Canberra – poznejte hlavní město celé Austrálie

2158
Canberra v Austrálii | markusgann/123RF.com
Canberra v Austrálii | markusgann/123RF.com

Chcete poznávat svět? Přemýšlíte, kam se ještě vydat? Co třeba Austrálie? Tento kontinent vám toho má hodně co nabídnout. Nachází se zde mnoho měst, které rozhodně stojí za návštěvu. Řadí se mezi ně mimo jiné i hlavní město Austrálie, kterým je Canberra.

Chystáte-li se do Canberry, určitě vás bude zajímat charakteristika města. Jedná se o největší vnitrozemské australské město s rozlohou 814 kilometrů čtverečných, nikoliv však o největší město Austrálie vůbec, tím je totiž Sydney. Canberra je domovem téměř 350 000 obyvatel a je situována mezi dvěma skutečně největšími australskými městy, již zmiňovaným městem Sydney a Melbourne. Výstavba Canberry započala roku 1913, řídila se přísnými architektonickými návrhy pocházející z manželské dílny Waltera Burley Griffina a Marion Mahony Griffinové. Hlavní důraz byl kladen na nejrůznější geometrické motivy, kterými jsou trojúhelníky, šestiúhelníky a kruhy. Kromě bohaté výstavby však Canberra disponuje rovněž velkou přírodní vegetací, i díky tomuto faktu bývá město často nazýváno „městem v buši“.

Pozvánka do Canberry aneb kam se vydat?

Patříte-li mezi vyznavače přírodních krás, potom je pro vás jako stvořený výstup na horu Black Montain, která se tyčí do výšky 812 metrů nad mořem. Chcete-li se podívat do širokého okolí pěkně z ptačí perspektivy, stoprocentně navštivte místní 195 metrů vysokou rozhlednu Telstra Tower. Za zmínku stojí i botanické zahrady National Botanic Gardens, kde se můžete dokonale odreagovat od rušných ulic velkoměsta. Canberra je sídlem vedení státu, nachází se zde proto hned dvě budovy parlamentu, jedna je stará a druhá nová. Ve městě je situován také Nejvyšší soudní dvůr a Národní knihovna. Chcete-li poznat něco z australské historie, zavítejte do muzea. Zajímá-li vás umění, potom je vám k dispozici Australian National Gallery. Do Canberry je vneseno také centrum vědy a školství. Můžete se o tom sami přesvědčit návštěvou National Science and Technology Centre. Najděte si i další australské památky a zajímavá místa, kam se můžete vydat na výlet.

Zábava a odpočinek

Samozřejmostí je však také zábava. Nevíte co s volným večerem v Canberry? Co třeba zajít do některé z mnoha restaurací na dobré jídlo a pití, případně navštívit zábavné podniky. I nákupům zde štěstí přeje, podívejte se, co se prodává v místních obchůdcích i obchodních centrech a přivezte si domů charakteristický suvenýr!

Předchozí článekDarwin – moderní australské město
Další článekBrisbane – vydejte se do třetího největšího australského města