Dovolená na ostrově Formentera – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

2507

Španělský ostrov Formentera tvoří společně s Ibizou a několika menšími ostrůvky Pityuské souostroví (Pityusic Islands), které patří k Baleárám. Konkrétně se nachází ve Středozemním moři, a to zhruba 80 km východně od španělského pobřeží. Ostrov Formentera má rozlohu 83,2 km2 a žije zde přes 10,5 tisíce obyvatel. To z něj činí čtvrtý největší ostrov Baleárských ostrovů.

Zatímco Ibiza patří mezi k nejznámějším turistickým destinacím v rámci evropského kontinentu a řadí se mezi velmi rušná místa, Formentera nabízí úplně opačný obraz. Ostrov totiž mnoho lidí vůbec nezná a navíc tu můžete očekávat velmi poklidnou atmosféru. Pokud tedy preferujete při cestování spíše klidná místa, zde si rozhodně nebudete moci stěžovat a užijete si krásnou a nerušenou dovolenou.

Zajímavá místa a památky na španělském ostrově Formentera

Hlavní město Sant Francesc de Formentera

Sant Francesc de Formentera je centrem celého ostrova. Hlavní služby pro turisty tedy naleznete právě zde. Aktuálně tu žije zhruba 3 500 obyvatel. Nejdůležitějšími atrakcemi pro návštěvníky ze zahraničí je románská kaple Tanca Vella (Sa Tanca Vella Chapel) ze 14. století a kostel sv. Františka (Church of San Francisco) z 18. století. Více o ostrově se pak můžete dozvědět v Národopisném muzeu Formentera a nedaleko města jsou i mlýny sa Miranda, které dotvářejí okolní krajinu.

Centrum Es Pujols

Za druhé centrum turistiky na Formenteře je označováno Es Pujols, které je zároveň považováno za nejrušnější místo ostrova. Můžete zde totiž navštívit různé restaurace a bary. A pokud vás tyto aktivity omrzí, lze se vydat i do okolí. V blízkosti Es Pujols se totiž např. nalézá strážní věž na výběžku Punta Prima z 18. století, případně megality Ca na Costa, které jsou staré 4 000 let. Rovněž příznivci vzdálenější historie si tedy přijdou na své.

Ostrov Espalmador

Kousek na sever od Formentery lze navštívit i ostrůvek Espalmador. Ten je sice soukromý (patří bohaté rodině z Barcelony), nicméně veřejnost sem má přístup. Kromě obranné věže tu neuvidíte žádnou budovu, za to si užijete krásné bílé pláže a přírodní zátoky, takže se jedná o takřka nedotčený ráj. Na Espalmadoru jsou navíc velmi známé sirné bahenní koupele, které pomáhají revmatikům, neboť ulevují od bolestí.

Přírodní park Ses Salines (Ses Salines Nature Park)

Tento přírodní park zahrnuje širokou oblast včetně poloostrova Es Trucadors a okolního moře. Rozkládá se zejména na solných pánvích, kde se v minulosti těžila sůl a dnes nabízejí velmi zajímavý pohled. V oblasti jsou ovšem také mokřady, které přitahují brodivé ptáky a žijí zde i další druhy ptactva. Navíc se zde daří i 178 druhům rostlin, takže milovníci přírody se tu v žádném případě nebudou nudit.

Maják Faro de la Mola

Na ostrově Formentera se nacházejí tři majáky, ovšem nejstarší je právě Faro de la Mola (postaven byl zhruba v polovině 19. století). Stojí na okraji útesů, takže nemusíte obdivovat pouze tuto malebnou stavbu, ale také krásný výhled na okolní moře. U majáku se také odehrává slavný román Julese Verna Na Kometě. Příznivci tohoto francouzského spisovatele tedy určitě vyrazí právě sem, a to zejména díky tomu, že zde má od roku 1987 pomník.

Pláže na Formenteře

Ostrov láká turisty i na krásné písčité pláže. Kromě koupání v průzračném moři zde navíc lze provozovat rovněž další vodní aktivity jako např. potápění nebo šnorchlování. Zřejmě nejoblíbenější pláží na Formenteře je Platja de Migjorn, které je dlouhá kolem 6 km, takže se tu nemusíte obávat hlavy na hlavě. A pokud se rádi opalujete na nudistických plážích, nejedná se o žádný problém. Nudisté se mohou koneckonců vydat i na další místa na ostrově.

Kam na výlet do okolí

Z Formentery vám doporučujeme vyrazit i na další Baleárské ostrovy. V prvé řadě se pochopitelně jedná o Ibizu. Mezi oběma ostrovy totiž existuje lodní spojení a rychlé lodě zvládnou přejezd mezi oběma ostrovy za pár minut – vzdálenost totiž činí pouhých 8 km. Pokud už tedy budete poklidnou atmosférou přehlceni, cesta na Ibizu se přímo nabízí. Jde totiž o vyhlášenou oblast festivalů elektronické hudby a plážových party, takže se tady můžete bavit až do brzkých ranních hodin.

Poněkud dále leží další Baleárské ostrovy jako Cabrera, který je neobydlený a funguje jako národní park. Odsud je to pak už jen kousek na Mallorcu, tedy největší ostrov Baleár. Formentera se navíc nachází zhruba 80 km od španělské pevniny, takže jednodenní výlet můžete podniknout i sem. Nabízí se vám např. Valencie, tedy třetí největší město Španělska, které je plné historických staveb. Budova někdejší hedvábnické burzy z 15. až 16. století je kupříkladu na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Z výše uvedeného výčtu je snad patrné, proč se ostrovu Formentera přezdívá „Karibik Středomoří“. Svoji krásnou přírodou a poklidnou atmosférou totiž tuto oblast v mnoha ohledech připomíná. Na rozdíl od ní ovšem není vzdálený tisíce kilometrů, takže je pro české turisty velmi zajímavou destinací. Navíc jsme ještě ani nezmínili, že se jedná o relativně plochý ostrov, takže jej lze bez problémů přejet z jedné strany na druhou na kole. Rovněž příznivci cykloturistiky mohou tedy letos vyrazit právě sem.

Předchozí článekDovolená na Galapágách – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Boa Vista v Kapverdském souostroví – zajímavá místa, památky a tipy na výlety