Dovolená na Korsice – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

6693

Dovolená na Korsice je vhodná pro všechny, kteří touží po místě s krásnou přírodou, ještě krásnějšími plážemi a zajímavými historickými památkami. Korsika bude správnou volbou i z toho důvodu, že se na ostrově nebudete cítit ve výrazném obležení turisty a užijete si poklidný pobyt.

Tento francouzský ostrov, ležící ve Středozemním moři jen 80 kilometrů od italského pobřeží, nabízí na necelých 9000 kilometrech čtverečních nedotčenou přírodu, malebná historická města i nádherné a mnohdy liduprázdné pláže. Ty jsou pravděpodobně největším lákadlem ostrova. Na více než tisíci kilometrech pobřeží naleznete úchvatné pláže s různým povrchem – od kamenitých přes ty s černým pískem až po pláže s panensky bílým pískem, které jsou omývány tím nejčistším mořem, jaké si lze představit.

Korsika je však ideálním místem nejen pro všechny milovníky ničím nerušeného odpočinku, ale také pro příznivce aktivní dovolené plné horských túr. Na ostrově totiž naleznete i vysoko se tyčící hory, z nichž ta největší, hora Monte Cinto, dosahuje výšky 2706 metrů nad mořem. Korsické hory si oblíbili horolezci, divoké řeky a horské potoky zase lákají milovníky jízdy na kanoích a raftech. Kromě hor a řek zde narazíte i na nádherné vodopády, hluboké kaňony, skalní věže, husté lesy, rozlehlé vinice i opuštěná jezírka a malebné zátoky. Pokud si chcete odpočinout od každodenního stresu, Korsika pro vás bude opravdovou oázou klidu. Den plný pohody můžete završit návštěvou některé z vyhlášených restaurací, v nichž si můžete pochutnat nejen na tradiční korsické kuchyni, ale také na výtečných regionálních vínech.

Zajímavá místa a památky na francouzském ostrově Korsika

Ajaccio

Hlavním městem a krásným korsickým přístavem je Ajaccio ležící na západním pobřeží ostrova. Při procházce městem, jež se pyšní velmi dlouhou a bohatou historií, narazíte na krásné uličky a čtvrti plné zajímavých míst a památek. Za vidění zde určitě stojí budova parlamentu obklopená rozlehlou tropickou zahradou či rodný dům Napoleona Bonaparte, bezesporu nejvýznamnějšího korsického rodáka. Dále zde naleznete množství krásných muzeí i bohatě zdobených kaplí a kostelů. Neměli bychom zapomenout ani na zajímavý maják La Parata pocházející z 19. století či na pevnost La Citadelle tyčící se na skalnatém poloostrově Capo di Bollo, jejíž historie sahá až do počátku 16. století.

Bastia

Dalším městem, které stojí za zmínku, je Bastia ležící na severním pobřeží ostrova. Ta je častým výchozím bodem pro návštěvníky putující na Korsiku trajekty z Itálie, protože leží nejblíže k italské pevnině. Kvůli krásným památkám, plážím i nadprůměrnému počtu slunečných dnů v roce se však Bastia pro mnohé stává i samotným cílem jejich cesty. Jedná se o poměrně velké a velmi živé město plné restaurací, kaváren, barů a obchodů. Pokud patříte mezi milovníky a obdivovatele historických staveb, určitě byste neměli vynechat prohlídku historického jádra, jež se tyčí na výběžku nad starým přístavem. Zde kromě krásné citadely naleznete i řadu domků, které jsou zástupci tradiční korsické architektury.

Porto-Vecchio

Neméně zajímavým a okouzlujícím městem je i Porto-Vecchio ležící u stejnojmenného zálivu. Jedná se o třetí největší město Korsiky po Ajacciu a Bastii, které je velmi vyhledávaným turistickým cílem. Důvodem jsou krásné pláže, mezi něž patří například Palombaggia či Santa Giulia. Některé ze zdejších pláží jsou dokonce považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Stejně jako ostatní pobřežní města je i Porto-Vecchio důležitým námořním přístavem, jehož historie sahá až do starověku. Kromě krásných pláží a všudypřítomných kaváren i restaurací nabízejících příjemné posezení zde narazíte také na několik zajímavých historických památek.

Corte

Corte je krásným městem ležícím v samém srdci ostrova. Je obehnáno mohutnými masivy hor, které jen dokreslují celkovou scenérii. Hlavní dominantou města a největším lákadlem pro všechny jeho návštěvníky je majestátní pevnost, jejíž vznik je datován do roku 1419. V té době byl postaven pouze mohutný hrad. K přestavbě na pevnost došlo až ve druhé polovině 18. století. Pevnost se tyčí na vyvýšenině nad soutokem řek Restonica a Tavignanu a vysloužila si přezdívku “Orlí hnízdo”. Svým návštěvníkům dnes nabízí jedinečný výhled nejen na řeky klikatící se v údolí, ale i na okolní hory. Ve městě dále najdete jedinou korsickou univerzitu, která byla založena již ve druhé polovině 18. století.

Bonifacio

Posledním městem, o němž se zmíníme, je Bonifacio situované na nejjižnějším cípu ostrova. Jedná se o nádherné místo, jehož scenérii si zamilovali fotografové z celého světa. Samotné město, jemuž je často přezdíváno “korsický Gibraltar”, se totiž rozpíná na dlouhém skalnatém výběžku, který je ze tří stran omýván krásně modrým mořem. Jen pár kilometrů od zdejších břehů se již nachází italská Sardinie. Ostrovy jsou od sebe odděleny Bonifáckým průlivem, který je významnou a chráněnou mořskou rezervací.

Město samotné se může pochlubit velmi dlouhou historií, jež podle archeologických nálezů sahá až do období neolitu. Mezi nejvýznamnější památky, které lze v Bonifaciu obdivovat, patří místní citadela, kostel sv. Marie, gotický kostel sv. Dominika či schodiště krále aragonského, které vede od moře k výše položenému městu a je vytesáno přímo do skály. Stejně krásná jako procházka malebnými uličkami historického města je i procházka po útesech obklopujících město, z nichž si můžete prohlédnout mimo jiné třeba zajímavé skály a vápencové útesy zdobící mořskou hladinu.

Filitosa

Pokud se rádi vydáváte na putování po stopách té nejdávnější historie, Filitosa pro vás bude tím pravým místem. Tento megalitický komplex s menhiry vysokými dva až tři metry totiž patří mezi ty úplně nejznámější prehistorické zajímavosti Korsiky. Některé z menhirů pocházejí již z druhého tisíciletí před naším letopočtem, jiné se zase mohou pochlubit lidskou podobou. Byli totiž otesány do podoby válečníků.

Calanques de Piana

Jedinečnými zástupci fascinujících přírodních úkazů, o něž na Korsice nouze určitě není, jsou žulové skalní útvary ležící v blízkosti města Piana. Pokud se sem vypravíte, naskytne se vám jedinečná podívaná na téměř 300 metrů vysoké, načervenalé skály, které díky častým erozím získaly velmi zajímavý vzhled. Skalní útvary ležící nad zálivem Porto byly dokonce v roce 1983 zapsány na seznam UNESCO.

Monte Cinto

Opravdovým zážitkem pro všechny milovníky aktivní dovolené jistě bude výstup na nejvyšší horu ostrova, kterou je 2706 metrů vysoký vrchol Monte Cinto. Na vrchol vedou dvě turistické trasy a výstup obnáší i lehčí lezení po skále. Výsledný výhled však určitě stojí za tu námahu. Z hory ležící v jižní části ostrova je prý v případě velmi dobré viditelnosti možné dohlédnout až k Římu a Marseille. Během cesty na vrchol či z něj můžete obdivovat i krásné horské pleso Lac du Cinto.

Cascades du Polischellu

Dalším z krásných a přírodou vytvořených míst jsou kaskády Polischellu, soustava  několika jezírek a kaskád, které v hluboké rokli vytvořil potok Polischellu. Po stezce lze dojít přímo na dno rokle a procházet se kolem vodních útvarů. Někdy je nutné dokonce zdolat potůček či přeplavat jezírko, což z prohlídky rokle činí velmi zajímavou a dobrodružnou výpravu.

Janovské věže

Různá místa korsického pobřeží jsou zdobeny tradičními Janovskými věžemi, které byly stavěny Janovany během celého 16. století. V minulosti sloužily jako strážní věže, z nichž bylo hlídáno pobřeží Korsiky před nepřátelskými loděmi. Z původního počtu asi 150 věží se do dnešní doby dochovala přibližně třetina. Některé z věží jsou přístupné turistům a nabízejí krásný výhled do jejich okolí.

Korsika je nádherným místem, které na první pohled okouzlí všechny milovníky aktivního i pasivního odpočinku. Odpočinek na nádherných a člověkem téměř nenavštívených plážích, túry do vysoko se tyčících hory, procházky dosud nedotčenou přírodou i putování po malebných městech. To vše Korsika svým návštěvníkům nabízí. Je to zkrátka ráj na zemi, jehož krásným bonusem je i poměrně dobrá dostupnost. Na Korsiku se můžete dopravit letecky, zde však musíte počítat s menším množstvím přímých letů. Nejedná se totiž o tradiční dovolenkovou destinaci, což ale na místě zcela jistě oceníte. Nabízí se také cesta trajektem z Itálie či Francie, s níž získáte výhodu vlastního automobilu na ostrově. Budete tak moci poznat celou Korsiku do jejího posledního malebného zákoutí.

Předchozí článekBritské Panenské ostrovy – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekKrabi v Thajsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety