jen šumění Tichého oceánu.

Předchozí článekStavanger v Norsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená na řeckém ostrově Skiathos – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety