Dovolená na ostrově Vir v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

11755

Chystáte se jet na dovolenou na ostrov Vir v Chorvatsku? Pak si jistě rádi přečtete o zajímavostech tohoto ostrova. Ostrov Vir je jedním z ostrovů Zadarského souostroví ležícího v Jaderském moři, a přesto při jeho návštěvě nemusíte použít trajekt. Důvodem je více než 300 metrů dlouhý most spojující Vir s pobřežím. Po něm se snadno dostanete i do nedalekého Zadaru, který je plný krásných památek, obchodů i vyhlášených restaurací.

Samotný ostrov Vir je oázou klidu s krásnými plážemi i řadou zajímavých míst. Některé z pláží jsou dokonce písečné, což je na chorvatské poměry poměrně neobvyklý jev. Najdete zde pouze tři městečka, z nichž největší je stejnojmenný Vir. Těmi dalšími jsou poté Lozice a Torovi. Všechna se nacházejí na pobřeží a nabízejí nejen řadu možností ubytování, ale také krásné pláže a další vyžití. Na ostrově najdete i několik zajímavých historických památek. Mezi ty úplně nejvýznamnější patří pozůstatky opevnění na vrcholech Svatý Juraj a Gradina, kostel svatého Juraje na vrchu Bandire pocházející z 12. století či kostel svatého Ivana Křtitele ze 13. století.

Nejvyšší bod ostrova měří jen něco málo přes sto metrů. Nemusíte se tedy obávat, že byste při svých procházkách ostrovem museli zdolávat náročná převýšení. Ostrov si oblíbili jachtaři, potápěči, příznivci aktivní dovolené plné procházek i milovníci ničím nerušeného odpočinku. Vir je také místem, kde se hojně pěstuje vinná réva i další oblíbené plodiny. Během své návštěvy tak budete moci ochutnat lahodné víno a pokud se sem vypravíte ve správnou dobu, budete si k němu dopřávat i čerstvé olivy. Díky českému pivu, které se zde na mnoha místech točí, i zcela českým hotelovým resortům, se zde navíc budete cítit opravdu jako doma. Pojďte společně s námi poznat krásy tohoto zatím neobjeveného, avšak velmi krásného chorvatského ostrova, který se může snadno stát cílem vaší příští dovolené.

Zajímavá místa a památky na chorvatském ostrově Vir

Most spojující ostrov s pevninou

První zajímavostí, kterou při cestě na ostrov Vir spatříte, je 378 metrů dlouhý most spojující ostrov s pevninským městem Privlaka. Most je sám o sobě velmi významnou stavbou, možná dokonce tou úplně nejvýznamnější na ostrově. Po jeho dostavění v roce 1976 se totiž život na ostrově od základů změnil. Vše je nyní mnohem jednodušší. Most se řadí mezi nejdelší mosty svého druhy vybudované na Jadranu.

Město Vir

Město Vir leží v malebné písečné zátoce Sapavač a nabízí velmi dobré podmínky nejen pro koupání, ale také pro nejrůznější vodní sporty. Ve městě naleznete i několik památek, z nichž za zmínku stojí třeba pozůstatky předrománského kostelíku situované v místním přístavu, románský hřbitovní kostel svatého Ivana či pevnost Kaštelina. Ve městě nenajdete žádné historické centrum a celé město působí spíše jako vesnice. Odpoledne zde však začíná být živěji, otevírají se restaurace i obchody a ulice jsou plné lidí. Večer poté můžete posedět v některém z barů a nasávat atmosféru malého, ale poměrně živého městečka.

Pevnost Kaštelina

Nejznámější z památek, které lze ve městě Vir obdivovat, je benátská pevnost Kastelina pocházející pravděpodobně z počátku 17. století. V minulosti měla za úkol chránit ostrov před tureckými nájezdy. Pozůstatky monumentální pevnosti dnes můžete v městské části Kozljak obdivovat dodnes.

Bandire

Nejvyšším bodem ostrova je kopec Bandire (někde uváděn pod názvem Barbenjak), jehož výška lehce převyšuje 110 metrů nad mořem. Cesta na vrchol je příjemnou procházkou, kterou absolvuje množství návštěvníků ostrova. Odměnou je poté nádherný výhled nejen na ostrov Vir, ale také na okolní ostrůvky a pohoří Velebit.

Crvena Zemlja

Oblíbeným turistickým cílem a přírodní zajímavostí ostrova Vir je oblast Crvena Zemlja (červená země) nacházející se v jeho západní části. Jak již název napovídá, celá oblast se může pyšnit červenou zemí i skálami, které více než cokoliv jiného připomínají australskou krajinou. Pozorování západu slunce z tohoto místa je nezapomenutelným zážitkem, který si nenechá ujít řada návštěvníků ostrova.

Duboka Draga

Nedaleko od oblasti Crvena Zemlja a přibližně tři kilometry od města Lozice leží i nádherná zátoka s pláží Duboka Draga. Pláž, která je považována za vůbec nejkrásnější pláž ostrova, je rovněž tvořena pískovcovými útesy červené barvy, které vytvářejí jedinečnou romantickou scenérii. Pláž je dostupná pěšky či lodí.

Další pláže na ostrově Vir

Na ostrově se nachází i celá řada dalších pláží a zátok, které přímo vyzývají k návštěvě. Za zmínku určitě stojí malebná písečná pláž Sapavač s borovým lesem vytvářejícím přirozený stín. V blízkosti pláže se nachází autokemp i restaurace a také již zmíněná pevnost Kaštelina ve městě Vir. Pláž je známá mimo jiné i kvůli léčivému bahnu, které se zde vyskytuje a které pomáhá při revmatických onemocněních. Další oblíbenou pláží je Lučica ležící ve starém přístavu. Na pláži se kromě písku nacházejí i kamenité úseky a i tady vytvářejí stín okolní stromy. Návštěvníci mohou využít služeb restaurace, kavárny, a půjčovny skútrů i šlapadel. Za zmínku poté stojí i zcela přírodní pláž Velká Slatina, pláž Milijkovica oblíbená zejména mezi rodinami s dětmi či pláž Radovanic s krásnou promenádou.

Maják Villa Lanterna

Oblíbeným výletním místem je i krásný maják Villa Lanterna, v jehož okolí se rovněž nacházejí vyhledávané písčité i kamenité pláže. Maják pochází z konce 19. století, během druhé světové války byl však zničen. K opětovnému uvedení do provozu došlo v polovině 20. století. Zajímavý interiér majáku byl před nedávnem kompletně zrekonstruován a dnes je zde nabízeno luxusní ubytování.

Ostrov Vir je půvabným místem, které vás svou krásou okamžitě okouzlí. Ostrov nabízí úplně vše od malebných pláží přes zajímavou krajinu jako stvořenou k nejrůznějším výletům až po tři zajímavá městečka. Vyzkoušejte si adrenalinovou jízdu na vodním skútru či se s potřebným vybavením vypravte pod mořskou hladinu a poznejte všechny krásy podvodního světa. Zážitky z celého dne můžete vstřebat při sklence lahodného chorvatského vína či s půllitrem českého piva, které vám v řadě místních restaurací natočí. Pokud hledáte místo, kde budete moci odpočívat a zároveň zde strávíte nezapomenutelnou dovolenou plnou výletů a krásných zážitků, ostrov Vir pro vás bude ideálním místem.

Předchozí článekDovolená na Lanzarote v Kanárském souostroví – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Fuerteventura – zajímavá místa, památky a tipy na výlety