Krabi v Thajsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

8440

Thajská oblast Krabi se 150 přilehlými ostrůvky proslula především díky plážím s bělostným pískem, tyrkysovým mořem a všudypřítomnými vápencovými skálami. Ty doslova „trčí“ z moře a vytváří malebné a romantické kouzlo Krabi. Naopak vnitrozemí pokrývají tropické deštné lesy se spoustou přírodních unikátů. I přes návaly turistů, které Thajsko každoročně zažívá, si dokázala celá oblast Krabi zachovat své kouzlo a thajskou atmosféru. Tu vytváří především nekonečné množství pouličních stánků, usměvaví lidé a tak trochu chaos, který je viditelný nejen na silnici. A přesně proto je Krabi ideální místo, kam vyrazit za dobrodružstvím, romantikou a úchvatnou přírodou.

Zajímavá místa a památky v thajském Krabi

Pláž Railay (Railay Beach)

Mnozí ji považují za jednu z nejkrásnějších pláží v celém Thajsku. Ukrytá v džungli, obklopená skálami a dostupná pouze lodí. Taková je Railay Beach. Není se čemu divit, že si ji turisté tak oblíbili. Sněhobílé pláže a voda průzračná tak, až z ní přechází zrak, totiž připomínají ráj na zemi. Navíc se všude kolem nachází palmy plné kokosů, pro které stačí pouze vyšplhat nahoru. Dokonce před mnoha lety prohlásil National Geographic tuto pláž za jednu z 10 nejkrásnějších pláží světa. Od té doby zde připlouvá stále více turistů. Ovšem to pláži na kráse neubralo.

Horké prameny a smaragdové jezírko (Hot Springs and Emerald Pool)

Jednou z přírodních zajímavostí jsou horké prameny, které připomínají teplou vířivku. Kameny v řece jsou kaskádovitě uspořádané, takže si každý najde svoje místečko klidu. Bonusem je úchvatné prostředí džungle, které prameny obklopuje. Nedaleko pramenů se nachází přírodní krystalové nebo-li smaragdové jezírko. To získalo svůj název podle neuvěřitelné modro-zelené barvy, kterou oplývá. A nejlepší na tom je, že se v některých okolních jezírkách můžete vykoupat. To po túře, která k jezeru vede, přijde vhod.

Přírodní stezka mangrovníky (Mangrove Nature Trail)

Celá oblast Krabi se pyšní hustými mangrovníkovými porosty. Ještě zajímavější je, že kořeny těchto stromů sahají až nad hladinu, takže se rázem octnete v jiném světě. Mezi mangrovníky se navíc utvořily úzké kanály, takže můžete na kajaku plout kolem dokola a vychutnat si jedinečný pohled na mangrovníkové kořeny a vápencové skály z těsné blízkosti. No a pokud budete mít štěstí, spatříte třeba varana, kteří na kořenech stromů běžně odpočívají.

Phi Phi (Phi Phi Islands)

Do oblasti Krabi spadá spousta menších či větších ostrůvků. Ovšem bezesporu nejznámějším z nich je souostroví Phi Phi. Jediný obydlený ostrůvek Phi Phi Don byl dlouho považován za pozemský ráj. Zátoka se smaragdovou vodou obklopená skálami a palmami byla pro mnohé dovolenou snů. Ovšem dnes je už z velké části zastavěn hotely, ale to mu rozhodně na kráse neubírá. Dechberoucí výhled na celý ostrov si můžete vychutnat ze zdejší vyhlídky známé jako Phi Phi Viewpoint. Ostatní ostrůvky jsou přírodní rezervací, takže na nich nenajdete jediný hotel. Budete si tak připadat jako trosečníci na opuštěném ostrově. Stejně jako Leonardo DiCaprio ve filmu Pláž. Ten se natáčel na zdejším kouzelném ostrůvku Phi Phi Leh, který se tak stal oblíbeným cílem turistů.

Tygří chrám (Tiger Cave Temple)

Tygří chrám neboli Wat Tham Sua, je buddhistický chrám ukrytý v džungli, který slouží jako domov mnichů. Turisty z celého světa láká skutečnost, že chrám byl postaven jako bludiště uvnitř přírodní jeskyně. A neodradí je ani 1237 schodů, které vedou nahoru vápencové skály, kde je chrám umístěn. Lákadlem je taky obří pozlacená socha Buddhy a panoramatický výhled do okolí. No a proč tygří chrám? Legenda praví o tom, že kdysi byla jeskyně domovem tygra. Jako důkaz slouží tygří stopy, které lze spatřit v jeskyni na podlaze.

Krabi Town

Přestože je oblast Krabi zaplavená turisty, tak je úžasné, jak si celé město Krabi dokázalo zachovat svou autentickou thajskou atmosféru. Pouliční stánky s občerstvením i tržnice jsou pořád více přizpůsobené pro místní obyvatelé než pro turisty. Stejně jako v celém Thajsku, bývá i v Krabi v určitých dnech v týdnu noční tržnice (Krabi Night Market). Místní zde mají více než 70 stánků s občerstvením, lokálním ovocem a zeleninou, suvenýry a oblečením. Velké oblibě se těší zejména stánek s kokosovou zmrzlinou, která je zde údajně ta nejlepší. A koho by nákupy přece jen omrzely, tak nedaleko se nachází buddhistický chrám Wat Kaew Temple.

Kuřecí ostrov (Chicken Island)

Přestože se ostrov oficiálně nazývá Koh Kai, tak nikdo mu jinak než Chicken Island neřekne, neboť svým tvarem skutečně připomíná kuře. Spolu se sousedními ostrůvky Koh Mor a Koh Tap je oblíbeným cílem turistů. Ty jsou navíc propojeny přírodními písečnými cestami, takže vlastně vytváří jeden velký průchozí ostrov. A proč lákají takové množství turistů? No přece na svou průzračnou křišťálovou vodu a nekonečné sněhobílé pláže, které jsou obklopené palmami a divokou džunglí.

Susan Hoi (Shell Cemetery)

Pláž Susan Hoi proslula také jako pláž zkamenělých mušlí. Kdysi zde žilo obrovské množství mušlí, které ale před 40 miliony let najednou vymřely a vytvořily tak 40 cm silnou vrstvu nánosu. Tato zkamenělina je natolik unikátní, že je jednou ze tří pohřebišť mušlí na světě. No a pokud byste si chtěli domů odnést nějakou fosílii jako suvenýr, tak není problém. V okolí se nachází spousta stánků se suvenýry, které zkameněliny prodávají turistům.

Jeskyně Tham Phet (Tham Phet Cave)

Tham Phet neboli Diamantová jeskyně získala svůj název díky kamenům, které vrhají na stěny jeskyně třpytivé světlo. Tyto třpytky, které vypadají jako odlesky diamantů, fascinují dobrodruhy z celého světa. Při vstupu do jeskyně vás přivítá obrovská socha Buddhy, který zároveň tuto jeskyni chrání. Nedaleko se nachází podobná jeskyně Tham Chao Le, která se pyšní nástěnnými malbami a krápníky.

Kam na výlet do okolí?

V okolí ostrůvků, které spadají do oblasti Krabi, se nachází další spousty a spousty ostrovů. Proslulé a obydlené, opuštěné a zapomenuté, ale všechny jsou stejně úchvatné a připomínají ráj na zemi. Snad nejznámější ze sousedních ostrůvků je ostrov Jamese Bonda (James Bond Island). Jak už z názvu ostrova vyplývá, tak jej proslavil film s Jamesem Bondem. Od té doby, kdy se zde film natáčel, si už na původní název ostrova (což je Ko Tapu), nikdo ani nevzpomene. Už jen fakt, že si jej scénáristé vybrali pro tak kultovní film svědčí o tom, že se jedná o opravdu nádherný a neobvyklý ostrov, který zkrátka musíte vidět.

Ostrůvků poblíž thajské oblasti Krabi je spousta, a proto by byla škoda, zdržovat se pouze na jednom místě. Většina z nich je propojená místními loďkami či většími trajekty, takže se během jednoho dne dostanete bez problémů kamkoliv. Přestože je každý ostrov jiný, tak všechny mají společné nádherné pláže, tyrkysovou vodu a okolní vápencové skály. Každý si tak může najít svůj malý kousek ráje, kde si bude připadat opuštění jako trosečníci na pustém ostrově a na chvíli si odpočinete od výdobytků moderního světa.

Předchozí článekDovolená na Korsice – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekNormanské ostrovy – zajímavá místa, památky a tipy na výlety