Dovolená na ostrově Aruba v Karibiku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3195

Dovolená na Arubě je snem mnoha cestovatelů, neboť se jedná o ostrov v Karibiku, který patří dle mnohých průvodců k nezajímavějším turistickým místům (nejen) v karibské oblasti. Toto autonomní území Nizozemského království  má sice rozlohu necelých 180 km2, na kterých žije přes 100 000 obyvatel, ale to nic nemění na tom, že se jedná o turistický ráj.

Návštěvníci z celého světě na Arubě obdivují úžasnou atmosféru, krásné bílé pláže a čiré moře, ve kterém se především kolem jihu ostrova nachází velké množství korálů. Panují zde tedy výtečné podmínky pro potápění a pod hladinu lze dokonce vyrazit i ponorkou! Aruba navíc disponuje krásnou přírodou a prohlédnout si lze také zajímavá díla lidských rukou.

Zajímavá místa a památky na karibském ostrově Aruba

Hlavní město Oranjestad (Orangetown)

Oranjestad je přístavní město na západním pobřeží Aruby. Postaveno bylo na konci 18. století a od té doby plní „funkci“ hlavního města. Dnes se zde nachází unikátní směsice starého a nového. Navštívit tedy můžete nejstarší budovu ve městě, kterou je pevnost Zoutman (Fort Zoutman) z roku 1798, o pár desítek let mladší věž Viléma III. (Villem III Tower) a rovněž několik muzeí, která vás seznámí s místní historií. K dispozici ovšem budete mít také restaurace, kavárny, bary, kluby či kasina, takže život v Oranjestadu rozhodně nekončí po setmění.

Palm Beach a Eagle Beach

Severně od hlavního města se nacházejí další dvě turisticky oblíbené destinace. Palm Beach je dokonce považováno za vůbec nejvyhledávanější letovisko na Arubě, neboť disponuje nádhernými dlouhými plážemi, na kterých lze provozovat nejrůznější aktivity a opět se je možné vrhnout do víru nočního života. Vynechat byste neměli ani Eagle Beach, tedy pláž, jež získala cenu Traveler Award 2017 jako třetí nejlepší pláž světa. Navíc se tu nachází většina želvích hnízd na ostrově.

Národní park Arikok (Arikok National Park)

Arubané se velmi váží svého přírodního dědictví. Jak si také jinak vysvětlit skutečnost, že je téměř 20 % ostrova národním parkem, jenž nese název Arikok. V něm má svůj domov obrovské množství rostlin a živočichů (kaktusy, aloe, leguáni, hadi apod.), jež žijí na téměř 8 000 akrech. Tuto rozsáhlou oblast však nemusíte zdolávat jen po svých, ale vyrazit sem jde i na koni. V parku se navíc nacházejí jeskyně s malbami původních obyvatel, stejně jako nejvyšší vrchol ostrova Mount Jamanota (189 m n. m.).

Přírodní most (Aruba Natural Bridge)

Jedno z nejnavštěvovanějších míst na Arubě je tzv. „Přírodní most„. Ten vytvořily vlny okolního moře, které postupem času vyhloubily do vápence na pobřeží jeskyni, která se ovšem jednoho dne zřítila. Zůstal tak pouze obrovitý kus skály o výšce 7 m a délce 30 m, jenž skutečně připomíná most a vede přes vodní hladinu. Dostat se sem navíc není vůbec žádný problém, takže není divu, že asi nejvíce fotografií z Aruby existuje právě z tohoto místa.

Sopečný útvar Hooiberg

Hooiberg je o několik metrů nižší, než již zmíněný nejvyšší vrchol Mount Jamanota, když měří 165 m. Jenže vzhledem k tomu, že se nalézá prakticky v samému středu Aruby, tvoří hlavní dominantu ostrova, protože jej lze spatřit prakticky odkudkoli. Zdatní jedinci se také mohou vydat k jeho vrcholu, budou ovšem muset zdolat 662 schodů. Odměnou jim bude nádherný výhled, přičemž za příznivých podmínek je možné spatřit i pobřeží 30 km vzdálené Venezuely.

Podmořská expedice ponorkou Atlantis

V úvodu jsme zmínili, že do světa pod hladinou moře se lze na Arubě vydat i v ponorce. Z hlavního městě Oranjestad je nutné nejprve vyrazit lodí SubSeeker na moře a následně přesedlat na ponorku s názvem Atlantis. V ní se potopíte až do hloubky 40 metrů a pěkně v suchém a klimatizovaném prostředí můžete poznávat mořský život, nicméně spatřit lze i vraky dvou lodí. Ponorka startuje dvakrát denně a garantujeme vám, že se jedná o jedinečný zážitek, který si asi jen tak nezopakujete.

Kam na výlet do okolí

V těsné blízkosti hlavního ostrova se nachází menší ostrůvek s názvem Palm Island. Ten nabízí skutečně jedinečné prostředí a navíc je tu i malý akvapark. Jde tedy o výtečné místo pro rodiny s dětmi. Součástí Aruby byl sice největší akvapark Latinské Ameriky Morgan’s Island v Oranjestad, nicméně ten je od roku 2010 uzavřen. Buď jak buď, Aruba je součástí tzv. ABC ostrovů, kde zastupuje písmeno A, zatímco B označuje ostrov Bonaire a C ostrov Curacao.

Bonaire i Curacao jsou rovněž velmi oblíbené turistické destinace, neboť disponují nádhernou přírodou a okolní moře je rájem pro potápěče. Z Aruby se navíc můžete vydat i do Jižní Ameriky. Jak už jsme totiž uvedli výše, Venezuela je vzdálena pouhých 30 km. V této zemi se nalézá velké množství krásných pláží i přírodních parků, na druhou stranu se tento jihoamerický stát potýká s vysokou kriminalitou, takže jeho návštěva představuje určitá bezpečnostní rizika.

Aruba nabízí turistům od všeho něco. Milovníci nočního života zamíří především do Oranjestadu či Palm Beach. Hlavní město ostrova potěší i obdivovatele historické architektury, kteří si ale na své přijdou i na dalších místech. Především se zde ale nachází krásná tropická příroda, do níž se lze vydat především v Národním parku Arikok. Ponorkou však můžete vyrazit i do světa pod hladinou moře. Na Arubě si užijí i příznivci opalování a koupání, takže kdo by se zde vlastně nebavil?

Předchozí článekDovolená ve Francouzské Polynésii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Vis v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety