Dovolená na Azurovém pobřeží ve Francii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

0
2386

Dovolená na Azurovém pobřeží je snem mnoha lidí, mezi které možná patříte i vy. Zajímá vás, jaké zajímavosti ukrývá tato oblast? Azurové pobřeží neboli Francouzská riviéra…Místo, kam směřuje nejvíce turistů, kteří si chtějí užít dovolenou na pobřeží Středozemního moře ve Francii. Azurové pobřeží sahá zhruba od města Menton k Cassis, Jde o hodně širokou oblast nabízející mnohé pěkné destinace. Uvedeme si alespoň některá zajímavá místa a památky, které můžete navštívit. Určitě najdete i další lokality, které vás zaujmou, ať už svými krásnými plážemi a čistým mořem, rozmanitou přírodou, nebo historickým či kulturním odkazem. Pojďme se společně podívat na krásy Francouzské riviéry.

Památky a zajímavá místa na Azurovém pobřeží

Nice

Nice je centrem Azurového pobřeží. Užijete si tu krásné dlouhé oblázkové pláže (veřejné i soukromé), přímořské promenády…Zkrátka jde o jedno z nejoblíbenějších francouzských letovisek se vším, co k dovolené u moře patří. Nejoblíbenějšími plážemi v Nice jsou Castel Plage, Blue Beach, La Plage Publique de Beau Rivage a Ruhl Plage.

Na své si přijdete, i když budete chtít trochu historie či kultury. Navštivte třeba Le Parc Floral de la ville de Nice (největší skleník na světě) nebo muzea, např. Muzeum moderního a současného umění (Musée d´art Moderne et d’art contemporain), barokní katedrálu.

Cannes

Nemusíte se zrovna aktivně zajímat o letoviska na Azurovém pobřeží, abyste alespoň někdy neslyšeli o Cannes. Jde o populární letovisko, které si užijete plnými doušky, především když nemáte hluboko do kapsy. V takovém případě se ubytujte v některém z luxusních hotelů na proslulé promenádě La Croisette.

Pokud se ocitnete v Cannes, těžko uvěříte, že šlo kdysi o malou rybářskou vesnici. Do té vás přenese návštěva části Le Suquet. Mimo jiné se tu pokocháte kostelem z 11. století. Cannes je lázeňským městečkem, které je mimo jiné proslulé tím, že se tu již od roku 1946 pravidelně pořádá mezinárodní filmový festival.

Záliv En-Vau

Chcete si užít dovolenou jako v pohádce? Vydejte se do zálivu En-Vau nacházejícím se mezi městy Cassis a Marseille. Pokocháte se skalními útesy, voda tu má krásné zbarvení a celkově vás jistě toto místo nadchne. Počítejte však s tím, že se přímo na pláž se dostanete pouze úzkou stezkou, případně lodí.

Výlet sem rozhodně lze doporučit horolezcům. Jsou tu pěkné horolezecké cesty. Pokud máte dostatečné zkušenosti, můžete se pustit po kolmé stěně nahoru.

Antibes

Pláže, slunce, ale i mnoho zajímavých míst na vás čeká i v Antibes, městu ležícím v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur. Příznivci vodních radovánek si užijí tamější aquapark, nejen děti nadchne delfinárium (Marineland), ale také se třeba vypravte do staré pevnosti a navštivte i přístav Port Vauban (jméno si nesete podle francouzského stavitele).

V přístavu si prohlédnete luxusní jachty, nad nimiž se vám bude tajit dech. Má se jednat o vůbec největší soukromý přístav na Azurovém pobřeží. Jste-li ochotni na své dovolené utratit dost peněz, pronajměte si nějakou luxusní loď.

Ostrov If

Četli jste román Hrabě Monte-Christo od Alexandre Dumase? Tamější vojenská pevnost If  se nachází na stejnojmenném ostrově v lokalitě Azurového pobřeží, nedaleko města Marseille. Pevnost byla vystavěná roku 1524 a měla sloužit k ochraně marseillského přístavu. Od 16. století byla státním vězením.

Pokud vás lákají architektonické památky, určitě se sem zajeďte podívat. Můžete se zúčastnit prohlídky s průvodcem, ale i bez něj. K dispozici vám budou informační materiály v různých jazycích.

Saint Tropez

A od románu k filmům…Řeč je o oblíbených četnických dobrodružstvích zasazených do městečka Saint Tropez. Nachází se v départementu Var, cca 44 km od Cannes. Budete-li tu, určitě se půjdete podívat k bývalé četnické stanici (tedy jen té filmové, ve skutečnosti tu nikdy nebyla).

Ovšem není jediným lákadlem města. Užijete si tu vše, co k přímořskému letovisku patří. Mimo jiné si prohlédněte tamější kostel, přístav, sochu admirála Suffrena a chcete-li si užívat dlouhé písečné pláže, zamiřte na nedalekou pláž Pampelonne. Jde o nádhernou oblast s mnoha soukromými podniky.

Vesnička Eze

Oblíbenou turistickou lokalitou je vesnice Eze. Nejenže si tu užijete krásné pobřeží, ale celkově stojí za to tuto obec prozkoumat. Projděte se úzkými uličkami. Líbit se tu bude především těm, kteří rádi nakupují. Je tu mnoho menších obchůdků, ať už s upomínkovými předměty, ale jsou tu i rozmanité butiky, parfumerie, ale nepřijde zkrátka ani když se tu budete chtít občerstvit. Zajímavá bude rovněž návštěva tamější botanické zahrady (Jardin botanique d’Èze). Z dalších atraktivních míst si uveďme podhradí hradu Chateau d´Eze ze 12. století či kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Národní park Calanques

Láká vás zajímavá příroda? Vydejte se do Národního parku Calaněues (Parc national des Calanques). Leží mezi městy Marseille a Cassis. Byl založený teprve roku 2012 a jeho hlavní částí je (jak už název napovídá) pohoří Calanques.

Park je tvořen 85 km2 souše a 435 km2 moře. Pokochejte se i vy tamějšími vápencovitými útesy vybíhajícími do moře. Za pozornost stojí i fauna a flóra.

Marseille

Jedním z nejvýznamnějších měst Azurového pobřeží je Marseille. Budete-li v blízkosti, jistě si nenechte ujít jeho prohlídku. Začněte třeba v jeho hlavním centru, kterým je Starý přístav Vieux Port. Přímo zde si prohlédnete různé zajímavé památky. Jednou z těch nejvýznamnějších je bazilika Notre-Dame de la Garde z druhé poloviny 19. století. Také tu je Kostel sv. Viktora (druhá polovina 14. století), pevnost St. Jean, pevnost St. Nicoll, marseillská radnice (baroko).

V Marseille se bude líbit i příznivcům kulturního života. Je tu mnoho divadel a své si tu najdou příznivci muzeí, umělecký galerií a dalších kulturních požitků. I díky tomu byla Marseille Evropským městem kultury (2013).

Kam na výlet do okolí

Celé Azurové pobřeží je nádherné. Možná si však budete chtít udělat výlet i dál do vnitrozemí. I pak na vás čekají zajímavé turistické cíle. Příznivce přírody a horské turistiky nadchne horské městečko Gourdon. Soutěskou se dostanete až ke středověkému hradu. Dalšími přírodními skvosty jsou nejhlubší kaňon v Evropě vyhloubený řekou Verdon a jezero Sant Croix. Celkově milovníci horské přírody nemusí příliš daleko od pobřeží. Z dalších zajímavých lokalit si uveďme například St. Martin-Vésubie, Sospel a Saorge.

A jaká je vaše ideální představa o přímořské dovolené? Díky mnohým rozmanitým místům na dlouhém Azurovém pobřeží s největší pravděpodobností najdete takové, které bude podle vašich představ. Užívejte si pláží, moře, turistického servisu i památek a nezapomeňte ochutnat výbornou francouzskou kuchyni.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here