Chorvatský ostrov Korčula – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

5969

Rozhodnete-li se strávit svou dovolenou v Chorvatsku, máte na výběr z mnoha destinací, včetně rozmanitých ostrovů. Jedním z nich je Korčula rozkládající se na ploše 279 km2. Spadá pod chorvatskou Dubrovnicko-neretvanskou župu. V blízkosti se nachází ostrovy Hvar a Pelješac.

A komu doporučit dovolenou na Korčule? Všem, kteří preferují krásné pláže, malebné zátoky, ale také možnosti mnohých výletů na ostrově, ale i jeho okolí. Dáte si rádi dobré vínko? Pak vás potěší, že Korčula je oblíbenou vinařskou oblastí s velký počtem pěstovaných odrůd. A jaké památky a zajímavá místa můžete na Korčule vidět? Pojďme si představit ty nejdůležitější.

Památky a zajímavá místa na Korčule

Hlavní město Korčula

Jedním z nejoblíbenějších cílů Korčuli je stejnojmenné město. Nachází se v severovýchodním okraji ostrova. Je významným letoviskem, ale i když zrovna v něm nejste ubytovaní, stojí za bližší průzkum. Především pokud si rádi prohlížíte historické památky. Zajímavé je především staré jádro města ohraničené hradbami.

Ze zajímavých památek města si uveďme věž Revelin (15. století), katedrálu sv. Marka, Biskupův palác a Dům Marca Pola (jde s největší pravděpodobností o jeho rodné město). Chcete-li se dozvědět víc, navštivte městské muzeum a nezapomeňte také ochutnat korčulské víno. Pokud byste si rádi město prohlédli z výšky, vydejte se k pevnosti Forteca.

Pupnatska Luka

Ti, kteří rádi tráví svůj čas na dovolené u moře (tedy většina těch, kteří do přímořských destinací směřují), zajímají pláže. Jednou z těch nejoblíbenějších na Korčule je Pupnatska Luka. Najdete ji na jižní straně ostrova, zhruba 15 km od hlavního města.

Pláž je oblázková. Příjemně si tu odpočinete a načerpáte energii. Vyhledávaná je především rodinami s dětmi a líbit se tu bude rovněž příznivcům různých sportů a aktiv.

Trstenica

Další oblíbenou pláží nacházející se nedaleko letoviska Orebič je Trstenica dlouhá 2 km. Jde o písečnou pláž s drobnými i většími kamínky. Neradi se „grilujete“ na sluníčku? Oceníte tamější borovice poskytující příjemný stín. Pobřeží vám nabízí různé vyžití a vše, co pro pobyt na pláži budete potřebovat.

Na Korčule jsou pláže oblázkové, písečné i písčitooblázkové. Pokud upřednostňuje písek, vydejte se do Lumbardy či do města Korčuli. Z konkrétních pláží si jmenujme Vela Pržina, Bilin Žal, Tatinja, Instruga.

Přístav Vela Luka

Významným trajektovým přístavem a zároveň největším městem na ostrově je Vela Luka. Mimo to tu jsou i lázně (léčí se tu dýchací potíže, nemoci pohybové ústrojí a gynekologické problémy). Nachází se na severozápadním pobřeží. Prohlédněte si město a určitě se vypravte i do jeho okolí. Atraktivní lokalitou je Vela Spila, prehistorická jeskyně. Pokud si budete chtít prohlédnout předměty, které v ní byly nalezeny, vydejte se do Kulturního centra ve města.

U města najdete mnoho ubytovacích zařízení – hotely, soukromé apartmány, ale také kempy. Pěkné jsou především tamější zátoky, např. Tudorovica, Gradina, Triporte, Poplat, Pičena.

Přístav Brna

Hledáte další tip na letovisko na Korčule? Určitě bychom neměli zapomenout zmínit přístav Brna na jižním pobřeží ostrova. Najdete ho cca 20 km od výše zmíněném přístavu Vela Luka. Město žije převážně z turistického ruchu, takže se nemusíte obávat, že by vám zde chyběl turistický servis. A ještě navíc si tu můžete pochutnávat na výborném víně. Určitě ochutnejte odrůdy Rukatac a Pošip. Místo je mimo jiné oblíbené i mezi rybáři. Zajímavá je také zátoka Istruga s léčebným bahnem.

Vesnice Lumbarda

Zhruba 6 km od města Korčuly se nachází obec Lumbarda. Jak už jsme si uvedli, oblíbí si to tu především příznivci písčitých pláží. Z konkrétních si uveďme Tatinja, Vela Pržina či Bilin Žal. Pěkné jsou i menší zátoky, a i zde najdete vinohrady slibující ochutnávku báječného vína. Ubytovat se můžete v hotelech, kempech či v soukromých apartmánech.

Badija

Pokud upřednostňujete oblázkové pláže, či hledáte celkově nějaké pěknou lokalitu na výlet, vydejte se na malý ostrůvek Badija mající rozlohu jeden kilometr čtvereční. Z Korčuly se sem dostanete nejlépe vodním taxi. V okolí najdete i další drobné ostrůvky, které vás budou vábit na výlet.

Kocje

A co takhle se pokochat pěknou přírodou? Vydejte se do Kocje, chráněné krajinné lokality se zajímavými skalními útesy. Určitě půjde o příjemné zpestření přímořských radovánek. Za zmínku určitě stojí i fakt, že velká část je zalesněná.

Kam na výlet do okolí

Viděli jste zajímavá místa na Korčule, ale rádi byste si udělali výlet i mimo? Směle do toho. To, že jste na ostrově, neznamená, že se nemůžete hnout jinam. Naopak. K dispozici jsou vám pravidelné trajektové linky, a i další cestování „po vodě“ je rozšířené. Co třeba se vydat někam taxi člunem?

A kam se tedy konkrétně vypravit? Třeba na jiný ostrov. Blízko je Mljet. Jeho hlavní atrakcí je především stejnojmenný národní park, který přiláká pozornost všech příznivců jezer. Bez pozornosti není ani Odysseova jeskyně.

Lákavými cíli jsou i další ostrovy a ostrůvky – Lastovo, Ošjak, Biševo. Chcete-li výlet na celý den, je pěkným tipem Dubrovník, přístavní město, o jehož kráse svědčí i skutečnosti, že je na seznamu UNESCO. Setkáte se s ním i pod přezdívkou “Perla Jadranu“. Z konkrétních památek jsou to například Staré město s historickými budovami různých architektonických stylů. Konají se zde rovněž různé festivaly a slavnosti.

A tím výčet atraktivních míst v okolí Korčuly nekončí. Celá tato oblast ostrovů je velkým turistickým lákadlem. Získala si vás Korčula svými plážemi, zajímavými místy a dalšími možnostmi vyžití, nebo byste raději navštívili jiný chorvatský ostrov? Na výběr máte skutečně z mnoha chorvatských destinací. Jakou upřednostníte vy?

Předchozí článekChorvatský ostrov Dugi otok – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekChorvatský ostrov Mljet – památky, zajímavá místa a tipy na výlety