Dovolená na ostrově Capri v Itálii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3603

Chystáte se jet na dovolenou na ostrov Capri v Itálii? Pak si jistě rádi přečtete o zajímavostech tohoto ostrova. Capri je ostrov ve Středozemním moři, který patří do Kampánského souostroví a náleží tedy k Itálii. Jeho rozloha sice činí pouze 10,4 km2, přesto se jedná o místo, které vyhledávali slavní lidé. Už někteří římští císaři si zde nechávali stavět vily a slavné osobnosti sem mířily i ve 20. století. Dnes už je ostrov sice méně navštěvovaný celebritami, nicméně stále se jedná o oblíbené místo turistů.

Na Capri se nacházejí dvě městečka, které lákají svou zajímavou atmosférou a návštěvníky z jiných zemí  přitahují rovněž krásné pláže a průzračné moře. Obdivovat lze také některé památky, ale mezi nejoblíbenější místa na ostrově patří přírodní útvary. Ačkoli bylo tedy Capri známé především v 50. a 60. letech minulého století, i dnes má co nabídnout.

Zajímavá místa a památky na italském ostrově Capri

Přístav Marina Grande

Vydáte-li se na Capri lodí, přistávat budete v hlavním přístavu Marina Grande, který se nachází na jeho severu. V tomto místě se navíc nachází i největší městská pláž ostrova, takže tu můžete krásně relaxovat u moře. Navíc se tu lze ubytovat v některém z pěkných hotelů. Z Marina Grande si je tedy možné udělat základnu pro výlety po celém ostrově. Nedaleko se totiž nalézá i městečko Capri, kam lze vyrazit pěšky anebo lanovkou.

Městečko Capri

Lanovka vás z Marine Grande přepraví na náměstí Umberta I., což je hlavní náměstí, kde na vás již budou čekat zajímavé památky. Jedná se především o Hodinovou věž a kostel sv. Štěpána (Church of Santo Stefano), který pochází ze 17. století a je společně s kostelem sv. Konstantina (Church of Constantinus) nejstarším kostelem na Capri. Z náměstí se lze také vydat k jednomu z unikátů ostrova, totiž k Augustovým zahradám. Ty vznikly ve 20. století a stojí v nich sochy, uchvátí ale zejména pestrobarevnými záhony a navíc je odtud nádherný výhled do okolí.

Villa Jovis

Kousek severovýchodním směrem od městečka Capri lze navštívit nejvýznamnější archeologickou památku ostrova, totiž Villu Jovis. Jak už jsme zmínili v úvodu, ostrov byl velmi oblíbený mezi římskými císaři, kteří tu nechali postavit mnoho svých rezidencí. Nejvíce jich přitom má na svědomí císař Tiberius, který vládl v době vystoupení Ježíše Krista. Ten se na Capri nakonec odstěhoval trvale a právě ruiny Villy Jovis si můžete prohlédnout dodnes.

Městečko Anacapri

Zatímco Capri se nachází ve východní části ostrova, v západní části leží druhé a poslední město, totiž Anacapri. Obě místa přitom spojuje jediná silnice na ostrově. I zde na vás dýchne poklidná atmosféra a navštívit lze některé zajímavé památky. Turisté často míří k Ville San Michele na nedalekém svahu, kde žil švédský lékař a spisovatel Alex Munthe, autor známé Knihy o životě a smrti. V Anacapri si nenechte ujít ani jeden z architektonických skvostů, totiž kostel San Michele (Church of San Michele), jenž je považován za jednu z nejkrásnějších církevních staveb v Kampánii.

Vrchol Monte Solaro

V těsné blízkosti Anacapri se rozkládá nejvyšší vrchol ostrova, a to Monte Solaro, který měří 589 m a umožňuje si celé Capri prohlédnout pěkně z nadhledu. Někdy lze odtud navíc spatřit i italskou pevninu. Podle svých možností se můžete rozmyslet, jak se na Monte Solaro dostanete. Aktivnější jedinci s největší pravděpodobností zvolí cestu po svých, která trvá cca tři čtvrtě hodiny, nicméně na vrchol lze vyjet i zcela jednoduše za pomoci lanovky. Záleží tedy pouze na vás.

Modrá jeskyně

Na severozápadě Capri nezapomeňte navštívit asi nejzajímavější přírodní útvar ostrova. Jedná se o Grotta Azzura neboli Modrou jeskyni. Do ní se lze dostat pouze lodí, ale za návštěvu rozhodně stojí. Jeskyně má sice jen několik desítek metrů na výšku i na délku, nicméně přesto je naprosto úchvatná. Světlo pronikající z pod mořské hladiny totiž celý vnitřek halí do modré barvy, což v kombinaci se skalními útvary dodává tomuto místu opravdu jedinečnou atmosféru.

Kam na výlet do okolí

Capri se nachází v Neapolském zálivu, ve kterém stojí za návštěvu i několik dalších míst. Tak například doporučujeme vyrazit na sopečný ostrov Ischia, který je pod zemí propojen se sopkou Vesuv. Především se zde ale díky vulkanické aktivitě nacházejí termální prameny či přírodní sauny. Nedaleko Ischie se rozkládá vůbec nejmenší ostrov Neapolského zálivu, a to Procida s rozlohou 4,1 km2. Ta sice není v obležení turistů, ovšem hlavně na vrchu Terra Murata se nalézají zajímavé památky.

Pokud byste se chtěli vydat do samotné Itálie, lodní doprava spojuje Capri s přímořským městem Sorrento. Zde se v roce 1544 narodil básník Torquito Tasso, jenž má na centrálním náměstí sochu, a v exilu tu působil i ruský spisovatel Maxim Gorkij. Z Capri lze ovšem vyrazit i do Neapole, tedy do třetího nejlidnatějšího města Itálie, které je dle mnohých také jedním z nejkrásnějších. V jeho blízkosti se také nalézá již zmíněná sopka Vesuv, kterou asi netřeba představovat.

Ostrov Capri již sice možná pozbyl něco ze své někdejší slávy, jak ale dokazují předešlé řádky, pokud si naplánujete dovolenou právě sem, chybu v žádném případě neuděláte. Starodávné památky, krásné pláže, poklidná městečka i úchvatné výtvory přírody totiž zaujmou snad všechny turisty. Z České republiky se navíc nejedná o extrémně vzdálenou destinaci. Capri je zároveň jednoduše přístupné z italské pevniny, takže ani cesta vás od případné návštěvy rozhodně nemůže odradit.

Předchozí článekDovolená na ostrově Murter v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Bora Bora ve Francouzské Polynésii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety