Dovolená na ostrově Santorini v Řecku – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety

3576

Když se řeknou řecké ostrovy, většině z nás se vybaví Kréta nebo Rhodos. Pozornost si však zaslouží i ty další. Třeba souostroví Santorini (nebo také Théra) ležící na rozhraní Egejského a Krétského moře. Souostroví Santorini je tvořeno ostrovy Théra, Thirasia, Aspronisi, Nea Kameni a Palea Kameni. Původně se jednalo o jeden větší ostrov zvaný Théra. Ještě před začátkem našeho letopočtu však došlo k výbuchu sopky, jehož následkem bylo právě rozdělení ostrova. O velikosti výbuchu svědčí i fakt, že na více než 100 kilometrů vzdálené Krétě dokázal poničit významné mínojské paláce.

Hlavním a zdaleka nejdůležitějším ze současných ostrovů je právě Théra. Pokud se někde mluví o obci a ostrově Santorini, často je myšlen zejména tento ostrov. Zde také žijí téměř všichni obyvatelé souostroví. Těch je celkem jen něco málo přes 15 tisíc. Z ostatních ostrovů je významněji obydlen pouze ostrov Thirasia, který obývá necelých 500 lidí. Ostrovy jsou tak ideálním místem pro všechny, kteří touží po opravdové odpočinkové dovolené bez všudypřítomných davů lidí.

Santorini je velmi zvláštním místem, které právě kvůli sopečnému výbuchu ze všeho nejvíce připomíná zatopený kráter, který je lemován ostrovy. A on to vlastně kráter je. Konkrétně kaldera stále aktivního vulkánu Santorini. Právě pohled na kráter nepřestává fascinovat. Řada turistů tak volí lodní dopravu, během níž si mohou dosyta užít výhledy na tento jedinečný úkaz. A na co dalšího se ještě můžete těšit?

Zajímavá místa a památky na řeckém ostrově Santorini

Ruiny starověké Théry

Ostrov byl obýván již v období pozdního neolitu. Mohutný sopečný výbuch přerušil rozkvět dynamicky se rozvíjejících oblastí, mezi něž patřily třeba osady Akrotiri nebo Théra.

Starověké město Théra leží na východním pobřeží, v oblasti nad pláží Perissa, Akrotiri se zase nachází ve výběžku situovaném v jižní části ostrova. V obou případech sopečný prach, podobně jako v Pompejích, nedokázal zničit všechny budovy. Naštěstí pro nás. Pokud se sem dnes vypravíte, můžete tak obdivovat sklady potravin i působivá obydlí tehdejších obyvatel ostrova. Jejich stěny byly často vyzdobeny překrásnými nástěnnými malbami. Ty zde však neuvidíte. Jsou totiž vystaveny v athénském Národním archeologickém muzeu. Kromě maleb zde byla nalezena i celá řada nejrůznějších keramických výrobků. Naopak chyběly standardně objevované věci, jakými jsou třeba šperky nebo sošky. Vzhledem k tomu, že nebyly nalezeny ani lidské ostatky, panuje všeobecná shoda, že zdejší obyvatelé stihli zachránit sebe i svůj nejcennější majetek. Archeologické výzkumy probíhají na ostrově ještě dnes. Archeologové totiž stále doufají, že se jim podaří objevit i jiná městečka a poodhalit tak další tajemství ostrova. Mnozí se totiž stále domnívají, že by právě starověká Théra mohla být bájnou Atlantidou, a že mínojská civilizace, jež ostrov údajně obývala, by mohla být oním národem, který dle mýtů zanikl spolu s ostrovem.

Fira

Hlavním městem celého souostroví je překrásná Fira, jejíž název je opět odvozen od jména Théra. Často se tak setkáme i s označením Théra. Jeho poloha se však neshoduje s polohou starověké Théry, takže se tím nenechte zmást. Toto město totiž leží na západním pobřeží ostrova. A co v něm můžete vidět? Především typický řecký život. A také tradiční bíle omítnuté domy, jaké známe i z jiných měst. Ve stejném stylu byly vybudovány i dva kostely, které lze ve městě rovněž obdivovat. Určitě byste neměli vynechat ani návštěvu místního muzea, v němž jsou uloženy nejrůznější mínojské artefakty, které byly objeveny při archeologických výzkumech.

Oia

Pokud se z Firy vypravíte směrem na sever, dojedete až k vesničce Oia, která je považována za jednu z nejkrásnějších vesnic. Oia leží na severozápadním výběžku ostrova, který byl vytvořen sopečnou činností. Samotná vesnička má za sebou poměrně nelehkou historii. V polovině minulého století byla během ničivého zemětřesení téměř srovnána se zemí. Stejně jako bájný fénix však Oia znovu povstala ze svého popela, a to díky usilovné práci místních obyvatel. Ti vesničku společnými silami vybudovali a udělali z ní ještě krásnější místo, než jakým byla před zemětřesením. Právě jim vděčíme za to, že zde můžeme obdivovat dlážděné uličky lemované tradičními bílými domky s modrými okenicemi a dveřmi. Zavítat můžete i do některého z místních kostelíků nebo třeba do zajímavého námořního muzea. Ochuzeni nezůstanete ani o příjemné restaurace nabízející tradiční řecké pochoutky i to nejlahodnější víno.

Santorini

Přírodním úkazem, s nímž je spjata celá historie ostrova, je stratovulkán Santorini. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších a nejzajímavějších sopek světa. Určitě však není jediná, kterou lze na ostrově najít. Leží zde ještě několik menších vulkánů. Žádný však nevzbuzuje takovou pozornost jako právě stratovulkán Santorini, který ve svém zaplaveném kráteru dokázal vytvořit i dva lávové ostrůvky – Palea Kameni a Nea Kameni. Ty jsou považovány za nejmladší ostrovy východního Středomoří. Santorini naštěstí v současné době spí a její aktivitu prozrazují pouze horké prameny rozmístěné na různých místech ostrovů.

Santo Wines

Řecké ostrovy jsou velmi často domovem oblíbených vín. Velmi populární jsou třeba chutná vína pocházející z nedaleké Kréty. Ani Santorini se však nemá za co stydět. Místní odrůdy Assyrtiko, Athiri a Aidani se rovněž těší velké oblibě. Tou největší specialitou ostrova je poté Vinsanto, víno vyráběné z hroznů sušených na slunci. A právě po stopách těchto oblíbených nápojů se můžete vypravit. Stačí jen navštívit vinařství Santo Wines ležící ve středu ostrova. Historie vinařství, které je dnes jedním z těch největších a nejdůležitějších, sahá až do poloviny minulého století. Vychutnat si zde můžete nejen ta nejvyhlášenější řecká vína, ale také dokonalý výhled na kalderu sopky. Tak se do Santo Wines nezapomeňte vypravit. Určitě to stojí za to.

Thirasia

Velmi populární jsou na Santorini také plavby sopečnou kalderou. Během nich můžete navštívit třeba ostrůvek Thirasia, jehož centrem je městečko Manolas. Návštěva ostrova je velmi zajímavá, a to z jednoho prostého důvodu. Místní obyvatelé dodnes žijí tradičním způsobem. Obživu tak zajišťuje rybolov, o přepravu se zase starají oslíci. Elektřina sem byla zavedena teprve nedávno a nenajdete zde ani žádné turistické resorty. Pokud si tak chcete odpočinout od moderního způsobu života, Thirasia bude ideální výletní destinací.

Tipy na výlety

Mykonos

Lodí se však samozřejmě můžete vypravit i dál než jen na ostrůvky obklopující kalderu. K návštěvě láká třeba ostrov Mykonos, který stejně jako Santorini leží v souostroví Kyklady. Ostrovu je často přezdíváno ostrov pelikánů nebo větrných mlýnů. Centrem je stejnojmenné hlavní město, které určitě stojí za návštěvu. Ani tady nesmí chybět typické bílé domky, kamenné křivolaké uličky nebo tradiční řecké restaurace. Kromě nich tady najdete ještě i vyhlášené noční kluby. Pokud se vydáte na prohlídku místního přístavu, budete si na chvíli připadat jako v jiném světě. Nebo spíše městě. Konkrétně v italských Benátkách. U přístavu totiž stojí hned několik domků omývaných mořskou vodou. Nad městem se poté tyčí pár zmíněných větrných mlýnů. Celý ostrov se může pochlubit velmi zajímavou architekturou, překrásnými plážemi i bohatým nočním životem.

Kréta

Výlet si poté můžete udělat i na o něco vzdálenější Krétu, která je rovnou největším řeckým ostrovem. Ani tady nechybí kilometry překrásných pláží nebo zajímavé historické památky. Určitě byste neměli vynechat návštěvu Heraklionu zvaného též Iraklio. Ten je hlavním městem celého ostrova a jeho atrakcí je archeologické muzeum, v němž jsou uchovány artefatky z období mínojské civilizace. V blízkosti města se poté nacházejí pozůstatky paláce Knóssos, který je vůbec nejslavnější památkou Kréty. Palácový komplex pocházející již z období doby bronzové byl pravděpodobně centrem mínojské civilizace a v jeho labyrintu chodeb žil údajně i bájný Minotaurus. Kromě toho všeho se ostrov může pyšnit i krásnou přírodou plnou horských masívů a hlubokých kaňonů. Není proto divu, že si Kréta vysloužila lichotivou a trefnou přezdívku “šestý světadíl”.

Souostroví Santorini je velmi zajímavým a tajemným místem, které vzniklo po rozpadu Théry, velkého ostrova, který by údajně mohl být i samotnou Atlantidou známou z bájí. Minimálně místní obyvatelé tomu opravdu věří. A o jejich vyprávění pravděpodobně nezůstanete ochuzeni ani vy. Ať už se rozhodnete uvěřit, nebo to budete považovat za pouhou pohádku pro turisty, jedno je jisté. Ostrov tímto vyprávěním získá o něco zajímavější atmosféru. Tak si ji nezapomeňte pořádně vychutnat.

Předchozí článekDovolená na řeckém ostrově Kréta – památky, zajímavosti a zajímavá místa na výlety
Další článekDovolená na řeckém ostrově Kós – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety