Dovolená na italském ostrově Ischia – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

6046

Ischia je ostrovem v Neapolském zálivu, patří tedy k Itálii a je součástí Kampánského souostroví. Rozlohu má 47 km2, žije tu přes 60 000 obyvatel a jedná se o velmi oblíbenou turistickou oblast. Právě návštěvníci ze zahraničí přitom tvoří hlavní zdroj příjmů ostrova, takže tady pro cizince panují skutečně příznivé podmínky a navíc tu zde vás čeká celá řada přírodních i kulturních zajímavostí.

Na Ischii je příjemné středomořské klima a krásné pláže, takže přímo vybízí k odpočinkové dovolené. Ostrov je navíc znám i díky svým termálním pramenům a pěkné přírodě, přičemž ochuzeni nebudou ani příznivci historických památek. Pokud tedy nechcete letos trávit dovolenou v nějakém velkoměstě, ale žádáte naopak spíše klidnější prostředí, řešením může být právě Ischia.

Zajímavá místa a památky na ostrově Ischia

Město Ischia

Hlavní a nejlidnatější město ostrova, to je Ischia. Žije zde přes 16 000 obyvatel, nachází se tu největší přístav a vůbec se jedná o centrum dění. Nejenže je ve městě velmi živo, neboť se zde nachází spousta restaurací, barů a diskoték, ale obdivovat lze i původní charakter mnoha domů. Navštívit je také možné Mořské muzeum, které vás seznámí podrobněji s podmořským světem, případně několik církevních staveb, tedy především katedrálu Spirito Santo či kostel Madonny delle Grazie.

Aragonský hrad (Aragonese Castle)

Město Ischia je mostem Ponte Aragonese spojeno s ostrůvkem, na kterém se nachází nejdůležitější architektonická dominanta ostrova, totiž Aragonský hrad. Jeho počátky lze vystopovat již v 5. století př. Kr., nicméně v průběhu staletí docházelo k jeho přestavbám. Svou dnešní podobu (i název) tak  získal až v 15. století díky dynastii Aragonců. Hrad je vytesán do skály a nabízí opravdu nevšední podívanou. Zajímavý je nejen interiér (prohlédnout si lze např. hřbitov či mučící nástroje), ale také výhled po okolí.

Městečko Forio

Druhým turistickým centrem ostrova Ischia je starobylé městečko Forio. Nachází se tu např. větší množství kostelů a kostelíků, z nichž nejznámější je kostel Santa Maria del Soccorso z poloviny 14. století, který zaujme už z dálky svou sněhobílou barvou. Součástí Foria jsou i obranné věže, jež v minulosti tvořily protipirátskou ochranu. Upozornit musíme také na krásné písčité pláže v okolí (např. Spiaggia di Chiaia či Citara) a na místní vinice. Většina vína produkovaného na Ischii pochází právě z této oblasti.

Poseidonovy zahrady a další termální parky

Výše zmíněná pláž Citara končí pod tzv. Poseidonovými zahradami. Jedná se o nejnavštěvovanější termální park Ischie, který pochází z roku 1957. Tvoří jej řada bazénů s minerální vodou, ale také dětské bazénky, sauny a využít můžete i mnoho dalších služeb jako masáže či kosmetiku. Termálních parků se však na ostrově nalézá daleko více, a to díky jeho sopečnému původu. Za zmínku ještě určitě stojí termální park Negombo, který rovněž nabízí komplex bazénů a mnoho služeb a navíc se nalézá v překrásném zálivu San Montano.

Monte Epomeo

Místní sídliště vznikla kolem Monte Epomeo, což je nejvyšší vrchol ostrova (789 m n. m.). Nachází se v jeho středu a společně s druhou největší horou Vizzi tvoří již z dálky siluetu Ischie. Pokud si budete chtít protáhnout kosti a na Epomeo se vydat, optimální je výstup zahájit v obci Fontana. Po cestě se můžete zastavit i u kostela San Nicola, jež byl vytesán do skály. Z vrcholu hory je pak opravdu nádherný výhled na okolní pevninu a moře, který vás jistě ohromí.

Lacco Ameno

Při návštěvě Ischie určitě nevynechejte ani obec Lacco Ameno. Jedná se sice o menší lokalitu, zároveň je ale z hlediska hotelů označována za nejluxusnější. Navíc jde o nejdůležitější archeologické centrum ostrova, když se zde nalezly četné pozůstatky starořeckého osídlení. V Lacco Ameno lze proto navštívit i zajímavé Archeologické muzeum. Symbolem obce je ovšem přírodní útvar, a to Il Fungo, tedy lávový útvar v moři, který větry a mořská voda opracovaly do tvaru houby.

Kam na výlet do okolí

V okolí Ischie se nalézá také několik dalších zajímavých ostrovů. Prvním z nich je ostrov Procida, který je s rozlohou 4,1 km2 vůbec nejmenším v Neapolském zálivu. Má ovšem svůj satelitní ostrůvek Vivara a na obou místech se nachází zajímavá příroda i památky. Turisticky zajímavější je ovšem známý ostrov Capri. Zde doporučujeme zejména města Capri a Anacapri i přírodní krásy jako např. skalní útvary Faraglioni či Modrou jeskyni, jež je přístupná pouze na loďkách a nabízí nezapomenutelné zážitky.

Z ostrova Ischia se samozřejmě můžete vydat i na nedalekou italskou pevninu. Tak například do správního střediska celé oblasti, tedy do Neapole to je slabých 35 km. Podle mnohých se přitom jedná o jedno z nejúžasnějších měst Itálie, takže pokud budete pobývat na Ischii, rozhodně si jej nenechte ujít. Historické centrum města bylo totiž zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a navštívit lze i nedalekou sopku Vesuv, přičemž se můžete vydat až k jejímu kráteru.

Ostrov Ischii patří k perlám Středomoří. Nejenže tu lze obdivovat krásnou přírodu a historické památky, ale vzhledem k jeho vulkanickému původu tu lze relaxovat v mnoha termálních parcích a k všudypřítomné pohodě dopomáhají i nádherné pláže. Pokud si tedy chcete po celoročním shonu skutečně odpočinout a nehodláte trávit svou dovolenou doma na gauči, Ischia vás nepochybně uchvátí a budete na ni ještě dlouho vzpomínat.

Předchozí článekDovolená na ostrově Krk v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Réunion – zajímavá místa, památky a tipy na výlety