Chorvatský ostrov Dugi otok – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

2513

Chorvatský ostrov Dugi otok se rozkládá na ploše 124 km2 a je sedmým největší chorvatským ostrovem. Pokud vás na vašich cestách lákají především historické památky, vydejte se jinam. Ty tu nenajdete. Chcete-li si však užít příjemnou dovolenou na krásných plážích, kochat se pěknými přírodními památkami a třeba se i potápět, Dugi otok vám doporučujeme.

Líbit se vám tu bude rovněž v případě, že nejste příznivcem lokalit vyznačujících se obrovským počtem ubytovacích zařízení. Zatím vás láká uvedený chorvatský ostrov? Pojďme se podívat, jaká zajímavá místa k vidění vám nabízí.

Památky a zajímavá místa na ostrově Dugi otok

Přírodní park Telašćica

Přírodní park Telašćica se rozkládá na ploše 70 km2 a najdete ho nedaleko městečka Sali v jihovýchodní části ostrova. Hlavní části parku je zátoka Telašćica. V zátoce je několik ostrůvku, ale i písečných pláží a celé toto místo je pěkné a malebné. Krom zátoky vám koupání nabídne také jezero Mir.

Mimo jiné se tu pokocháte vysokými strmými skálami. Při procházce parkem určitě zamiřte k vyhlídce Grpašćak, která vám nabídne pěkný výhled do okolí. Mnohé je vidět rovněž pod mořskou hladinou. Pokud se rádi potápíte, toto místo si nenechte ujít.

A když už budete v přírodní parku Telašćica, navštivte národní park Kornati nacházející se hned vedle.

Božava

Božava je oblíbeným ostrovním letoviskem. Jde o nevelkou obec, která je zároveň přístavem. Nachází se na severovýchodním pobřeží ostrova. „Dostane“ si vás svou malebností. Pláže jsou skalnaté a jsou na nich borovice. Kromě rozmanitých aktivit se tu můžete věnovat vodním sportům, včetně potápění. V obci je dokonce potápěčská škola. Chcete si tuto dovednost také zkusit za asistence zkušeného instruktora?

Pláž Sakarun

Nedaleko výše zmíněného letoviska je velmi oblíbená a proslulá písčitooblázková pláž Sakarun. Právě návštěvníci Božavy sem rádi směřují. Je dlouhá skoro kilometr a díky mělčině je vhodná pro rodiny s dětmi. Pláž je lemovaná borovicemi a nabízí vše, co při pobytu na ní budete potřebovat a nudit se tu nebudete ani večer.

Soline

Jaké letovisko na ostrově navštívit? Co třeba Soline ležící v zátoce Solišćica, která poskytuje vhodné podmínky pro vodní sporty? Oblíbené je hlavně potápění. Letovisko se nachází na severozápadním konci ostrova. Bude se vám tu líbit, chcete-li si užít klidnou dovolenou. Obec má pouze něco málo přes 100 obyvatel.  I odtud to máte blízko k oblíbené pláži Sakarun zmíněné výše. Nachází se 2 km od Božavy.

Luka

Dalším pěkným letoviskem, kde můžete strávit dovolenou je Luka v severní části ostrova. Rozprostírá se na úpatí kopce Vela Straža dosahují 338 m n. m. Zaujme-li vás toto malé letovisko, můžete se ubytovat v tamějším hotelu, ale k dispozici tu jsou i soukromé apartmány.

Maják Veli Rat

Za majákem Veli Rat (Veli Rat Lighthouse) se vydejte na severozápad ostrova. Vznikl roku 1849 a je zasazený do krásné přírody tvořené zátokami, plážemi a borovými lesy. A co až si maják prohlédnete? V jeho blízkosti jsou dvě oblázkové pláže, které vám dopřejí příjemný pobyt u moře. Nedaleko majáku se také nachází přímořské osady Polje, Veli Rat a Verunić.

Kam na výlet do okolí

I okolí ostrova Dugi otok je zajímavé, takže když budete chtít podniknout výlet, můžete si vybírat z rozmanitých možností. Pokud máte rádi přírodu, zajeďte do parku Kornati National Park. Jak už jsme si výše uvedli, nachází se nedaleko přírodního parku Telašćica. Park je nejlépe dostupný z letovisek Sveti Filip, Sukošan, Biograd na Moru, ale i z dalších. Park je tvořený ostrovy, ostrůvky a útesy. Vychutnáte si v něm krásnou přírodu, čisté moře, rozmanitost prostředí. Lidé se sem jezdí kochat nedotčeností krajiny, ale také sem směřují potápěči či horolezci. Dalším pěkným parkem v okolí je Vranské jezero, což je největší přírodní jezero v Chorvatsku.

Lákají vás raději města? Udělejte si výlet do Zadaru. Jde o moderní město, kde si můžete užívat nákupy, ale pokud vás láká historická architektura, rovněž si přijdete na své.

V okolí ostrova Dugi otok je obrovské množství pěkných letovisek s krásnými plážemi a veškerým turistickým servisem. Jaký zláká k návštěvě vás? Záleží jen na vaší představě ideální dovolené. Chorvatské ostrovy jsou oblíbeným cílem českých i jiných turistů. Jsou rozmanité a díky tomu si každý najde ten, který splňuje představy o jeho vysněné dovolené. Bude to pro vás Dugi otok?

Předchozí článekZpáteční letenky z Vídně do Havany na Kubě za 11 990 Kč
Další článekChorvatský ostrov Korčula – zajímavá místa, památky a tipy na výlety