Doprava v Itálii

2786
Vysokorychlostní vlak Italo | bennymarty/123RF.com
Vysokorychlostní vlak Italo | bennymarty/123RF.com

Částečnou nevýhodou Itálie je její značná délka ve směru sever-jih, zejména cesty na Sicílii jsou velice dlouhé. Pokud cestujete po Itálii, vyplatí se zpravidla využít vlastní auto anebo jet vlakem.

Autobusy

V Itálii funguje řada autobusových dopravců, zejména menší místní spoje mohou být poněkud chaotické. Lístky se někdy kupují u řidiče a někdy předem, často v baru či jiném obchodě poblíž zastávky. Kromě dálkových tras není rezervace nutná.

Vlaky

Vlakovou dopravu zajišťuje společnost Trenitalia, vlak je všeobecně považován za rychlejší a pohodlnější než autobus. Jízdenky lze zakoupit na nádražích nebo v informačních kancelářích, pozor na povinnost označit jízdenku ve strojku na nástupišti! Pro vlaky Eurostar a Pendolino je také potřeba místenka. Studenti mohou využít výhodné letní slevy či jízdenky RailPass.

Auto

Pro cesty ve skupině je auto často nejlevnější a nejpohodlnější řešení. Itálie disponuje hustou sítí silnic slušné kvality. Mezi většími městy jsou dálnice či rychlostní silnice, na dálnicích však zaplatíte mýtné. Ve městech počítejte s velmi hustým provozem a všeobecně divočejšími řidiči. Rychlostní omezení jsou obdobná jako v ČR, na rychlostních silnicích platí omezení 110 km/h a všude platí výrazné omezení rychlosti pro karavany! Platí také povinné celodenní svícení a všichni cestující musí být připoutáni. Alkohol je tolerován do výše 0,5 promile, ale raději nepijte vůbec. Pokuty jsou vysoké, za drobné přestupky až přes sto euro, za vážné delikty hrozí pokuty až 10 tisíc euro!

Trajekty

Na ostrovy u italského pobřeží se lze dostat frekventovanými trajekty z většiny blízkých přístavů, na krátké cesty u pobřeží či mezi ostrovy se hojně využívají vodní taxi. Pokud cestujete autem, raději si v sezóně zavčasu rezervujte lístky, ušetříte si dlouhé čekání v přístavu.

MHD

Městská doprava je ve většině měst poměrně hustá, nicméně může být pro cizince poněkud nepřehledná. Obvykle jsou obsluhovány i kraje města a přilehlé vesnice. V Římě, Miláně, Neapoli a Turíně funguje také metro. Lístky se kupují stejně jako v ČR, po nástupu se musí označit. Běžný lístek stojí okolo €1, pro turisty se obvykle vyplatí zvýhodněné celodenní lístky.

Předchozí článekItalská kuchyně – co se jí a pije v Itálii?
Další článekDoprava do Itálie – autem, autobusem, letecky i vlakem