Dovolená na řeckém ostrově Kréta – památky, zajímavosti a zajímavá místa na výlety

8899

Dovolená na Krétě – až neuvěřitelné množství fascinujících přírodních krás, nádherné pobřeží omývané tím nejčistším mořem nebo překrásné památky, jejichž historie sahá až do dávných dob. Ne, opravdu teď v myšlenkách neputujeme po nějakém vzdáleném exotickém ráji. Tohle všechno se totiž nachází na překrásné Krétě, které je právem přezdíváno “šestý kontinent”.

Kréta je největším řeckým ostrovem a zároveň jedním z největších ostrovů ležících ve Středozemním moři. Let sem vám z České republiky zabere pouhé 2 a půl hodiny. Přesto se po přistání ocitnete ve zcela jiném světě. Krásném světě. Kréta má za sebou velmi bohatou a působivou minulost. Během své historie byla mimo jiné i centrem mínojské civilizace. Vzpomínkou na slavná období ostrova jsou zajímavé památky, z nichž některé zde můžete dodnes obdivovat.

Dalším lákadlem jsou již zmíněné přírodní krásy, mezi něž patří třeba vysoko se tyčící hory, hluboké kaňony nebo úchvatné krasové jeskyně. Na Krétě si však přijdou na své i milovníci nerušeného odpočinku. Překrásné pobřeží je lemováno oblíbenými plážemi, které omývá průzračně čisté moře. Těšit se můžete samozřejmě i na teplé středozemní počasí nebo vyhlášenou řeckou kuchyni. Tak pojďme na to, naše putování po údajném místě zrození samotného Dia právě začíná.

Zajímavá místa a památky na řecké Krétě

Heraklion

Hlavním městem ostrova a metropolí stejnojmenného kraje je krásný Heraklion (nebo také Iraklio či Hérakleion), jehož dominantou je monumentální pevnost Kules. Tu zde vybudovali Benátčané, aby chránili zdejší přístav, jenž je velmi významný i dnes. Pevnost byla vybavena sedmi baštami a čtyřmi branami, které zde stále můžete obdivovat. Z historických památek města Heraklion musíme zmínit ještě zajímavý pravoslavný kostel pocházející také z benátského období, městské opevnění nebo Benátské náměstí s proslulou lví kašnou. Za návštěvu dále stojí i Archeologické muzeum s rozsáhlou expozicí věnovanou mínojské civilizaci. K vidění jsou šperky, sošky, keramické výrobky nebo i sarkofágy.

Chania

Chania je druhým největším městem na Krétě a zároveň metropolí jednoho ze čtyř regionů. Svého času byla Chania dokonce i hlavním městem ostrova, v roce 1972 ji však vystřídal o něco větší Heraklion. Jak již bylo zmíněno, Chania je centrem stejnojmenného regionu pokrývající celou západní část Kréty. I v Chanii se nachází významný přístav, v jehož blízkosti se rozpíná historická část města. Ta je obklopena pozůstatky starobylého benátského opevnění. Ve starém městě poté můžete obdivovat třeba kostel San Salvatore, klášter San Nikolao nebo Janičářskou mešitu. Kromě těchto staveb se zde nachází i celá řada dalších zajímavých míst a budov, které stojí za vidění. Určitě si tak nenechte ujít procházku městem, kterou můžete zakončit v některé z malebných kaváren s venkovním posezení.

Rethymno

Přibližně na půlce cesty mezi Heraklionem a Chanií leží další zajímavé město. Řeč je o Rethymno, metropoli stejnojmenného regionu. Velkým lákadlem tohoto krásného města jsou trhy, které se zde konají každý čtvrtek. Jen málokterý turista si je nechá ujít, tak je do svého programu určitě zařaďte také. Nejsou to však jen působivé trhy, které Rethymno nabízí. Jedná se i o mimořádně krásné historické město s množstvím památek. Kromě návštěvy trhů se tak určitě vyplatí i procházka starým městem. Pokud patříte mezi milovníky muzeí, v Rethymnu můžete navštívit hned dvě – archeologické a historické se zaměřením na lidovou tvorbu. Nepřehlédnutelnou dominantou města je poté pevnost Fortezza, která byla za účelem ochrany města vybudována již v 16. století. Jedná se o jednu z úplně největších benátských pevností vybudovaných na území Řecka.

Ágios Nikólaos

Centrem posledního regionu je malebné město Ágios Nikólaos. Tentokrát se však výjimečně nejedná o stejnojmenný region. Ten východní se totiž nazývá Lasithi. Město leží nad zálivem Mirabello, kterému je často přezdíváno “Záliv bohatých”. Ve městě mnoho památek nenajdete. Přesto se jedná o hojně navštěvované místo. Důvodem jsou krásné promenády a vyhledávané jezero Voulismeni, jehož břehy plné barů a diskoték patří mezi hlavní turistické zóny.

Knóssos

V blízkosti zmiňovaného Heraklionu leží i nejslavnější památka ostrova. Je jí archeologické naleziště pocházející z doby bronzové. Oblast byla údajně osídlena již 7000 let před naším letopočtem. Přibližně kolem roku 2000 před začátkem našeho letopočtu poté vznikly základy monumentálního mínojského palácového komplexu zvaného Knóssos, který s největší pravděpodobností sloužil jako správní a politické centrum mínojské civilizace. Komplex byl tvořen více než 1000 místností, k nimž vedly uličky tvořící dokonalý labyrint. S místem se pojí hned celá řada legend. Podle jedné z nich zde dokonce žil i bájný Minotaurus. Ruiny rozsáhlého starodávného města Knóssos byly objeveny až koncem 19. století. Díky usilovné práci britských archeologů byly kompletně odkryty a částečně i zrenovovány.

Faistos

Knóssos určitě není jediným pozůstatkem mínojské civilizace na Krétě. Neméně zajímavý je i palác Faistos pocházející z přibližně stejného období. Palác se nachází na velmi krásném místě (na jihu centrální části), odkud nabízí jedinečný výhled na nedaleké hory i působivou přírodu. Palác bohužel nebyl nikdy zrekonstruován jako ten ve městě Knóssos, přesto se jedná o velmi zajímavou stavbu, kterou stojí za to navštívit.

Frangokastello

Na neméně krásném místě obklopeném vysokými horami leží i zajímavá pevnost Frangokastello vybudovaná ve druhé polovině 14. století, která je považována za jednu z nejstarších benátských památek ostrova. Pevnost se nachází přímo na jižním pobřeží, přibližně 80 kilometrů od města Chania. Pevnost má obdélníkový půdorys a každý její roh je chráněn věží. Počátkem 19. století zde proběhla velmi krvavá bitva, během níž bylo zabito 800 tureckých a téměř 400 povstaleckých vojáků. Jejich přízraky se zde údajně v den výročí bitvy objevují dodnes.

Kilada tou Nekron

Zástupcem překrásných přírodních úkazů Kréty je kaňon Kilada tou Nekron, jehož název je překládán jako Údolí mrtvých. Naleznete jej u turistického střediska Kato Zahros, kde jeho široká delty ústí u stejnojmenného antického paláce, dalšího z významných mínojských paláců. Samotný kaňon nabízí dechberoucí scenérii plnou vysokých skalních stěn a v nich umístěných jeskyní, které byly dříve využívány jako pohřebiště. To vše si můžete vychutnat přímo ze dna kaňonu, kudy vede osm kilometrů dlouhá turistická stezka.

Samaria

Jednou z hlavních přírodních atrakcí Kréty je Národní park Samaria, jehož dominantou je stejnojmenná soutěska. Park se nachází v západní části ostrova a soutěska je součástí nejvyššího pohoří ostrova, kterým je Lefka Ori neboli Bílé hory. Jedná se o vůbec nejhlubší a zároveň i jednu z nejdelších soutěsek v Evropě. Stěny skal dosahují výšky až 600 metrů. Soutěska je dlouhá přibližně 13 kilometrů. Cesta soutěskou trvá přibližně šest hodin a řadí se mezi středně náročné. Čas od času zde kromě unikátních přírodních úkazů můžete pozorovat i osly, které správci parku používají k přepravě nákladu, nebo kozy bezoárové, kterým místní přezdívají kozy kri-kri.

Kam na výlet?

Kasos

Z hlavního města Kréty vyplouvá denně několik trajektů, s jejichž pomocí se můžete dostat nejen na okolní ostrovy, ale třeba až do Řecka. Jedním z ostrovů, které určitě stojí za návštěvu, je ostrůvek Kasos. Jedná se o mimořádně krásné místo ležící v nejjižnější části Egejského moře. Zdejší příjemnou atmosféru, malé vesničky, z nichž jedna (Fri) je rovnou hlavním městem, i překrásné pláže si zamilují všichni, kteří touží po opravdové odpočinkové dovolené. Za návštěvu stojí třeba 2000 let starý přístav Bouka nebo malebný kostel Aghios Mammas.

Karpathos

Z ostrova Kasos můžete pokračovat i na sousední Karpathos. Hned po Rhodosu se jedná o druhý největší ostrov ze skupiny Dedokany (řecké ostrovy ležící v Egejském moři). Hlavním městem hornatého ostrova s nejvyšší horou Kali Limni (1215 m.n.m.) je stejnojmenný Karpathos. Mezi zajímavá místa určitě patří starobylá vesnička Olympos, archeologické naleziště Arkassa Ancient Acropolis nebo vesnice Avlona ležící v rezervaci, kterou tvoří i zátoky s výskytem lachtanů. Napříč celým ostrovem můžete obdivovat i zajímavé pozůstatky větrných mlýnů.

Kréta je krásným ostrovem pyšnícím se malebnou přírodou, nádhernými plážemi i množstvím historických památek. Zároveň je opředena hned celou řadou těch nejfantastičtějších mýtů. Vždyť údajně to byla právě Kréta, kde se zrodil i samotný Zeus, vládce bohů sídlících na hoře Olymp. Pokud se rozhodnete pro návštěvu Kréty, je nutné ještě říci, co přesně od své dovolené očekáváte. Jednotlivé části ostrova se od sebe poměrně výrazně liší. Nejlepší možností je samozřejmě procestovat všechno. Pokud takovou možnost nemáte, nezbývá než vybrat tu nejlepší destinaci. Pokud vás lákají krásné pláže, bude pro vás oblast v okolí Heraklionu jako stvořená. Chcete poznávat krásnou přírodu? Vypravte se raději na západ od města Chania. Romantická zákoutí, zajímavé vesničky i ničím nerušený klid zase nabízí jižní část ostrova. Pokud vás ze všeho nejvíc láká putování po stopách dávné historie, východ ostrova si jednoduše zamilujete. Kréta zkrátka uspokojí úplně každého. Tak už začněte plánovat svou příští dovolenou.

Předchozí článekDovolená na řeckém ostrově Kefalonie – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety
Další článekDovolená na ostrově Santorini v Řecku – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety