Dovolená na ostrově Mykonos – zajímavá místa a památky k navštívení

2170

Řecký ostrov Mykonos je perlou souostroví Kyklad v srdci Egejského moře. Snové písečné pláže, azurové moře, kouzelná krajina, tradiční kykladské bílé domy s barevnými okenicemi, majestátní větrné mlýny na útesu nad mořem, starobylé kostelíky, malebné přístavy s kotvícími rybářskými bárkami i luxusními jachtami a tepající noční život hlavního města? To jsou jen některé z atrakcí, na které ostrov láká.

Podle antických bájí Mykonos vznikl ze zkamenělých těl obrů, které zabil hrdinný Herkules. Své jméno ostrov získal po vnukovi Apollóna Mykonovi.

V antice byl přitom Mykonos jen takovým chudým příbuzným prosperujícího sousedního ostrůvku Délos a dlouho byl podrobenou aténskou kolonií. Postupně si archeologové, umělci a intelektuálové cestující na Délos našli vztah i ke krásám Mykonu a jeho okouzlujícím pohostinným obyvatelům.

Ochutnejte typickou ostrovní kuchyni. Zkuste kopanistí – jemný sýr ochucený pepřem – anebo loúzes – kořeněný vepřový plátek. Lahůdkou jsou také ostrovní klobásky dochucené čerstvým pepřem nebo místním oregánem. Jako dezert sáhněte po místním křupavém pečivu. Vyhlášený je medový páj či amigdalotá, koláčky s mandlemi, růžovou vodou a krupicovým cukrem.

Vydejte se i vy na ostrov jako vystřižený z lákavých pohlednic. Není náhodou, že se dnes drobný Mykonos řadí mezi nejvyhledávanější turistické destinace. Jeho přírodní krásy v kombinaci s poutavou historií a vzácnými archeologickými nálezy, pitoreskními vesničkami a strhujícím nočním životem ve městě i na plážích jsou zárukou nezapomenutelné dovolené.

Zajímavá místa a památky na řeckém ostrově Mykonos

Hlavní město Chora (Hora)

Tohle městečko se na první pohled liší od hlavních měst ostatních kykladských ostrovů. Jako jediné tvarem nepřipomíná amfiteátr. Místo toho se Chora rozprostírá do všech stran širým územím.

Urbanistické rozloze navzdory je městečko Chora jednou z nejlepších ukázek kykladské architektury. Úzké mramorové uličky vás zavedou mezi domy s bělostnou omítkou, balkonky, pestrobarevnými dveřmi a okenními rámy, růžově rozkvetlé popínavé větve bugénvilei a malé kostely ukryté v náručí nenápadných náměstíček.

Zastavte se u majestátní radnice. Pokud se chcete na chvíli ponořit do místní historie, vydejte se do některého z místních muzeí. Projděte se čtvrtí luxusních kapitánských vil Alefkántra, které se přezdívá Malé Benátky. Romantice pobřežní promenády zalité zlatými paprsky zapadajícího slunce se vyrovná máloco. Vychutnejte si zasněný pohled na barevné loďky houpající se na azurově modrých vlnkách moře.

Toužíte po dávce městského ruchu? Příjemnou dávku ševelu a shonu si užijete v nákupních uličkách v pěší zóně města, například na prestižní ulici Matoyánni překypující značkovými butiky, elegantními kavárnami a stylovými restauracemi. V noci centrum města ožívá dvojnásob, což potěší hlavně milovníky večírků, co nekončí dřív než se svítáním.

Archeologické muzeum

Archeologické muzeum ostrova Mykonos najdete v neoklasicistní budově z roku 1902 přímo v Choře. Vystavené artefakty pocházejí především z archeologických nalezišť na ostrůvcích Delos a Rineia (Rhenia/Renia). Ty nejstarší pocházejí až z 5. století před naším letopočtem.

Prohlédněte si v muzeu vzácné náhrobní sloupy, keramické nádoby, hliněné sošky, důmyslné zbraně a oslnivé šperky. Zastavte se u sochy Herkula z paroského mramoru. Dospělí zaplatí vstupné 4 eura, děti mají vstup zdarma. Muzeum je otevřené od úterý do neděle od 9 do 16 hodin.

Pláže

Pláže na Mykonu cestovatele oslňují zlatým pískem a průzračnou vodou. Uspokojí příznivce vodních sportů, nikdy nekončících plážových party i ty, co hledají opuštěné kouty přírody bez přidaných atrakcí. Stačí si vybrat podle svého vkusu:

  • Paradise a Super Paradise – Divoké večírky na těchto proslulých plážích neznají konce. Užijte si jemný písek a azurové moře s koktejlem z plážového baru v ruce.
  • Órnos – Oblíbený cíl rodin s malými dětmi. Přívětivá zátoka na jihozápadě ostrova nabízí veškeré plážové vybavení, zároveň z ní můžete vyplout na okolní pláže i blízké ostrůvky.
  • Ayia Ánna / Houlákia / Kápari / Agrári / Ayios Stéfanos – Neorganizované pláže na severním pobřeží ostrova. Najdete tu dostatek klidu pro ničím nerušené lenošení s knihou v ruce.
  • Platis Yalós – Organizovaná pláž, na které o vás bude postaráno a užijete si náležité pohodlí na lehátku v polostínu slunečníku.
  • Kórfos / Fteliá / Meyáli Ámmos / Kalafátis – Toužíte si vyzkoušet windsurfing? Mykonos přezdívaný jako Ostrov větrů je pro vás ideální volbou. Na těchto plážích si můžete zaplatit lekci windsurfingu, užijí si tu i zkušenější surfaři.
  • Agios Ioannis – Jedna z nejnádhernějších pláží na ostrově. Písečná zátoka je sice jen pět kilometrů od hlavního města, přesto na natolik odlehlém místě, že i v nejvyšší sezóně zůstává poloprázdná.

Áno Merá

Áno Merá je druhou největší osadou ostrova. Je také jednou z mála vnitrozemních vesnic. Starobylé městečko si uchovává autentického ducha a prostý život místních se s příchodem turistů na ostrov příliš nezměnil – do Áno Merá jich totiž moc nezabloudí.

Poblíž vesnice můžete navštívit klášter Panagia Tourliani, v jehož kostele z 16. století najdete úchvatnou sbírku vyřezávaných ikon. Nezapomeňte se také podívat k mramorové fontáně na nádvoří kláštera a do věže se zvonicí.

Panagia Paraportiani

Jeden z architektonických pokladů Mykonu. Kostel Panagia Paraportiani se stal slavným daleko za hranicemi ostrova i celého Řecka. Bělostná stavba slepená z pěti malých kapliček na strmé skále je jako vystřižená z obrázku. Ne náhodou krom věřících láká také zástupy fotografů toužících po dokonalém záběru.

Kostel stával u vchodu do středověké pevnosti Kástro. Srdce komplexu tvoří kaple Agios Efstathios, kterou obklopují Agios Anargyros, Agios Sozon a Agia Anastasia. Na nich stojí pátá kaple Panny Marie, připomínající dóm. Jednotlivé kaple na místě vyrůstaly postupně napříč několika staletími. Nejstarší pochází ze 14., nejnovější ze 17. století. I díky tomu Panagia Paraportiani působí nesourodě a asymetricky – v komplexu se prolíná několik architektonických stylů.

Maják Armenistis

Mykonský maják Armenistis lodím ukazoval směr od roku 1891. Jeho věž měří 19 metrů a kužel světla dosahuje do dálky 184 metrů. Dnes je mechanismus první majákové lampy vystavený v Egejském námořním muzeu v centru hlavního města.

Působivou námořní stavbu najdete sedm kilometrů severovýchodně od Chory. Za návštěvu stojí také díky úchvatné přírodní scenérii, která maják obklopuje. Ostrůvek Tinos je od majáku téměř na dosah ruky. Lodě, které připlouvají a odrážejí od Mykonu v průběhu celého dne, můžete z poetické vyhlídky pozorovat celé hodiny.

Větrné mlýny Kato Myloi

Větrné mlýny jsou jedním z charakteristických znaků Mykonu. Jeho tvář pozměnily už v 16. století, kdy se na ostrově ovívaném silným severním větrem začalo ve velkém obchodovat s moukou. Od té doby jsou jednou z nejfotogeničtějších atrakcí ostrova. Většina mlýnů stávala přímo v přístavu nebo jeho okolí na západě ostrova.

Navštivte půvabnou skupinku mlýnů Kato Myloi na kopci jihozápadně od hlavního města Chora. Bělostné stavby se hrdě tyčí v řadě vysoko nad mořem. Dodnes se z celkové dvacítky dochovalo pouze sedm mlýnů, které pochází ze začátku 20. století. V nejlepší kondici je soukromý mlýn Geronymos, jenž svou funkci plnil ještě v šedesátých letech a zachovalo se v něm také nejvíc pracovních nástrojů.

Ostrůvek Délos

Začal vám být Mykonos malý? Vydejte se na plavbu okolními vodami. Loď vás přepraví k nedalekému malému archeologickému zázraku – ostrůvku Délos. V antice býval považován za posvátný.

Podle bájí ostrůvek ze dna moře vytrhl Diův bratr, bůh moří Poseidon, aby na něm titánka Letó mohla porodit Diova nemanželská dvojčata Apolla a Artemis. Héru totiž Zeus svým záletem rozezlil natolik, že zakázala všem lidem, aby Letó umožnili porodit na své zemi.

Od roku 1990 je ostrůvek chráněným světovým kulturním dědictvím UNESCO. Na pět kilometrů dlouhém a jeden a půl kilometrů širokém opuštěném ostrůvku, kde v dávných dobách žilo přes třicet tisíc lidí, najdete množství významných archeologických nálezů – pozůstatky délského chrámu zasvěcenúho Diovi a Héře, Apollónovu svatyni, dům Naxosských, terasu s mramorovými lvy, Žulové město plné honosných antických vil, Divadelní čtvrť s amfiteátrem nebo mnoho antických soch božstev. A další objevy stále přibývají. Archeologové odhadují, že zatím vykopali pouze pětinu starodávných pokladů.

Užijte si Mykonos – ostrov divokých nocí a zlatých pláží

Mykonos si vysloužil reputaci jako kříženec Saint Tropez s Ibizou. Jeho hlavní město Chora hýřící módou a pulzující divokým nočním životem se stalo vyhledávaným terčem hédonistických turistů, kteří si touží užít léto s veškerou okázalostí a luxusem. A jeho pověst přitahuje rok co rok větší počty cestovatelů.

Kouzlo ostrova ale není pouze v hlavním městě. Vydejte se za odlehlejšími krásami přírody i kulturních památek, které zůstávají poměrně neprozkoumané. Uvolněte se na některé z desítek úžasných pláží. Nechte se hýčkat na jednom z nejživějších ostrovů Řecka.

Předchozí článekZpáteční letenky do Paříže s ČSA za 1990 Kč
Další článekDovolená na ostrově Limnos – zajímavá místa a památky k navštívení