Dovolená na ostrově Murter v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3197

Chystáte se na dovolenou na ostrov Murter v Chorvatsku? Pak si jistě rádi přečtete o zajímavostech tohoto ostrova. Murter je ostrov patřící Chorvatsku, přičemž spadá mezi Šibenické ostrovy a od pevniny jej dělí Murterský kanál. Ten je nejužší u vesničky Tisno, kde je spojen s pevninou pouze pár desítek metrů dlouhým zdvihacím mostem. Ostrov má celkovou rozlohu necelých 19 km2, takže není nijak velký, na druhou stranu i na takto malé ploše má co nabídnout turistům.

Na Murteru se nachází několik pěkných městeček a vesnic, ale také krásné pláže a malebné zátoky. Kromě toho se zde pěstuje vinná réva a spatřit lze i pasoucí se ovce, jejichž chov je jedním ze základů místního zemědělství. Ostrov se nicméně nalézá velmi blízko pevniny a navíc zde vzhledem k rozloze žije celkem hodně lidí (cca 5 200), pro příznivce méně rušných míst tedy možná nebude tím pravým.

Zajímavá místa a památky na chorvatském ostrově Murter

Osada Tisno

Jak už jsme zmínili, Murter je s chorvatskou pevninou spojen mostem ve vesnici Tisno, jež se tedy rozkládá jak na ostrově, tak v samotném Chorvatsku. Ta proto bude první destinací, ve které se při případné návštěvě ostrova ocitnete. Tisno je známé okolní zelení, poměrně velkým náměstím a promenádami. Navštívit rozhodně doporučujeme i kostel sv. Ondřeje (St. Andrew’s Church), ale většina turistů asi zamíří spíše k samotnému moři. Zhruba 1 km od Tisna se nachází populární oblázková pláž Lovišća.

Letovisko Murter

Centrem ostrova Murter je stejnojmenné městečko, jež se nachází na severozápadním pobřeží. Naleznete tu ubytovací prostory či restaurace a příznivce historie bude lákat zejména historická část města, kde mohou obdivovat i nejdůležitější památku, a to kostel sv. Michala (St. Michael’s Church) ze 17. století, jehož interiér ukrývá hned několik cenných předmětů, které stojí za vidění.

Pláže Slanica a Čigrada

Na okraji Murteru se nacházejí dvě pláže, které jsou z celého ostrova nejproslulejší. Jedná se o pláž Slanica, jež ocení především rodiny s dětmi, protože je tu pozvolný vstup do vody, písečné dno a nepříliš velké hloubka i poměrně daleko od břehu. Rovněž pláž Čigrada disponuje pozvolnějším vstupem do vody, jde ale do značné míry o pláž oblázkovou. Ač je i toto místo známé mezi turisty, oproti Slanici tu můžete očekávat méně lidí.

Letovisko Betina

Obec Betina leží v blízkosti městečka Murter, tedy na severu ostrova, a jedná se mj. o středisko jachtařů. Na ostrově se sice nenachází mnoho historických památek, nicméně řadu z nich lze spatřit právě u tohoto letoviska. Na blízkém mysu Gradina se totiž rozkládá kostel Panny Marie (Church of Our Lady of Gradina) postavený v 6. století a přebudovaný v 17. století, zde si tu prohlédnout i starochorvatské hroby a v neposlední řadě rovněž základy římské osady Collentum.

Osada Jezera

Nejmenší osada na ostrově Murter, jež se nachází v jeho jižní části. Ačkoli by se mohlo zdát, že s v jejím okolí rozkládají větší vodní plochy, název získala po větších kalužích vody, které zde vznikají díky dešťům během podzimních a zimních měsíců. Jedná se přitom o rybářskou vesnici, ve které tedy můžete ochutnat nejrůznější mořské speciality a navštívit lze i přístav. A opět doporučujeme jednu památku, a to kostel Panny Marie od Zdraví (Church of Our Lady of Health) z roku 1720.

Svátky na Murteru

Někteří návštěvníci ze zahraničí přijíždí na ostrov Murter i kvůli místním svátkům, kterých se tu koná mnoho do roka, a to ve všech výše zmíněných místech. Většina z nich probíhá v srpnu a září, takže v průběhu hlavní turistické sezóny a vesměs jde o svátky náboženského charakteru. Některé se ovšem týkají i řemesel a folklóru a např. na konci července či začátku v srpnu se v Tisnu koná akce Hry na Korentu, v níž dva týmy zápolí v různých disciplínách jako shazování z klády apod.

Kam na výlet do okolí

V Murter se nachází sídlo správy Národního parku Kornati (Kornati National Park). Ten tvoří především neobydlené ostrovy a menší ostrůvky, z nichž na některých lze vidět památky z dob římského osídlení. Národní park je ale vyhledáván zejména kvůli vodním aktivitám. V okolním moři se dá samozřejmě koupat, potápět či rybařit, ale na své si tu přijdou rovněž milovníci jachtingu, neboť zde naleznou perfektní podmínky.

Ostrov se nalézá velmi blízko chorvatského města Šibenik, které láká turisty na kulturu a historii. Navštívit tu např. můžete katedrálu sv. Jakuba (Cathedral of St. James) z 15. století, jež byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pouze několik desítek kilometrů od Murteru se navíc nacházejí další dvě populární letoviska, a to metropole Zadar a snad ještě populárnější Split, což je vůbec největší město chorvatského pobřeží.

Ostrov Murter sice na jednu stranu nenabízí nic výjimečného, díky čemuž by byl znám po celém světě. Na druhou stranu tu však můžete provozovat nejrůznější aktivity, tedy navštívit menší půvabná městečka, pobýt na zdejších plážích v malebných zátokách či se zúčastnit některého z místních svátků. Spoustu aktivit lze navíc provozovat i v Národním parku Kornati a vydat se můžete i do oblíbených chorvatských letovisek.

Předchozí článekDovolená na ostrově Vis v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Capri v Itálii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety