Dovolená na lodi – jaké jsou okružní výletní plavby po moři?

21568
Výletní loď | lizon/123RF.com
Výletní loď | lizon/123RF.com

Okružní plavby představují moderní typ dovolené, která v sobě skýtá hned několik zajímavých výhod a lákadel pro všechny lidi. Výletní plavby řadíme mezi velmi netradiční typ dovolené, která vám zaručuje to, že rozhodně nestrávíte svůj volný čas pouze v jedné destinaci, která by vás mohla za určitou dobu pobytu začít nudit.

Jak již sám název napovídá, okružní výletní plavby jsou v podstatě plavbami, jejichž trajektorií je určitý okruh. Ten samozřejmě nemusí být pravidelný, ale většinou tyto plavby po moři začínají ve stejném bodě, ve kterém později nacházejí i svůj konec. Plavby tohoto typu se mohou konat jak na sladkovodních plochách, tedy na řekách, tak na mořské hladině. Popravdě řečeno se ale jedná z drtivé většiny právě o námořní plavby. Okružní plavby po moři se v poslední době staly velkou módou turistů z celého světa. Stalo se tak zejména díky mnoha přednostem, které jsou schopny oproti klasickým dovoleným nabídnout. Navíc námořní doprava umožňuje poznat hned několik letovisek během jediné dovolené.

Okružní námořní plavby – devízy

Základní devízou těchto plaveb je pochopitelně ta skutečnost, že na nich budete moci poznat hned několik zajímavých destinací a také kultur. Volit pochopitelně můžete mezi plavbami dlouhodobými, které jsou časově velmi náročné, anebo mezi plavbami krátkodobými, které jsou sice z hlediska času kratší, ale člověk toho tolik neuvidí. Jako příklad dlouhodobé plavby po moři bychom mohli jmenovat cestu kolem světa. Ta může zabírat klidně i půl roku a déle, ale v některých případech budete moci naši zeměkouli obeplout i za čtyři měsíce.

Náplň výletních plaveb

Kratší okružní plavby jsou plánovány na určitou oblast, ve které jsou většinou nakumulovány pamětihodnosti a místa, jež opravdu stojí za návštěvu. Drtivá většina okružních plaveb po mořských vodách skýtá také obrovský luxus a možnost nekonečné zábavy na plně vybavených výletních lodích. Užívat si budete moci hned několika wellness programů. Využít budete moci masáží různých typů a pochopitelně také sladkovodních bazénů, jimiž jsou mnohé luxusní zámořské lodě vybaveny již standardně. Výjimkou není ani fitness centrum a knihovna s dnes již nezbytnou možností internetu. Milovníci hazardu si mohou jít vyzkoušet své štěstí do kasina, které je nedílnou součástí každé lepší výletní lodi. Na plavby po moři se poslední dobou vydává čím dál tím více lidí, jelikož jejich ceny se pomalu začínají blížit tomu, co člověk zaplatí za klasickou dovolenou strávenou na jednom místě.

Proč volit právě okružní plavbu po moři

Důvodů, proč zvolit právě cestu na některé z obrovských jachet, se najde hned několik. Zkusme si o nich něco povědět a malinko se navnadit na cestu samotnou. Prvním velkým lákadlem je poznání krásných míst, jež naše planeta nepochybně nabízí. Podívat se budete moci jak na mořský svět kolem sebe, tak také na zajímavé starobylé památky, které budete moci obdivovat při vylodění ve světoznámých destinacích. Kromě památek se také můžete věnovat různým aktivitám na pobřeží typu windsurfingu anebo jízdy na vodních lyžích.

Zábava na palubě

Zajímavý je již zmiňovaný mořský svět, který budete moci obdivovat u některých cest i pod mořskou hladinou. Velkým magnetem, jímž okružní plavby bezesporu disponují, je nekonečná zábava přímo na palubě. Pokud zrovna neholdujete spánku anebo wellness, tak se budete moci jít zavlnit na některou z diskoték, anebo si zahrát v kasinu či na bowlingu.
Zámořské lodě skýtají také neskutečný luxus. Užívat si budete moci toho nejlepšího jídla a pití v doplnění s kompletními masážemi, jež budou provádět zkušení maséři. Na výletní lodi také zažijete neskutečnou romantiku. Západ slunce na širém moři třeba za doprovodu živé hudby ocení nejen mladí milenci, ale i manželské páry. Na lodi se ani chvilku nebudete nudit, jelikož servis, který vás čeká, trvá prakticky nepřetržitě celých 24 hodin denně. Právě na velké výletní lodi zažijete nádherný pocit svobody a nespoutanosti.

Nakupování na námořních plavbách

Pokud milujete třeba takové nakupování, tak si jistě užijete, jelikož na většině lodí byly postaveny i obchody. Vybírat budete moci v duty-free shopech, takže veškeré zboží bude ještě osvobozeno od daní. Určitým lákadlem je bezesporu také přítomnost mnoha různých národností. Na lodích se scházejí mnohé rozdílné kultury, což zajišťuje vzácnou kosmopolitní atmosféru. Na okružních plavbách po otevřeném moři si stoprocentně odpočinete od veškerého stresu velkoměsta.

Jak to bylo s okružními plavbami dříve

Okružní plavby rozhodně nejsou žádnou novinkou, jelikož jejich provozování je opředenou poměrně bohatou historií. Lidé milující luxus se vydávali na tyto plavby za odpočinkem již před více než 150 lety. Psal se rok 1835, kdy vyšla ve Skotsku v časopisu Shetland Journal fantasticky laděná povídka pojednávající o výletní plavbě, jež začínala ve Skotsku a směřovala přes Faerské ostrovy až do Španělska. Touto povídkou se inspiroval Arthur Anderson, který byl vlastníkem tohoto časopisu a začal se zabývat tím, jak by se okružní plavby daly realizovat v praxi. Nato byla založena společnost Peninsular Steam Navigation Company. Ta se stala jakýmsi modelem společnosti, která předznamenala vznik dnešní světoznámé firmy P&O.

Boom námořních plaveb

Velký boom s výletními plavbami po moři se rozpoutal až na přelomu 19. a 20. století. Přesně v roce 1900 byla zkonstruována velká loď Prinzesin Victoria Luise, která sloužila pouze a jedině k výletům po moři. Přelomovým obdobím se stalo rozmezí mezi lety 1922 a 1923, kdy byla podniknuta první cesta kolem světa na lodi s názvem Lanconia. Velkou oblibu měly dálkové plavby na lodích mezi dvěma světovými válkami. Tuto oblíbenost si získaly zejména díky tomu, že se na nich mohl legálně prodávat alkohol. I v tehdejším Československu se staly plavby mezi bohatými lidmi velmi oblíbené. Druhá světová válka byla ve znamení útlumu díky poměrně rychlému rozvoji letectví. Právě to předčilo lodní dopravu včetně okružních plaveb luxusními loděmi. Počet pasažérů na okružních cestách překročil počet lidí v letadlech až v roce 1958. Šedesátá léta byla ve znamení dohody mezi leteckými společnostmi a firmami provozujícími lodní přepravu.

Zlatý věk okružních plaveb

Největšího rozmachu se dočkaly plavby po moři právě v 70. letech 20. století. Nejoblíbenějšími se staly hlavně plavby dlouhé od sedmi do čtrnácti dnů. Lodě vyplouvaly nejčastěji z přístavů v Americe, a to jak na východním, tak také na západním pobřeží. Nejznámějšími cíli se staly Bahamy a ostrovy v Karibiku. V 80. letech se okružní plavby dostaly i na Starý kontinent. Od tohoto období si získávají stále více na oblibě zejména díky tomu, že jejich ceny se srovnávají s klasickými pobyty na stálých místech.

Kdo se účastní okružních plaveb?

Určitě nenajdeme jednoznačnou odpověď na otázku, kdo se všechno účastní okružních plaveb po moři. Jednoduše řečeno, na moře se může vydat prostřednictvím výletní lodě v podstatě každý, kdo disponuje hotovostí, kterou je třeba složit na zaplacení konkrétní plavby.
Nejčastěji na výletních lodích najdete páry v pokročilejším věku. Jedná se o lidi, kteří již mají něco za sebou. Na cestu se vydávají hlavně za poznáváním krásných památek, jichž mohou vidět více pohromadě, jelikož lodě zastavují v několika destinacích plných krásných míst ke zhlédnutí. Starší lidé také milují na výletních lodích možnost různých masáží. Užit si zde mohou jak masáží klasických, tak také thajských a jiných. Lodě se také staly centry odpočinku s krásnými moderními bazénky naplněnými sladkou vodou, v nichž se nacházejí protiproudy a umělé vlnobití. Starší lidé také jistě ocení možnost návštěvy divadelních představení na lodích a mnohdy také opery a dalších kulturních akcí.

Možnost seznámení na okružních plavbách

Mladí lidé, kteří na lodích cestují single, pochopitelně hledají místo k seznámení a k užití si svého volného času plnými doušky. Na většině lodí mají k dispozici diskotéku a několik barů. V některých případech probíhají přímo na palubě i živé koncerty. Výletní lodě také milují nejmenší pasažéři. Ti vyhledávají hlavně dětské koutky, které jsou plné různých atrakcí. K dispozici budou děti mít jak vodní, tak i suchozemské atrakce. Okružní plavby si oblíbily mladé zamilované páry. Ty tady tráví své líbánky a užívají si život po svém. Najdou zde jak romantická zákoutí s živou hudbou, tak také luxusní kajuty, které k romantice ve dvou přímo svádí. Opomenout bychom neměli ani kino, jež nabízí ty nejznámější filmy.

Vyznavači relaxace

Na okružních plavbách po moři si užijí i vyznavači jednoduchého odpočinku. K dispozici mají knihovnu i s připojením na internet. Když na plavby po moři vyrazí samotné ženy, tak se rozhodně nebudou mít špatně, jelikož o ně bude doslova královsky postaráno. Mohou si zajít klidně ke kadeřníkovi. Velké možnosti skýtají mohutné lodě pro ženy milující nakupování. Vybrat si budou moci zboží ve značkových buticích i v duty free shopech.

Předchozí článekKolik času zbývá Koh Samui?
Další článek9 mýtů o námořních plavbách, které vás již nemusí trápit!