Villach v Rakousku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

14740

Villach je městem v rakouské spolkové zemi Korutany, přičemž leží na řece Drávě. Rozlohu má necelých 135 km2 a žije zde přes 60 tisíc obyvatel, což z něj činí druhé největší město Korutan. Vhledem ke své poloze se sice Villach nenachází přímo za hranicemi ČR (silniční vzdálenost z Prahy činí 569 km), ale pokud si chcete udělat výlet, při kterém vám nějaká ta hodinka v autě nebude vadit, můžete vyrazit právě sem.

Ve Villachu je totiž možné navštívit celou řadu zajímavých míst a navíc se jedná o lázeňské město, takže můžete vyrazit i za relaxací. A pokus byste se tu už náhodou nudili, lze se vydat do okolí, kde si na své přijdou zejména příznivci nejrůznějších fyzických aktivit. Pojďme se tedy alespoň ve zkratce podívat, proč uvažovat o návštěvě právě tohoto rakouského města.

Zajímavá místa a památky ve Villachu

Hlavní náměstí

Při návštěvě Villachu asi určitě zavítáte na Hlavní náměstí, které se nachází ve staré části města. Historické budovy, jež ho lemují, jsou ovšem rekonstruované a díky své pestrobarevnosti vytváří opravdu pěknou podívanou. Pokud se přitom zajímáte o slavné osobnosti evropské historie, nachází se zde i dům, v němž bydlel slavný alchymista a lékař Paracelsus (1493–1541). Na náměstí si navíc můžete odpočinout v některé z místních hospůdek.

Kostel sv. Jakuba (Saint Jacob’s Church)

Pokud chcete mít celý Villach jako na dlani, určitě se vydejte ke gotickému kostelu sv. Jakuba, o němž jsou první zmínky v dokumentech již z roku 1136. Následně byl ovšem několikrát přestavován a rekonstruován. V interiéru kostela se nachází typická výbava, ale také krucifix z roku 1502. Především vám ale doporučujeme vystoupat na kostelní věž, která měří 94 m a nabízí krásný pohled na město. Budete však muset zdolat 300 schodů.

Městské muzeum

Jestliže při návštěvě žádného města nevynecháte alespoň jedno muzeum, ve Villachu určitě navštivte Městské muzeum z roku 1873. To se věnuje historii města a okolí a nalézá se v něm hned několik zajímavých obrazů a historických artefaktů. Nejznámějším muzejním exponátem je římský sarkofág sedmileté dívky, který byl nalezen v roce 1981, nicméně v prostorách budovy lze obdivovat i sbírky z mnoha dalších období historie.

Muzeum dopravních prostředků

Ve Villachu se nebudou nudit ani příznivci motorismu. Místní Muzeum dopravních prostředků sice nevystavuje nějaká opravdu exkluzivní vozidla, nicméně se zde nachází velký počet exponátů z let 1927 až 1977. Nejedná se přitom pouze o automobily, ale obdivovat je možné rovněž motocykly od skútrů až po mopedy. Pokud tedy rádi vyrazíte proti proudu času a zároveň vás zajímají dopravní prostředky, Villach vám rovněž padne do noty.

Lázně Warmbad

Jezdíte-li za hranice nejen za poznáním, ale také za pořádnou relaxací, ve Villachu určitě nevynechejte lázně Warmbad, které založil již zmíněný Paracelsus. Zdejší voda, které se sem dostává z nedaleké hory Dobratsch, působí pozitivně na různé fyzické problémy. Do lázní přitom můžete vyrazit i s dětmi, neboť v jejich areálu se nacházejí dětské koutky, skluzavky a další místa, kde se zabaví i mladší ročníky.

Hrad Landskron u Villachu (Landskron Castle)

Pokud si v lázních dostatečně odpočinete, můžete se opět vydat objevovat zajímavosti Villachu. Tak například místní hrad, o němž jsou první zmínky z roku 1270, sloužil jako součást městského opevnění. Část původní stavby si přitom lze ještě stále prohlédnout, ačkoli v 16. a 17. století docházelo k přestavbám. Za návštěvu přitom stojí zejména hradní kaple sv. Jindřicha a Kunhuty.

Kam vyrazit do okolí

Okolí Villachu je skutečně předurčené pro milovníky pohybu. Příznivci horské turistiky či lyžování mohou vyrazit do Gaitalských Alp, na jejichž východní straně se nachází i přírodní park Dobratsch. Vydat se však můžete i do méně skalnatého pohoří Karavanky. Pokud budete ve Villachu pobývat v letních měsících, sluší se upozornit, že se v blízkosti města rozkládá i několik jezerních ploch. Největším je přitom 11 km dlouhé Ossiacher See, které je dokonce třetím největším jezerem v celých Korutanech.

Opomenout však nesmíme ani skutečnost, že podél řeky Drávy vede cyklostezka, která navíc není nijak náročná a má počátek v centru Villachu. Pokud však přeci jen dáváte přednost náročnější cyklistice, můžete se napojit na některou z cyklostezek vedoucích do hor. A v okolí města se navíc nachází i areál pro sjezdy horských kol (MTB Area One). Na závěr doplňme, že nedaleko Villachu můžete navštívit i další lázně Bad Bleiberg a rovněž zříceninu hradu Landskron („Koruna země“), která mj. nabízí i nádherný výhled po okolí.

Rakousko je naším jižním sousedem a častým cílem cest českých turistů. Ti sice míří především do méně vzdáleného hlavního města Vídně, ale jak jsme snad ukázali výše, rovněž další oblasti mají návštěvníkům ze zahraničí co nabídnout. Villach a jeho okolí konkrétně ocení zejména příznivci historických staveb a letních i zimních fyzických aktivit. Po těchto mnohdy velmi náročných činnostech si lze navíc dát „relax“ v místních lázních, takže rozhodně neváhejte.

Předchozí článekDovolená na ostrově Cres v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Pag v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety