Dovolená na Azorských ostrovech – zajímavá místa a památky k navštívení

2344

Toužíte po opravdové exotice, zároveň však nechcete opustit dobře známé evropské prostředí? V tom případě pro vás budou Azorské ostrovy tou nejlepší možnou volbou. Jedná se o ostrovy sopečného původu, které leží v Atlantském oceánu, konkrétně v oblasti zvané Makaronésie a evropské prostředí zde naleznete z jednoho prostého důvodu. Azorské ostrovy jsou zámořským autonomním územím Portugalska. Zároveň jsou nejvzdálenější oblastí patřící k Evropské unii. Souostroví je tvořeno celkem devíti obydlenými ostrovy, z nichž největším je ostrov São Miguel. Ten je považován za jakési centrum země a právě zde sídlí také hlavní město ostrovů, Ponta Delgada.

Kromě krásné přírody, která je často přirovnávána k té novozélandské, se můžete těšit i na zajímavé památky a celou řadu míst, která vám svou krásou jednoduše vyrazí dech. Již zmíněný sopečný původ ostrovů dodává jedinečný nádech místním budovám. Ty jsou často stavěny z lávového kamení tmavé barvy, které však vůbec nepůsobí smutně. Ba naopak. Domky jsou totiž často zdobeny bílými okenními rámy, které s černou fasádou dokonale kontrastují. Celkový dojem již jen dokreslují exotické pestrobarevné květiny, které zde najdete takřka na každém kroku. Za malebnými městečky se poté rozpínají rozsáhlé vinice, z jejichž hroznů je vyráběno lahodné víno, které se zde těší velké oblibě.

Zajímavá místa a památky na Azorských ostrovech

Angra do Heroísmo

Angra do Heroísmo známá také pod zkráceným názvem Angra je krásným městem ležícím na ostrově Terceira a zároveň jednou z azorských kulturních památek zapsaných na seznamu UNESCO. Historické centrum města vstoupilo pod ochranu UNESCO zejména díky svému nezměrnému historickému významu. Ve starém městě dnes můžete kromě krásného náměstí Praça de São Cosmo e Daimão obdivovat také řadu významných domů a dalších památek, včetně jedinečných zástupců vojenské architektury, kterými jsou pevnosti Forte de São Sebastião a Fortaleza de São João Baptista.

Ponta Delgada

Téměř sedmdesátitisícové město Ponta Delgada je hlavním a zároveň největším městem Azorských ostrovů. Město se může pyšnit velmi dlouhou historií, jež sahá až do středověku. V minulosti bylo velmi významným obchodním přístavem, čemuž odpovídá také řada malebných budov a památek, které byly v této době postaveny. Za návštěvu určitě stojí hlavní městské náměstí Praça de Conçalo Velho Cabral lemované uličkami plnými útulných kaváren a restaurací, které vás zavedou k pobřeží. Konec náměstí je zdoben třemi monumentálními oblouky. Ty pocházejí z konce 18. století a dříve sloužily jako vstupní brána do přístavního města. Mezi zajímavé památky, které lze ve městě obdivovat, patří například kostel São Sebastião za 16. století či klášter Nossa Senhora da Esperança, v jehož útrobách je umístěna soška Cristo dos Milagres, kterou klášteru daroval papež Pavel III. Zejména kvůli této sošce se z kláštera stalo významné poutní místo.

Lagoas das Furnas

Nejsou to však ani zajímavá města, ani památky, které by Azorské ostrovy proslavily. Tím největším lákadlem ostrovů je bezesporu nádherná příroda. Ta je zde zastoupena majestátními sopečnými vrcholy, krásnými jezery, přírodními bazénky i dalšími přírodními úkazy. Jedním z přírodních divů země je i sopečné jezero Lagoas das Furnas, které leží v blízkosti obce Furnas na ostrově São Miguel a které je jedním z nejnavštěvovanějších míst Azorských ostrovů.

Stejně jako ostatní sopečná jezera nabízí i Lagoas das Furnas jedinečnou scenérii. Toto jezero však má ještě větší kouzlo. Jeho unikátem jsou totiž přírodní horká vřídla, která jsou využívána i k tepelné úpravě oblíbených portugalských pokrmů. Hrnec naplněný zeleninou, masem i přílohou se umístí do země a po půldenním čekání je pokrm připraven ke konzumaci. Za návštěvu stojí i přilehlá vesnička Furnas. Ta se pyšní malebným prostředím, které je velmi podobné tomu portugalskému. Můžete se zde procházet romantickými uličkami a obdivovat krásné domky, kostely i další architektonické skvosty či třeba unikátní zahrady Terra Nostra.

Lagoa do Fogo

Dalším z krásných sopečných jezer je Lagoa do Fogo, které se rovněž nachází na ostrově São Miguel. Naleznete jej v jednom z kráterů sopečného masivu Água de Pau, kde vzniklo sopečnou erupcí ve druhé polovině 16. století. Ohnivé jezero, jak zní jeho český název, leží na jedinečném místě, odkud se vám naskytne nevídaný pohled na moře i okolní hory.

Caldeira Velha

Nedaleko od Lagoa do Fogo naleznete další ze zázraků přírody. Je jím přírodní památka Caldeira Velha, která se pyšní nejen krásnou přírodou obývanou zajímavými druhy rostlin a zvířat, ale také unikátními termálními prameny. Teplá voda s blahodárnými účinky, kterou zdraví prospěšné železo zbarvuje lehce do oranžova, padá vodopádem do malého jezírka, v němž si můžete dopřát chvilku zaslouženého odpočinku.

Porto Formoso

Na Azorských ostrovech si jako na jediném místě v Evropě můžete dopřát i návštěvu továrničky na zpracování čaje. Právě zde se totiž nacházejí jediné dvě evropské čajové plantáže. Jednu z továren naleznete na ostrově São Miguel ve městečku Porto Formoso. Seznámit se zde můžete nejen se současným procesem zpracování čaje, ale také s jeho minulostí i s tradicí pěstování čaje na azorských ostrovech. Kromě toho zde ochutnáte i několik různých druhů čaje, které jsou servírovány na krásné terase či v tradičně zařízené azorské kuchyni.

Ponta do Pico

Azorské ostrovy jsou domovem i nejvyšší hory celého Portugalska, kterou je stratovulkán Ponta do Pico tyčící se do výšky 2351 metrů. Pokud jej budete chtít navštívit, budete se muset vypravit na ostrov Pico ležící v centrální skupině ostrovů. Vrchol hory je oblíbeným cílem všech milovníků hikingu. Jedná se o poměrně nenáročný, avšak lehce horolezecký výstup, kde od parkoviště musíte zdolat přibližně 1100 výškových metrů. Během cesty na vrchol narazíte na krásnou jeskyni Furna a po chvíli se vám otevřou i nádherné výhledy na okolní hory a skalní útvary vzniklé sopečnými erupcemi.

Vinařská kulturní krajina na ostrově Pico (Landscape of the Pico Island Vineyard Culture)

Na ostrově Pico můžete nalézt i další z azorských kulturních památek zapsaných na seznamu UNESCO. Je jí vinařská kulturní krajina, kterou vytvářeli drobní pěstitelé vína již od 15. století. Z dříve nehostinné krajiny vytvořili krásné místo ideální pro pěstování vinné révy. Dnes zde můžete obdivovat dlouhé kamenné zídky obklopující malebné vinice, dále tradiční vinné sklepy, kostely i usedlosti místních farmářů.

Azorské ostrovy jsou unikátním místem, které vás okouzlí svou nádhernou přírodou plnou jedinečných úkazů. Ať už strávíte svou dovolenou v některém z malebných měst nebo budete poznávat přírodní krásy ostrovů, určitě se můžete těšit na nezapomenutelné chvíle plné jedinečných zážitků. Vychutnejte si naplno tu pravou evropskou exotiku, kterou nelze zažít nikde jinde na zemi.

Předchozí článekDovolená na Floridě v USA – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na Havajských ostrovech – zajímavá místa a památky k navštívení