Dovolená v Ras Al Khaimah – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

5872

Turisté mířící do Perského zálivu často volí jako svoji cílovou destinaci Ras Al Khaimah ve Spojených arabských emirátech. Užijte si i vy dovolenou v Ras Al Khaimah, v jednom ze sedmi bohatých emirátů, který proslul jako ten nejzelenější. Místo, kde se písečná poušť prolíná se zeleným údolím. A jako všechny emiráty je to místo bohatství, luxusu a moci. Samozřejmostí je moderní a orientální architektura jako z pohádky Tisíce a jedné noci. Avšak největším turistickým lákadlem stejně zůstává blankytné moře se sněhobílým pískem, které působí jako oáza klidu v jinak rušném a městě.

Zajímavá místa a památky v Ras Al Khaimah

Pevnost Dhayah (Fort Dhayah)

Jediná zachovalá pevnost v celých emirátech. Tak by se dalo popsat opevnění Dhayah. Přestože stavba oficiálně pochází z 19. století, tak byla postavena na mnohem starších základech. První obyvatelé zde žili už 3000 let př. n. l., takže o stáří základů můžeme pouze spekulovat. Pevnost stojí na kopci a původně sloužila k ochraně proti nájezdníkům. Pokud vylezete až nahoru, čekají vás dechberoucí výhledy do okolí a na přilehlou oázu.

Al Jazirah Al Hamra

Na okraji města Ras Al Khaimah leží opuštěná rybářská vesnice, které neřekne nikdo jinak než město duchů. Dodnes se spekuluje o tom, proč tehdejší obyvatelé prosperující město s bohatým přístavem opustili. Městečko s více než 300 domy a 13 mešitami původně žilo rybářstvím a lovem perel. A přestože celé emiráty byly na vzestupu, lidé Červený ostrov (jak se vesničce přezdívá) z ničeho nic opustili a ponechali napospas osudu. Nyní má oblast pověst strašidelné vesničky a opřádá jí celá řada legend a tajemství.

Pohoří Al-Hadžar (Al Hajar Mountains)

Do části emirátu Ras Al Khaimah zasahuje i kousek pohoří Hadžar. Nejvyšší hora Ras Al Khaimah i celých Spojených arabských emirátů – Jebel Jais, dosahuje společně s několika vrcholky do výšky téměř 2000 m n. m. a nabízí tak panoramatické výhledy do okolí. V kontrastu s moderními a rušnými městy na pobřeží najdete v horách klid a úchvatnou scenérii. Pohoří je protkané spoustou turistických i cyklistických stezek, které vás provedou těmi nejkrásnějšími zákoutími.

Poušť a písečné duny

Přestože na pobřeží vyrostly jedny z nejmodernějších a nejvyšších budov, tak zbytek území tvoří převážně poušť. Na první pohled by se mohlo zdát, že poušť je opuštěná a obyvatelé žijí pouze ve městě, ale opak je pravdou. Při projížďce červenými písečnými dunami narazíte na pouštní vesničky a beduinské tábory. Některé z nich nabízí i nocleh společně s arabským jídlem připraveným v zemi, pravou orientální a beduinskou zábavou a milióny hvězd nad hlavou. Akčnější lidé si mohou vyzkoušet sandboarding, což je sjíždění písečných dun na prkně a nebo si vychutnat jízdu po vysokých písečných dunách v bezpečí offroadu.

Shimal

Na úpatí pohoří Al-Hadžar leží osada Shimal. Ta je považovaná za jednu z nejstarších oblastí v celém regionu. Dnes jsou na místě k vidění předislámské hrobky, které vynikají svou délkou a úzkým vchodem. Součástí jsou i stará opevnění, z nichž se některé datují až do roku 2600 př.n.l. Shimal je také naleziště keramiky, bronzových a měděných zbraní a korálků.

Pláže

Celé pobřeží emirátu Ras Al Khaimah lemují pláže. Veřejné i soukromé, ale všechny stejně krásné. Tyrkysová voda a prohřáté písečné pláže se zlatavou barvou lákají návštěvníky ke koupání a odpočinku na březích Perského zálivu po celý rok. A protože většinu pláží provozují přímo hotelové resorty, tak jsou všechny skvěle vybaveny. Lehátka se slunečníky, kavárny, sprchy se sladkou vodou, ale i různé vodní sporty a atrakce jsou tak samozřejmostí.

Národní muzeum (Ras Al Khaimah National Museum)

Muzeum se nachází v historické pevnosti, která až do roku 1960 sloužila jako sídlo vládnoucí královské rodiny. Takže už jen samotná prohlídka opevnění bude zážitkem. Uvnitř muzea jsou ke shlédnutí sbírky archeologických a etnologických artefaktů včetně zbraní, které patří královské rodině a rukopisů smluv. Obzvláště zajímavá je etnologická část. Ta představuje tradiční život obyvatel emirátů, což zahrnuje i hospodaření, získávání perel a rybaření.

Město Ras Al Khaimah

Stejnojmenné hlavní město Ras Al Khaimah tvoří centrum celého emirátu. Je rozděleno na starou a novou část. Ras Al Khaimah je v současné době nejrychleji rozrůstajícím se emirátem, takže v nové části zvané Nakheel uvidíte spoustu orientálních, velkolepých a netradičních staveb, které zde vyrostly v průběhu posledních pár let. Naopak ve staré části jsou k vidění původní domy zámožných obyvatel a za shlédnutí stojí také 200 let stará mešita.

Kam na výlet do okolí?

Kdo emiráty navštíví, tak by přece jen neměl vynechat ten nejslavnější z nich. Dubaj. Město rekordů a kuriozit. Nejvyšší budovy, největší nákupní centra, nejluxusnější hotely, umělé ostrovy, krytá lyžařská sjezdovka a nejdražší auta. Pouze stručný souhrn toho, co na vás v Dubaji čeká a co snad jinde na světě na jednom místě nenajdete.

Ovšem za hranicemi emirátů leží tak trochu turisty opomenutá avšak velmi zajímavá země. Omán. Utajený sultanát, který nabízí to nejlepší z arabského světa. Orientální architekturu, sněhobílé pláže a průzračné moře. Ve vnitrozemí se naopak nachází oázy, vodopády a jezírka. Omán má zkrátka nádhernou přírodní scenérii a je jen otázkou času, než tuto úchvatnou zemi zaplaví davy turistů.

Emirát Ras Al Khaimah je součástí jedné z nejmodernějších, nejbohatších a nejrychleji se rozrůstajících zemí světa. Celoroční prosluněné počasí láká turisty na prohřáté moře a písečné pláže. Stačí pár hodin letu a rázem se ocitnete v pro nás exotické zemi plné světových rekordů, šejků a orientálního arabského světa. Avšak nenechte se zmást. Emiráty nenabízí pouze pláže. Přestože 90% jejich území tvoří pouze písek, tak vězte, že ani v poušti se nudit nebudete.

Předchozí článekDovolená na Menorce v Baleárském souostroví – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekChorvatský ostrov Pašman – zajímavá místa, památky a tipy na výlety