Dovolená na ostrově Hvar v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3417

Hvar je ostrovem v Jaderském moři u pobřeží Dalmácie, který patří Chorvatsku. S rozlohou necelých 300 km2 se dokonce jedná o čtvrtý největší ostrov v jadranském souostroví. Ostrov je oblíbenou turistickou destinací, neboť se zde nacházejí malebná městečka, u kterých se často rozkládají (zejména kamenito-štěrkovité) pláže a kolem nich ve vnitrozemí navíc naleznete krásnou přírodu. Kromě toho se v okolí Hvaru nalézají další turisticky zajímavé ostrovy, takže jde o vhodnou lokalitu pro příjemnou letní dovolenou.

Zajímavá místa a památky na ostrově Hvar

Město Hvar

Hvar leží na jihozápadě ostrova a jedná se o jeho největší město, které má kolem 4 tisíc obyvatel. Právě sem přitom míří nejvíce turistů. Nachází se tu totiž zajímavé historické památky, z nichž jmenujme letohrádek Hanibala Luciće, tedy známého renesančního básníka ze 16. století, ale ve městě se nacházejí i církevní stavby. Jde např. o kostel sv. Marka (Church of St. Mark), jehož součástí je i Archeologická sbírka a lapidárium Dr. Grgy Novaka. Navštívit lze také klášter benediktinek, které prosluly výrobou tzv. „Hvarské krajky“ z vláken agáve.

Pevnosti nad městem Hvar

Pokud vystoupáte nad město Hvar, odměnou vám budou hned dvě pevnosti. Ta první se nazývá Španjol a vznikla přestavbou hradu v 16. století. Ačkoli postupem času začala chátrat, v roce 1971 došlo k její rekonstrukci a dnes tu je možné navštívit i muzeum podmořské archeologie. Druhou pevnost postavili na počátku 19. století Francouzi a nazývá se příznačně Napoleon. V současnosti se tu nachází astronomická observatoř.

Zátoka Dubovica

Zátoku Dubovica můžete navštívit, aniž byste opouštěli tuto oblast. Najdete ji totiž pouze 8 km východně od města Hvar. Nejenže na první pohled zaujme krásnou okolní přírodou a oblázkovou pláží, ale zajímavou atmosféru dodávají tomuto místo i tradiční rybářské domy, místní kostelík, případně venkovské sídlo z 18. století, které si tu vybudovala šlechtická rodina Kasandrićů. Nelze se tedy divit, že turisté, kteří pobývají ve městě Hvar, často míří na výlet právě sem.

Město Stari Grad

Stari Grad na severozápadě je dalším městem na Hvaru, ve kterém lze obdivovat památky. Z hlediska starobylosti se dokonce jedná o nejvýznačnější město ostrova, protože nejen z památek jako např. z dominikánského klášter či kostela sv. Štěpána (The Church of St. Stephen) na vás dýchne minulost. Stari Grad má totiž celkově velmi zajímavou atmosféru dávných časů. Navíc se zde nachází pěkná pláž, trajektový přístav a promenáda na pobřeží, která potěší všechny romantiky.

Obec Vrboska a středisko windsurfingu Bota (Bota Windsurf Center)

Vrboska je menší obcí na severu ostrova. Opět se budeme opakovat, když zmíníme, že se jedná o malebné místo, které návštěvníkům ze zahraničí nabízí památky, krásné pláže i zajímavou přírodu v okolí, pro což je mezi turisty stále oblíbenější. V místní zátoce však navíc působí Bota, tedy velmi oblíbené středisko windsurfingu. Pokud jste si tedy vždy přáli tuto aktivitu vyzkoušet, můžete si zaplatit několik lekcí, a kdo ví, možná vás chytne a nepustí.

Hora Sv. Nikola

Jestliže nežijete pouze poznáváním historických památek a vodními radovánkami, ale rádi si dáte také do těla, doporučujeme pěší výlet na nejvyšší horu ostrova Hvar, která se nazývá Sv. Nikola. Její vrchol se nachází v nadmořské výšce 626 m a čeká tu na vás kaplička z roku 1487. Od konce 20. století se tu také nalézá kamenný kříž, ale odměnou za vynaloženou námahu vám bude především nádherný výhled.

Kam na výlet do okolí

V okolí Hvaru stoupají z moře i další turisticky oblíbené ostrovy. V opravdu těsné blízkosti, konkrétně 11 km západně doporučujeme navštívit Paklené ostrovy (Paklinski Islands), kterých je celkem 11. Z Hvaru se sem není žádný problém dostat, ba právě naopak, neboť sem míří mnoho lodí a člunů. Na ostrovech jsou výtečné podmínky ke koupání a na největším z nich, tedy na Sv. Klementu můžete zavítat i do jachtařského klubu ACI marina Palmižana.

Dalším místem, které rozhodně stojí za návštěvu, je ostrov Korčula, který je po Krku druhým nejlidnatějším ostrovem Jaderského moře. Ještě zajímavější je ovšem ostrov Brač. Ten je znám pro rozlehlé borové lesy, oblázkovou pláž Zlatni rat, ale také svými památkami, z nich je asi nejzajímavější klášter Blaca (Blaca hermitage) ze 16. století. Z Brače se potom můžete vydat na samotné pobřeží Dalmácie, a to např. do proslulého chorvatského letoviska Split.

Hvar je zkrátka zajímavou turistikou destinací, která disponuje poklidnou atmosférou a mnoha zajímavostmi, takže si zde můžete užít od všeho trochu. To jsme přitom ještě ani nezmínili výtečnou místní kuchyni a vinařský průmysl, takže milovníci dobrého jídla a pití budou ostrov opouštět rovněž navýsost spokojeni. Pokud tedy máte rádi Chorvatsko a ostrov Hvar jste doposud nenavštívili, při nejbližší možné příležitosti to v každém případě změňte.

Předchozí článekDovolená na Faerských ostrovech – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekStavanger v Norsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí