Britské Panenské ostrovy – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

1565

Dovolená na Britských Panenských ostrovech je jistě snem všech milovníků exotiky a Karibiku. Jak už název souostroví napovídá, tak se jedná o koloniální ostrůvky Velké Británie, které se pyšní nedotčenou panenskou přírodou. Snad proto se jim přezdívá „poslední ráj na zemi“. Už jen fakt, že se ostrůvky nachází v Karibském moři, svědčí o nekonečných bílých plážích s tyrkysově modrou vodou. Přesně takové, jaké je vídáme na prospektech cestovních kanceláří, které lákají turisty na liduprázdné pláže s průzračnou vodou. A protože je ostrůvků vedle sebe více než 60 a na každém z nich se nachází nějaký unikát, historická památka či přírodní skvost, tak nebude o zábavu nouze.

Zajímavá místa a památky na Britských Panenských ostrovech

Lidové muzeum (Folk Museum)

Lidové muzeum se nachází na největším ostrově zvaném Tortola. Ten měří 18 km na délku a pouhých 5 km na šířku. Podle velkého počtu hrdliček, který převyšuje i počet obyvatel, získal ostrov svůj název. Samotné muzeum se nachází v hlavním městě Road Town a svou netradiční architekturou zaujme na první pohled. Uvnitř se nachází spousta indiánských památek a předmětů, které byly nalezeny ve vraku lodi Rhône.

Main Street

V překladu Hlavní ulice je nejproslulejší a nejdůležitější obchodní tepnou v hlavním městě Road Town. Prolínají se zde obchůdky, restaurace a nekonečné trhy se suvenýry, které prodávají místní obyvatelé nejrůznější ručně vyrobené nebo vypěstované produkty. A koho nákupy omrzí, tak může navštívit jednu ze spousty historických budov jako je například budova pošty z roku 1800 či anglikánský kostel St. Phillips Church z roku 1840. Ten byl údajně prvním kostelem v celé Americe, který umožňoval vstup osvobozeným otrokům.

Palírna rumu Callwood Rum Distillery (Callwood rum destilery)

Palírna rumu, která se nachází na ostrově Tortola, je už dnes tak trochu historická památka, ovšem stále plně funkční. Návštěvníci mohou tak na vlastní oči vidět výrobu rumu stejným způsobem, jako se zde vyráběl rum v minulosti. Součástí továrny je i dárkový obchod, kde můžete zakoupit pravý rum vyrobený na Britských Panenských ostrovech.

Ostrov Virgin Gorda

Jedním z hlavních ostrovů a zároveň druhým největším je ostrov zvaný Virgin Gorda. Ten proslul liduprázdnými zátokami, které připomínají pozemský ráj. Samozřejmostí jsou jedny z nejluxusnějších hotelových resortů a jachtařské kluby. Bitter End Yacht Club je dokonce natolik exkluzivní, že se k němu dostanete jen po vodě. Už jen samotná procházka kteroukoliv stezkou na ostrově je díky přírodním krásám nezapomenutelným zážitkem. Pokud by vás tak omrzely nekonečné pláže s bílým pískem a průzračnou vodou, můžete se vydat na nejvyšší vrchol ostrova zvaný Gorda Peak, který se pyšní panoramatickými výhledy do okolí.

Savannah Bay

Voda průzračná tak, až z ní přechází zrak, se nachází téměř v každé zátoce Britských Panenských ostrovů. Ovšem existuje několik vyhlášených pláží, které svou krásou prosluly po celém světě. Jednou z nich je pláž Savannah Bay. Avšak není jedinou. Na ostrově Virgin Gorda jsou stejně oblíbené a neméně úchvatné pláže Pond Bay, Devil’s Bay, Mahoe Bay či Spring Bay. Zkrátka krásnější kout země byste hledali jen ztěží.

Pevnost Recovery (Fort Recovery)

Jelikož je historie Britských Panenských ostrovů opravdu bohatá a od objevení Kryštofem Kolumbem zde docházelo k bojům o nadvládu nejprve mezi Indiány a Evropany a poté mezi evropskými zeměmi navzájem, tak se na ostrově nachází spousta koloniálních památek a pevností, které tuto dobu připomínají. Jednou z nich je pevnost Recovery z roku 1640, čímž se z ní stává nejstarší dochovaná pevnost na ostrově. Komu by se stavba natolik zalíbila, tak může navštívit malebnou zříceninu pevnosti George (Fort George).

Národní park Sage Mountain (Sage Mountain National Park)

Národní park je pojmenovaný po nejvyšší hoře souostroví Sage Mountain, která se tyčí do výšky pouze něco málo nad 500 metrů. Zároveň se jedná o první národní park na ostrovech. Nachází se v něm více než 500 let staré tropické stromy a zároveň je domovem mnoha zvířat a exotických květin. Zkrátka ráj pro milovníky přírody. Ovšem park je ideálním místem i pro dobrodruhy, neboť je protkaný řadou turistických stezek, které vás zavedou na ta nejkrásnější místa s malebnými výhledy do okolí.

Ostrov Anegada

Malý ostrůvek, který připomíná písečnou placku a jeho střed tvoří divoká příroda, je obklopený nejen průzračným mořem, ale i korálovým útesem, kvůli kterého se na ostrov sjíždí všichni návštěvníci sousedních ostrovů. Už v minulosti útes proslul jako místo, kde často po nárazu troskotaly lodě. Anegada je dnes rájem šnorchlování a potápěčů, kteří obdivují nejen krásy a barvy podmořského života, ale i vraků několika španělských a britských válečných lodí.

Kam na výlet do okolí?

Jelikož v roce 1917 odkoupili Američané za 17 milionů dolarů několik ostrovů a přejmenovali je na Americké Panenské ostrovy, tak je v okolí Britských Panenských ostrovů co poznávat. Jedním z takových ostrovů je Sv. Jan (St. John), který je považován za přírodní klenot, neboť dvě třetiny jeho území tvoří oblíbený národní park Virgin Islands. Pouhé 3 kilometry od něj se nachází exotický ráj Sv. Tomáš (St. Thomas), proslulý svou karibskou uvolněnou atmosférou a nádhernými plážemi.

Nedaleko Britských Panenských ostrovů se nachází další malý kousek ráje. Jedná se o korálový a vápencový ostrůvek Anguilla, který se řadí do souostroví Malých Antil. Stačí 3 hodiny jízdy trajektem a najednou se objevíte v nepříliš známém koutu naší země. Jako dobyvatelé se budete sami procházet po liduprázdných plážích a objevovat dosud skryté zákoutí ostrova.

Britské Panenské ostrovy jsou dosud neobjeveným rájem, které nezasáhl masivní turistický ruch. Na ostrovech tak nenajdete žádné velké hotelové komplexy ani průmysl. Dokonce zde platí pravidlo, že hotely nesmí být vyšší než palmy. Snad proto si ostrovy zachovaly malebné kouzlo a nedotčenou přírodu. Je to zkrátka ráj pro dovolenou plnou klidu a odpočinku, kde se zároveň nebudete ani chvíli nudit, neboť všude okolo je bohatý podmořský život, který přímo vybízí k šnorchlování.

Předchozí článekDovolená na ostrově Boa Vista v Kapverdském souostroví – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na Korsice – zajímavá místa, památky a tipy na výlety