Bad Gastein v Rakousku – termální lázně, lyžování i další zajímavosti a tipy na výlety

3233

Bad Gastein je malebným rakouským městem, které je známo díky svým lázním i lyžařským střediskům. Konkrétně se nachází v údolí Gasteinertal v Národním parku Vysoké Taury. Nejedná se přitom o nijak velké město, neboť jeho rozloha činí pouze 171 km2 a svůj domov zde má jen něco málo přes 4 000 obyvatel. Jde však o vyhlášenou turistickou oblast.

V Bad Gasteinu existuje čilý turistický ruch v podstatě po celý rok. V teplejších měsících míří návštěvníci především do místních lázní a na své si přijdou i milovníci přírody a horské turistiky. V období chladu zde zase panují výtečné podmínky pro lyžaře a snowboardisty. Po celý rok lze navíc obdivovat zajímavé památky, takže se jedná o vynikající místo pro relaxační i aktivní dovolenou.

Zajímavá místa a památky v Bad Gasteinu

Felsentherme (Skalní lázně)

Turisté mířící do Bad Gasteinu za odpočinkem by rozhodně neměli vynechat Felsentherme neboli Skalní lázně. Ty se nacházejí ve výšce 1 100 metrů přímo v centru města a jsou proslulé termální vodou Gastein. V lázních přitom nemusíte jen relaxovat v bazénech, saunách či solné jeskyni, ale pro rodiny s dětmi jsou připraveny i vodní atrakce jako např. skluzavka nebo tobogán.

Lyžařský areál Graukogel

Graukogel je lyžařské středisko v nadmořské výšce 1 070 až 2 007 m. Měli by se sem ovšem vydat pouze zkušenější sportovci, neboť místní sjezdovky jsou poměrně náročné. Všudypřítomné stromy však chrání před větrem a věnovat se tu lze i freeridu. V letních měsících navíc můžete Graukogel zdolat pěšky a odměnou za cca čtyřhodinový výšlap vám bude nádherný výhled do okolí.

Lyžařský areál Sportgastein

Nejvýše položené středisko v Gasteinertalu se nazývá Sportgastein a nachází se ve výšce 1 590 až 2 650 m n. m. Jak název napovídá, skvělé podmínky tu naleznou především zkušení lyžaři a snowboardisté. Ačkoli se nejedná o ledovcové středisko, působí takovým dojmem. Nachází se tu také speciální sjezdovka pro carving a na své si přijdou i milovníci freeridu. Dle mnohých jsou tu navíc nejlepší sněhové podmínky.

Lyžařský areál Dorfgastein-Grossarltal

Toto lyžařské středisko v nadmořské výšce zhruba 860 až 2 033 m bývá označováno za jedno z nejlepších v celém Rakousku. Ne náhodou se tu tedy každoročně koná řada závodů. Dorfgastein-Grossarltal nabízí sjezdovky všech úrovní, takže se tu nebudou nudit pokročilí lyžaři ani začátečníci a děti. Okolí areálu navíc přímo vybízí k běžeckému lyžování a v obdobích bez sněhu k pěší turistice.

Lyžařský areál Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel

Posledním lyžařským střediskem v Gasteinském údolí je Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel ve výšce 850 až 2 246 m n. m. Tento areál opět disponuje množstvím rozmanitých sjezdovek pro začátečníky i pokročilé, takže sem může vyrazit celá rodina. Skvělé podmínky tu naleznou i příznivci freeridu a navíc vás na jednom z vrcholů čeká jedinečný zážitek…

Visutý most Stubnerkogel

Nejvyšším vrcholem výše uvedeného střediska je Stubnerkogel (2 246 m n. m.). Právě zde se přitom nachází úchvatný visutý most, který vede 28 m nad zemí. Celoročně tak můžete navštívit turistickou atrakci, jež je 140 m dlouhá a široká pouze 1 m a nabízí nádherný výhled na okolní alpskou přírodou, což ještě umocňuje skutečnost, že je most průhledný. Zkrátka a dobře nevšední adrenalinový zážitek.

Památky v Bad Gasteinu

Bad Gastein nabízí zajímavé možnosti i příznivcům pamětihodností. Předně musíme zmínit kostel sv. Mikuláše (St. Nicholas Church), jenž byl postaven na počátku 15. století a především díky vnitřní výzdobě a nejstarší kamenné kazatelně v oblasti patří mezi klenoty města. Navštívit pak můžete i další zajímavé církevní stavby, ale také pomník císaře Viléma či Muzeum Bad Gastein, kde se lze seznámit  s historií celé oblasti.

Kam na výlet do okolí

Výše jsme zmínili, že se Bad Gastein rozkládá v Národním parku Vysoké Taury, což je s 1 800 km2 druhý největší národní park Evropy. Jeho krásy v okolí města můžete poznávat jak na běžkách, tak na kolech, neboť k dispozici máte rozličné cyklistické trasy. Navštívit doporučujeme především nejvyšší rakouskou přehradu Kölnbrein, která si zaslouží skutečný obdiv. Odvážlivci si zde navíc mohou vyzkoušet i bungee jumping.

Nedaleko Bad Gasteinu vám doporučujeme i další známé lyžařské a wellness centrum, které nese podobný název, totiž Bad Hofgastein s lázněmi Alpentherme. Ve vzdálenosti necelých 80 km navíc leží známé statutární město Salzburg. V souvislosti s ním musíme zmínit především jeho Staré město, které je celé od roku 1996 na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a turisty láká mnoha slavnými historickými budovami.

Na závěr určitě nemusíme obsáhle rozvádět důvody, proč stojí Bad Gastein za návštěvu. Jen ve zkratce tedy shrňme, že se jedná o město s krásnými lázněmi, v jehož okolí lze využít hned čtyři lyžařské areály s perfektními podmínkami. Obdivovat navíc lze i zajímavé památky a místní příroda také nikoho v žádném případě nezklame. Ve večerních hodinách navíc můžete navštívit některou z diskoték či barů, ale také kasino. Inu, zábava skutečně pro všechny.

Předchozí článekBad Ischl v Rakousku – termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety
Další článekDovolená na Korfu v Řecku – zajímavá místa, památky a další zajímavosti na ostrově