Dovolená na ostrově Krk v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

5613

Krk je chorvatským ostrovem v Jaderském moři. Na mapě jej přitom konkrétně naleznete v Kvarnerském zálivu. Ač je často uváděno, že se jedná o největší chorvatský ostrov, nyní už se ví, že jde o důsledek staršího nepřesného měření. Podle novějších dat má totiž úplně stejnou rozlohu (405,78 km2) i nedaleký ostrov Cres, se kterým se tedy dělí o první pozici.

Krk již drahně let patří mezi oblíbené destinace (nejen) českých turistů. Od roku 1980 je totiž spojen téměř 1,5 km dlouhým (Krčským) mostem s chorvatskou pevninou, takže je velmi snadno přístupný. Díky tomu došlo k velkému nárůstu turistického ruchu a rozvoji služeb. V současné době tu lze tedy v příznivých podmínkách obdivovat místní kulturu, přírodu i krásné pláže.

Zajímavá místa a památky na ostrově Krk

Město Krk

Centrem ostrova Krk je město stejného jména, které naleznete na jihozápadě ostrova. Kromě moderního vybavení pro turisty se tu nachází i řada zajímavých památek. Součástí města jsou zbytky opevnění z 12 století a své kouzlo mají i úzké uličky. Historickou dominantou města je ovšem katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Cathedral of Our Lady of the Assumption), která byla postavena v 5. a 6. století. Později však došlo k několika přestavbám a za prohlídku stojí zejména její velezajímavá zvonice.

Město Vrbnik

Rybářské městečko Vrbnik naleznete jej však na vysokém vápencovém útesu nad mořem a rozhodně se zde nudit nebudete. I tady je možné obdivovat poměrně zachovalé opevnění, ale také několik zajímavých historických památek jako např. kostel Nanebevzetí Panny Marie (Church of Our Lady of the Assumption). Pokud vás však dějiny tolik nezajímají, ve Vrbniku můžete ochutnat výtečné bílé víno, jež se pěstuje na okolních vinicích, případně relaxovat na krásných plážích (Zgribnica, Nuluk, Potovošće atd.). Určitě také navštivte nejužší ulici světa (Klancic), která má šířku pouze 50 cm.

Město Omišalj

Omišalj je druhým nejlidnatějším městem ostrova a zároveň zřejmě vůbec nejstarším. Pokud byste se přitom na Krk chtěli vydat letadlem, nedaleko se nachází letiště. Město opět zaujme historickou architekturou, na druhou stranu se v oblasti nachází i centrum ropného průmyslu, což některé turisty odrazuje. Musíme však dodat, že díky tomu zde tolik neutratíte a na místních plážích v Omišaljském zálivu není hlava na hlavě. Navíc je tu i přístav pro jachty.

Město Baška

Dalším městem, které můžete na Krku navštívit, se nazývá Baška. Právě toto letovisko na jihu ostrova je přitom oblíbené mezi českými turisty a dokonce tu má své působiště Klub českých turistů. Baška disponuje zajímavými kostelíky, krásnými plážemi a zaujme i okolní přírodou. Kromě toho doporučujeme místní akvárium, ve kterém lze na 200 m2 spatřit přes 100 druhů ryb a 400 druhů mušlí a slimáků. Jedná se tedy o přehlídku mořského života Jaderského moře.

Hora Obzova

Povrch Krku je poměrně členitý, takže tu naleznete úrodné nížiny, stejně jako několik vyšších hor. Nejvyšším bodem ostrova je hora Obzova právě u Bašky, jejíž vrchol se nachází ve výšce 568 m n. m. Míří k němu přitom hned tři turistické stezky, takže zájemci o fyzickou aktivitu si mohou dát do těla. Obzova zaujme takřka měsíční krajinou, především ale nádherným výhledem do okolí, a to nejen po Krku, ale také na okolní ostrovy a moře.

Jeskyně a naučná stezka Biserujka

Na severovýchodě ostrova se zase můžete vydat do nitra země, neboť se zde nachází známá jeskyně Biserujka, což je jediná jeskyně přístupná veřejnosti. Uvnitř na vád dýchne zajímavá atmosféra a navíc zde žijí takřka tři desítky živočišných druhů. U jeskyně zároveň začíná naučná stezka Biserujka, která měří  1 116 metrů a prohlédnout si tu můžete místní kamenitou krajinu i flóru. Spatřit navíc lze i pastevce ovcí se svými stády. Tato stezka je navíc přístupná celoročně a zcela zdarma.

Kam na výlet do okolí

Vzhledem ke spojení s pevninou nepředstavují větší problém výlety do samotného Chorvatska. Ze známých letovisek se přitom nejblíže nachází město Rijeka, které je opět populární mezi českými turisty, ať už pro své historické památky, nebo pláže. Vyrazit pak můžete i na poloostrov Istrie, který je rozdělen mezi tři země, konkrétně mezi Chorvatsko, Srbsko a Itálii. Nejblíže z Krku ovšem leží tradiční letovisko Opatija, které je vyhledáváno především pro krásné pobřeží.

Turisté si při návštěvě Krku nenechají ujít ani některé větší okolní ostrovy. Předně musíme jmenovat již v úvodu zmíněný Cres, který je navíc otočným mostem spojen s dalším zajímavým místem, totiž ostrovem Lošinj. Obě tato místa zaujmou především přírodními krásami. Ke Kvarnerským ostrovům pak patří i Rab, tedy místo, které se může pochlubit velkým množstvím písečných pláží, jichž má nejvíce v rámci celého Jadranu, a to zhruba tři desítky.

Ostrov Krk tedy rozhodně není místem, kde by turisté zábavu, relaxaci či poznávání zajímavých míst museli pracně hledat. Naopak, města plná památek, nádherné pláže i přírodní krásy „čekají“ takřka na každém kroku, takže se může jednat o zajímavý tip na příjemnou letní dovolenou. A pokud byste přeci jen neměli co dělat, vůbec nic vám nebrání vydat se na výlet do některé z okolních destinací, a to včetně chorvatské pevniny. Letos tedy můžete vyrazit na Jadran a užít si perfektní dovolenou.

Předchozí článekDovolená na ostrově Pag v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na italském ostrově Ischia – památky, zajímavá místa a tipy na výlety