Dovolená na ostrově Boa Vista v Kapverdském souostroví – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3562

Zájem turistů o dovolenou na ostrově Boa Vista v Kapverdském souostroví rok od roku stoupá. Kapverdské ostrovy (Cape Verde Islands) jsou souostrovím u západního pobřeží Afriky. V posledních desetiletích je navštěvuje stále více turistů. Jednu z oblíbených destinací představuje třetí největší ostrov Boa Vista patřící k severnímu souostroví, jež se nazývá Návětrné (Barlavento). Jeho rozloha činí 620 km2 a žije zde přes 12 000 lidí, což z něj nečiní právě nejosídlenější místo světa.

Boa Vista znamená v překladu „Pěkná vyhlídka“, což již samo o sobě o lecčem svědčí. I přes vznik nových hotelových rezortů totiž na ostrově stále jednoznačně převládá příroda. Turisty přitom lákají především krásné pláže, písečné duny, ale také různé druhy živočichů. Pozorovat lze např. ptactvo, ale zejména mořské živočichy, mezi nimiž musíme jmenovat především želvy a velké savce.

Zajímavá místa a památky na ostrově Boa Vista

Hlavní město Sal Rei

„Město“ není v tomto případě příliš přesné označení, neboť zde žije pouze pár tisíc lidí. Přesto se tu nachází všechny hotely ostrova, dále obchody, banky, restaurace i diskotéky. Domy v tomto přístavu na severozápadě Boa Visty byly vybudovány během kolonizace v evropském stylu. Dominantou Sal Rei je ovšem Pevnost vévody z Braganzy (Fort of the Duke of Braganza), která byla postavena v 19. století jako obrana proti útokům pirátů. Z přístavu se lze navíc také vydat do okolí.

Monte Estancia

Zhruba 23 km jihovýchodně od Sal Rei se k nebi tyčí nejvyšší vrchol ostrova Boa Vista, a to Monte Estancia. Ačkoli hora měří pouze 387 metrů a nenachází se ní prakticky žádná vegetace, jedná se o hlavní ikonu zdejší krajiny, která je viditelná z poměrně velké dálky. Pokud se rozhodnete zdolat její vrchol, odměnou vám bude krásný výhled na většinu ostrova.

Přírodní rezervace Ilheu de Curral Velho (Nature Reserve Ilheu de Curral Velho)

Na Boa Vistě naleznete hned několik oblastí, které jsou chráněny. Asi nejzajímavějším místem je přírodní rezervace Ilheu de Curral Velho na jihu ostrova, jež ukrývá typickou místní flóru a faunu. Pozorovat tu lze např. ohrožené mořské želvy. Nedaleko se navíc rozkládá Významné ptačí území, které zde vyhlásila organizace BirdLife International. Tyto oblasti tedy určitě stojí za návštěvu, na druhou stranu jsou poměrně těžce přístupné.

Praia de Chaves

Boa Vista nabízí celkem 55 km pláží. Na západě ostrova můžete navštívit asi nejoblíbenější pláž, a to Praia de Chaves. Tu na mnoha místech tvoří vysoké písečné duny, takže populární aktivitou je zde nejen relaxace na slunci a koupání v moři, ale také adrenalinová jízda na čtyřkolkách. Velká část pláže se navíc nachází v zálivu, takže voda je zde klidná a disponuje příjemnými teplotami. Dle některých se přitom jedná o jednu z nejkrásnějších pláží světa.

Praia de Santa Monica

Jižně od výše zmíněné pláže vám můžeme doporučit i Praia de Santa Monica, jež se tedy nachází na jihozápadě ostrova a měří cca 18 km. Dříve nesla oblast název Porto Portugues, neboť právě na tomto místě poprvé přistáli na ostrově Portugalci. Kromě relaxačních aktivit zde můžete pozorovat mořské živočichy a pláž je navíc známá jako místo, kde kladou svá vejce želvy.

Kulturní a sportovní akce

Turisté mohou na ostrově Boa Vista provozovat i celou řadu dalších aktivit. Velmi zajímavá je např. místní oslava Vánoc a především v květnu se konají různé festivaly a karnevaly. V červenci a srpnu se pak lze zúčastnit také několika hudebních festivalů, na kterých vystupují i muzikanti ze zahraničí. A pokud máte rádi skutečné výzvy, na ostrov vyrazte na začátku prosince. To se zde totiž koná ultramaraton (Boa Vista Ultra Trail), který ovšem není žádnou hračkou. Měří totiž 150 km!

Kam na výlet do okolí

Samozřejmě že v rámci Kapverdského souostroví nestojí za návštěvu pouze Boa Vista, ale také některé další ostrovy. Předně se jedná o největší ostrov Santiago, na kterém se nalézá i hlavní město celého souostroví Praia. To láká především na rušný noční život, ale také na některé stavby, mezi něž patří prezidentský palác či maják Farol de Dona Maria Pia. Kromě toho se na ostrově nachází i jediné místo zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, a to historické centrum městečka Cidade Velha.

Vyrazit můžete rovněž na ostrov Sal, kde lze navštívit minimálně dvě zajímavá místa. Jedná se o jezero Salinas, které je oblíbené pro své léčivé účinky i pro podobné vlastnosti jako Mrtvé moře, a to díky zvýšenému obsahu soli. A pak zátoka Buracona s velezajímavou jeskyní nazývanou „Mořské oko“. Pokud preferujete horskou turistiku, nejlepší možnost máte na ostrově Fogo. Právě tady se totiž rozkládá stratovulkán Pico de Fogo, který je vysoký 2 829 metrů.

Kapverdské ostrovy jsou sice z hlediska turistické ruchu poměrně mladou destinací, nicméně i vzhledem k vzrůstající oblibě mají rozhodně co nabídnout. Sám ostrov Boa Vista totiž nabízí perfektní podmínky pro relaxační i aktivní dovolenou. Na své si navíc přijdou i milovníci přírody, které bude fascinovat především místní fauna. Na ostrově žije čtvrtá největší populace želv na světě a zejména od prosince do únoru lze v jeho okolí pozorovat velryby, což je samozřejmě zážitek na celý život.

Předchozí článekDovolená na ostrově Formentera – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekBritské Panenské ostrovy – zajímavá místa, památky a tipy na výlety