Rumunská Transylvánie – zajímavá místa, památky a další zajímavosti

11677

Transylvánie je historická oblast nacházející se ve středu Rumunska. Někdy se jako Transylvánie označuje širší část země rozkládající se od úpatí Karpat na východě až po hranice Rumunska na západě. Celá tato oblast pokrývá území o rozloze asi 100.000 km2, což činí 42 % z rozlohy Rumunska. Tato oblast prodchnutá romantikou a tajemstvím je známá pod řadou jmen. Kromě Transylvánie se v češtině oblast označuje také jako Sedmihradsko, což je doslovný překlad z německého jména Siebenbürgen, tedy „sedm hradů“. Rumunský název Transilvania pochází z latinského výrazu znamenajícího „na druhé straně lesa“. Občas se v rumunštině používá také název Ardeal.

Transylvánie je poslední skutečně středověkou krajinou v Evropě. V Transylvánii můžete na nedlážděných cestách potkat povozy s koňmi, sledovat pastevce shánějící svá stáda ovcí a pozorovat farmáře obracející seno na lukách. Pokud vás láká vrátit se v čase, Transylvánie je ten pravý cíl pro vaši cestu.

Kromě venkovské atmosféry s tradičním způsobem života si Transylvánii mnozí spojují s krvežíznivými upíry a kvílejícími vlky. K této temné pověsti Transylvánie přišla díky hororovému románu Brama Stokera, který byl vydaný v roce 1897 pod názvem Drákula. Na Stokerově fantastickém příběhu bude cosi pravdy, protože je založený na skutečné historické postavě jménem Vlad Drákula. Valašský kníže Drákula žil v patnáctém století a podle pověsti zabil na osmdesát tisíc svých nepřátel tak, že je probodnul dlouhým ostrým kůlem. Na upíry v Transylvánii asi nenarazíte, ale vlky, rysy a medvědy v Karpatách klidně spatřit můžete.

Zajímavosti o Transylvánii

  • Na vzhledu Transylvánie se podepsali němečtí obchodníci, kteří sem dorazili ve dvanáctém století, aby pomáhali chránit oblast před nájezdy Tatarů a Turků. Němečtí obyvatelé zde zbudovali sedm hradních měst – odtud název Siebenbürgen neboli Sedmihradsko – a stovky opevněných kostelů. Mezi ně patří středověké městečko Sighișoara a kostely v osadách Biertan a Viscri, přičemž všechna tři místa patří do světového dědictví UNESCO.
  • Karpaty jsou domovem největší populace medvěda hnědého v Evropě, která čítá okolo 5.000 kusů. Pokud nemáte chuť čekat na medvěda v divočině, můžete navštívit stanici Liberty Bear Sanctuary, kde je k vidění více než sedmdesát medvědů zachráněných z cirkusů a podobných míst.
  • Transylvánie není jen oblastí hlubokých lesů a středověkých hradů, ale také oblastí nabízející odpočinek v řadě lázní s léčivými prameny. Minerální bahno a teplá slaná voda v rezortu Sovata má údajně pozitivní vliv při léčbě neplodnosti. Lázně Ocna Sibiului, vzdálené jen deset kilometrů od města Sibiu, se zase svou slaností vyrovnají Mrtvému moři.

Zajímavá místa a památky v Transylvánii

Hrad Bran

Hrad Bran je malebná středověká pevnost nalézající se v srdci Rumunska. Je přezdívaný Drákulův hrad, protože sídlo knížete Drákuly se v knize Brama Stokera rovněž jmenovalo Bran. Skutečný Vlad Drákula, zvaný podle svých vražedných praktik také Vlad Napichovač, však s tímto místem nemá žádnou spojitost. Napichovačovou rezidencí byla citadela Poienari, ze které však dnes zbyly jen rozvaliny. Hrad Bran nyní slouží jako muzeum věnované převážně rumunské královně Marii Edinburské, která odtud vládla počátkem dvacátého století. Na úpatí kopce, na kterém se tyčí hrad Bram, je malé muzeum pod otevřeným nebem, kde jsou k vidění tradiční rumunská dřevěná stavení.

Město Sibiu

Město Sibiu, rozkládající se v centrálním Rumunsku na březích řeky Cibin, se dostalo na výsluní díky titulu Evropské město kultury, který v roce 2007 sdílelo s Lucemburkem. Toto sídlo stojí za návštěvu například kvůli svému pozoruhodně zachovalému středověkému opevnění, pod kterým vede labyrint tunelů spojující jednotlivé části města. Na Velkém náměstí, hlavním náměstí Sibiu, se nalézá Brukenthalský palác, jedna z nejvýznačnějších barokních budov v Rumunsku. V prostorách Brukenthalského paláce se nachází Národní Brukenthalské muzeum otevřené už v roce 1817 – jde o jedno z nejstarších muzeí na světě. V Sibiu a nejbližším okolí se lze podívat do celkem dvanácti muzeí a galerií vystavujících exponáty z různých oborů od archeologie až po techniku.

Červené jezero (Lacul Roșu)

Červené jezero se nalézá v Bicazské soutěsce ve Východních Karpatách. Jezero hluboké až 93 metrů vzniklo v roce 1837 sesuvem půdy, který přehradil řeku Bicaz. Načervenalá barva vody jezera způsobená obsahem železa mu dala jeho jméno, ovšem jezeru se také přezdívá Vražedné jezero, protože sesuv půdy při jeho vzniku měl zasypat pastýře se stádem ovcí.

Město Brašov a resort Poiana Brašov

Brašov je administrativní centrum stejnojmenné župy ve středním Rumunsku. Město si nejlépe prohlédnete z výšky při cestě lanovkou vedoucí na vrcholek hory Tâmpa. Při procházce městem objevíte řadu zajímavostí, třeba gotický Černý kostel (Biserica Neagră), který získal své jméno po požáru, kdy jeho zdi zčernaly kouřem z ohně. Z města je snadno dostupný moderní zimní rezort Poiana Brašov, který je oblíbený mezi lyžaři z celé Evropy.

V bezprostřední blízkosti se nachází městečko Râșnov a v něm stejnojmenná citadela. Citadela Râșnov (Cetatea Râșnov) byla určená především k obraně, ale během obléhání sloužila i jako dlouhodobé obydlí pro obyvatele okolních vesnic. Zajímavostí citadely je hluboká studna, kterou podle pověsti hloubili dva turečtí vězni v kamenité půdě po dobu sedmnácti let. Součástí objektu je muzeum představující předměty z každodenního života někdejších obyvatel citadely.

Město Sinaia a zámek Peleș

Horské město Sinaia, přezdívané „Karpatská perla“, patří mezi nejstarší a nejznámější zimní střediska v Rumunsku. Sinaia vás vedle příležitostí pro provozování zimních sportů nadchne svou sítí turistických stezek a svými trasami pro horskou cyklistiku. Město je obklopeno chráněným přírodním parkem Bucegi, hornatou krajinou sestávající se z rozeklaných útesů, úzkých kaňonů a nezkrocených vodopádů. Město Sinaia bylo pojmenováno podle klášteru Sinaia ze sedmnáctého století, který nyní poskytuje útočiště skupině ortodoxních křesťanských mnichů. V oblasti nezapomeňte navštívit zámek Peleș, vybudovaný v polovině devatenáctého století pro prvního rumunského krále, Karla I. Rumunského. V bohatě zdobeném zámku se Karel I., původem z Německa, snažil napodobit bavorský styl.

Město Segešvár (Sighisoara)

Městečko Segešvár ve středověku hrálo významnou strategickou roli při obraně a v obchodu oblasti. Z mohutného opevnění se dochovalo devět věží, včetně pozoruhodné 63 metry vysoké Hodinové věže (Turnul cu Ceas) s orlojem. Hodinová věž ze třináctého století střežila hlavní bránu a také v ní byly uschovány poklady města. Dominantou Segešváru je výborně zachovaná citadela (Cetatea Sighisoarei), opatřená střílnami pro lučištníky a dělostřeleckými baštami. Historický střed města, zapsaný na seznamu památek UNESCO, vás okouzlí křivolakými uličkami, strmými schodišti a skrytými náměstími.

Město Kluž (Cluj-Napoca)

Druhé nejlidnatější město Rumunska, Kluž, je význačným kulturním střediskem a centrem vzdělání. Užijete si zde bohémské kavárny, hudební festivaly a bohatý noční život. Projít si můžete také řadu galerií a muzeí, například Národní muzeum transylvánských dějin (Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei), kde je k vidění stálá expozice historických a archeologických artefaktů. Za zmínku stojí také Sbírka farmaceutické historie, umístěná v budově La Sfântul Gheorghe, která vás zaujme svou přehlídkou kuriozit, včetně třeba mumie v prášku. Kluž se pyšní druhým největším kostelem v Rumunsku, kostelem svatého Michala (Biserica Sfântul Mihail), postaveném v gotickém stylu v patnáctém století.

Jižní Karpaty a Transfagarašská magistrála

Oblouk Jižních Karpat, známých díky alpské povaze jejich krajiny také jako Transylvánské Alpy, je ohraničený řekou Prahova na východě a řekami Timiș a Cerna na západě. Jižní Karpaty dosahují výšky více než 2500 metrů, přičemž jejich nejvyšší vrchol, Moldoveanu, se tyčí do výše 2544 metrů. V antických dobách byly Jižní Karpaty protkané sítí obchodních stezek, jejichž pozůstatky jsou na některých místech stále patrné. Součástí Jižních Karpat jsou Fagarašské hory (Munții Făgărașului), které protíná jedna z nejvýše položených silnic světa, Transfagarašská magistrála (Transfăgărășan). Divoce se klikatící silnice s prudkým stoupáním a náhlým klesáním byla ambiciózním projektem komunistického vůdce země Nicolae Ceaușescu. Pokud se chcete po silnici projet, tak pamatujte, že je přístupná pouze v letním období.

Transylvánie nabízí panenské lesy, majestátní hory a romantické vesničky, kde se stále ještě žije tradičním způsobem. Transylvánie je také synonymem pro impozantní středověké hrady, města a kostely. V neposlední řadě je Transylvánie místem odpočinku, kde si užijete zimní sporty a horké léčivé prameny. Ať už vás láká divoká příroda, historická architektura, lyžařské svahy nebo lázeňská relaxace, v Transylvánii si přijdete na své.

Předchozí článekGdyně v Polsku – zajímavá místa, památky i akce k navštívení
Další článekDovolená na Liparských ostrovech – čím jsou ostrovy zajímavé?