Dovolená na ostrově Madeira – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3633

Pokud hledáte místo s teplým a slunným počasím, krásnou přírodou a čistým mořem, portugalský ostrov Madeira pro vás bude ideálním místem. Naleznete jej v Atlantském oceánu, přibližně na úrovni afrického Maroka. Ostrov Madeira je součástí stejnojmenného souostroví a jeho hlavním městem je Funchal.

Madeira patří mezi oblíbené dovolenkové destinace, a to zejména kvůli krásné přírodě i vyhlášenému madeirskému vínu. Madeira sice není považována za to úplně nejlepší místo ke koupání, to ale ještě vůbec nic neznamená. Některé z pláží jsou sice hůře přístupné, pokud si s tím však dokážete poradit, máte vyhráno. Odměnou vám budou téměř liduprázdná a pohádkově krásná místa i koupání v křišťálově čistých vodách Atlantského oceánu. Řada turistů a cestovatelů volí Madeiru jako svou cílovou destinaci kvůli počasí. Dalo by se o něm totiž říct, že je úplně ideální. V zimě se můžete těšit na teplé počasí připomínající naše jaro, v létě je zde ještě o něco tepleji, extrémních teplot se ale nedočkáte. Madeira si díky svému klimatu vysloužila přezdívku “ostrov věčného jara”. Můžete se však setkat i s označením “ostrov květů” či “zelená perla Atlantiku”. Madeira je také ideálním místem pro všechny, kteří nechtějí strávit celou dovolenou na pláži u moře. Ostrov nabízí řadu krásných míst, k nimž se můžete vypravit. Ať už se rozhodnete pro delší pěší túry na madeirské vrcholy tyčící se vysoko nad mořem či dáte přednost nenáročným procházkám městem Funchal, určitě nebudete litovat.

Zajímavá místa a památky

Funchal

Krásné hlavní město plné romantických uliček, které je domovem téměř poloviny všech obyvatel ostrova. I Funchal si vysloužil svou vlastní přezdívku. Často je nazýván “Malým Lisabonem”. Ve městě můžete obdivovat množství krásných historických staveb, včetně městských hradeb či kostelů, jejichž vysoké věže se tyčí nad městem. Za zmínku stojí například katedrála Sé pocházející z přelomu 15. a 16 století, jejíž interiér je zdoben krásným madeirským dřevem. Další zajímavou památkou je palác São Loure ležící na pobřeží, který sloužil jako pevnost chránící městský přístav, v jehož blízkosti se nachází krásné historické centrum města.

Při procházce městem narazíte také na tradiční bílé domky obklopené zahrádkami plnými kvetoucích rostlin. Mezi oblíbené turistické atrakce ve městě patří také botanická zahrada sídlící ve svazích nad centrem města. Na jednom z vrcholků obklopujících město leží i významný kostel Panny Marie, v němž jsou uchovány ostatky rakousko-uherského císaře Karla I. Ke kostelu se můžete dopravit kabinovou lanovkou, cesta z něj pak může být jedinečným adrenalinovým zážitkem. Z vrcholu Monte se můžete zpět do města dopravit unikátní madeirskou atrakcí – jedinečnými dřevěnými saněmi.

Machico

Za návštěvu určitě stojí město Machico, druhé nejvýznamnější město ostrova. Právě sem připluli na lodích první Portugalci a Machico se tak stalo prvním osídleným místem Madeiry. Není tedy divu, že právě zde se nacházejí ty úplně nejstarší madeirské památky. Najdete zde například nejstarší kostel ostrova či kapli svatého Rocha. Ve městě můžete obdivovat i menší pevnost, jejíž vznik je datován do 18. století. Velkým lákadlem je i jedna z rozlehlých písečných pláží, kterých se na ostrově nachází jen velmi málo.

Pico Ruivo

Pokud rádi absolvujete horské výstupy, můžete se vypravit rovnou na nejvyšší horu Madeiry. Je jí sopečný vrchol Pico Ruivo tyčící se do výšky 1862 metrů. Pokud se rozhodnete pro výstup, počítejte s jeho náročností a také s tím, že vám jistě zabere celý den. Cestu k vrcholu lze absolvovat třemi způsoby. Tím prvním je 5,6 kilometrů dlouhá cesta vedoucí tunely. Dalšími dvěma způsoby jsou o něco delší cesty vedoucí přes vrcholy ležící v blízkosti Pico Ruivo. Ať se rozhodnete pro jakoukoliv z těchto cest, můžete se těšit na krásné výhledy i nádhernou přírodu.

Ribeiro Frio

Přibližně 20 % povrchu ostrova pokrývají unikátní vavřínové lesy, které jsou pozůstatkem lesů, jež pokrývaly Evropu a severní Afriku v období třetihor. Lesy jsou vzhledem ke svému významu zapsány na seznamu UNESCO. Více či méně rozsáhlé vavřínové lesy můžete obdivovat v různých částech země. Tím zřejmě nejproslulejším z nich je les pokrývající kopce v okolí vesničky Ribeiro Frio. Právě zde se nachází také oblíbená vyhlídka Balcoes nabízející ty nejkrásnější výhledy na celý ostrov. Ve vesničce samotné pak sídlí zajímavá pstruží farma, která je jedním z oblíbených turistických cílů.

Levády (Levada)

Vypravit se můžete i na prohlídku zajímavých zavlažovacích kanálů zvaných levády, jejichž výstavba byla zahájena již v 16. století. Narazíte na ně snad úplně ve všech částech ostrova. Levády jsou lemovány malebnými chodníčky, po nichž se můžete procházet a vychutnávat si jedinečné výhledy, které se vám čas od času naskytnou. Túry podél levád jsou v současné době velmi vyhledávanou atrakcí Madeiry. Součástí levád je několik vodopádů či zajímavých tunelů, které z putování po zavlažovacích kanálech činí nezapomenutelné dobrodružství.

Jeskyně São Vicente (São Vicente Caves)

Jeden z velmi zajímavých přírodních úkazů můžete najít u městečka Sao Vincente ležícím na severozápadním pobřeží ostrova. Jsou jím stejnojmenné jeskyně, které jsou veřejnosti přístupné od roku 1997 a jejichž součástí je i zajímavé etnografické muzeum vyprávějící návštěvníkům o sopečném původu ostrova. Právě v muzeu prohlídka jeskynního komplexu začíná. Poté následuje návštěva samotných lávových jeskyní, které vznikly sopečným výbuchem před více než 400 tisíci lety a jejichž interiér je zdoben kapkami lávy.

Curral das Freiras

Dalším z krásných míst je tzv. Údolí jeptišek obklopené vysokými horami. Právě zde se v 16. století ukryly místní jeptišky před piráty a propůjčily tak údolí jeho dnešní název. Přímo do údolí vede cestička, po níž se můžete vydat. Celou cestu se vám odkrývají jedinečné výhledy, které určitě stojí za vidění.

Cabo Girão

Na ostrově Madeira můžete navštívit i jeden z nejvyšších mořských útesů na světě. Je jím necelých 600 metrů vysoký útes Cabo Girão, na jehož nejvyšším bodě je umístěna turistická vyhlídka nabízející jedinečný výhled na otevřené moře i města Câmara de Lobos a Funchal. Na úpatí útesu se nacházejí menší vinice i oblíbená restaurace.

Madeira je nádherným ostrovem, jehož krásy si v minulosti zamiloval i Sir Winston Churchill či Georg Bernard Shaw. Stačí jediná návštěva a rychle pochopíte proč. Průzračně čisté moře, vysoko se tyčící vrcholky hor, nádherná krajina plná pestrobarevných květin, příjemné mořské klima i to nejlahodnější víno. Madeira svým návštěvníkům nabízí zkrátka vše, co lze od ideální dovolenkové destinace očekávat.

Předchozí článekDovolená na řeckém ostrově Skiathos – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety
Další článekDovolená na Azurovém pobřeží ve Francii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety