Avignon – zajímavá místa a památky k navštívení

7237
Město Avignon ve francouzské Provence | kasto/123RF.com
Město Avignon ve francouzské Provence | kasto/123RF.com

Krásná, levandulí provoněná Provence, úchvatné historické stavby a ty nejlepší francouzské kulinářské speciality. To vše na vás čeká v jedinečném městě Avignon ležícím na jihovýchodě Francie. Město se nachází na levém břehu řeky Rhôny, přímo v srdci regionu zvaného Provence-Alpes-Côte d’Azur. Avignon je tak ideálním výchozím bodem pro poznávání této krásné a turisty velmi oblíbené oblasti.

Město má za sebou velmi dlouhou historii. Jeho vznik se datuje již do doby před 5000 lety. Od té doby se zde mnohé událo a Avignon se na určitý čas stal také sídlem papeže. Vzpomínkou na tyto doby je řada krásných míst i jedinečných historických staveb. O významnosti těchto staveb svědčí fakt, že v roce 1995 bylo celé historické centrum města zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Staré město, které je obklopeno městskými zdmi, je ideálním místem pro příjemnou procházku. Město žije bohatým kulturním životem a pro rok 2000 se stalo Evropským hlavním městem kultury. Každoročně se zde koná proslulý festival umění, který je největším festivalem svého druhu ve Francii. Vydejte se spolu s námi na prohlídku tohoto úchvatného francouzského města, které vás nechá ochotně nahlédnout do své bohaté historie.

Nejzajímavější místa a památky v Avignonu

Papežský palác Palais des Papes v Avignonu | photoprofi30/123RF.com
Papežský palác Palais des Papes v Avignonu | photoprofi30/123RF.com

Dominantou města, ke které vedou první kroky většiny turistů, je bývalý papežský palác Palais des Papes. Tato monumentální stavba, kterou nechal po svém zvolení vystavět papež Klement V., je největším gotickým palácem na světě. Palác je dokonalou ukázkou středověké moci římskokatolické církve. Za tři metry silnými zdmi se ukrývá řada sálů, chodeb, kaplí a předsíní, které jsou dnes z velké části holé. Prohlídka s audio průvodcem vás však zavede do dob, kdy byl interiér bohatě zdoben. I dnes zde však najdete několik uměleckých děl, které si zaslouží obdiv. Mezi ně patří i freska v jedné z kaplí, kterou ve 14. století vytvořil Matteo Giovannetti či Chambre du Cerf, ve které si můžete prohlédnou výjevy ze středověkých loveckých scén. Velmi úchvatnou podívanou představuje zvuková a světelná show, která se zde pořádá v rámci festivalu Festival d’Avignon. Palác je, stejně jako několik dalších budov, zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

“Sur le pont d’Avingnon, l’on y danse, l’on y danse…”. To se zpívá ve známé francouzské písničce. Vy na mostě tančit nemusíte, prohlédnout si ho ale určitě běžte. Pont St-Bénezet je 900 metrů dlouhý most s dvaceti oblouky, jehož stavba byla dokončena v roce 1185. Legenda týkající se vzniku mostu vypráví, že Pastor Bénezet měl tři svaté vize, které mu napovídaly, aby nechal postavit most přes řeku Rhône. Za samotnou návštěvu mostu se platí, můžete ho však obdivovat také z parku Rocher des Doms či dalšího z mostů Pont Édouard Daladier.

Avignonský most Pont St-Bénezet | zechal/123RF.com
Avignonský most Pont St-Bénezet | zechal/123RF.com

V Avignonu najdete kromě jedinečných historických staveb také řadu krásných muzeí, které vás seznámí s poutavou historií města. V některých případech se jedno s druhým spojuje a muzea sídlí právě v oněch historických budovách. Jedním z takových muzeí je i Musée du Petit Palais. Toto jedinečné muzeum umění je umístěno v paláci, který byl v průběhu 14. a 15. století sídlem arcibiskupů. Dnes zde můžete obdivovat sbírky prerenesančních italských náboženských obrazů ze 13. – 16. století. Mezi umělce, jejichž díla jsou zde vystavena, patří Botticelli, Carpaccio a Giovanni di Paolo. Nejznámějším z obrazů je Botticelliho dílo “La Vierge et l’Enfant” z roku 1470.

Musée du Petit Palais v Avignonu | photoprofi30/123RF.com
Musée du Petit Palais v Avignonu | photoprofi30/123RF.com

U umění se můžete ještě zdržet, a to v Musée Calvet, které je umístěno v elegantní budově Hôtel de Villeneuve-Martignan postavené v letech 1741-1754. V tomto příjemném muzeu umění si můžete prohlédnout sbírku olejomaleb ze 16.- 20. století, několik zajímavých prehistorických uměleckých děl, kované železné výrobky z 15. století i krajinomalby místního umělce Josepha Verneta.

Další ze zajímavých muzeí sídlí v nenápadné jezuitské kapli ve městě. Musée Lapidaire je otevřeno teprve od roku 2015 a můžete se zde seznámit s archeologickými nálezy. Mezi exponáty patří řecké, římské i etruské exponáty. Jistě vás zaujme zejména galská expozice, která zahrnuje groteskní masky i řadu velmi podivných figurek.

Co dalšího v Avignonu navštívit

Place du Palais

Náměstí Place du Palais v Avignonu | fotoember/123RF.com
Náměstí Place du Palais v Avignonu | fotoember/123RF.com
 • Náměstí obklopující Palais des Papes
 • Kromě krásné románské katedrály ze 17. století se zlatou sochou Panny Marie vážící 4,5 tuny zde můžete najít i Hôtel des Monnaies, který dříve býval papežskou mincovnou či park Rocher des Domes, který nabízí jedinečný výhled na okolní hory a řeku Rhône

Porte St-Dominique

 • Jeden z vchodů do opevněného historického centra města zapsaného na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO
 • Nachází se na západním okraji hradeb, v blízkosti řeky Rhôny

Basilique St-Pierre

Basilique St-Pierre v Avignonu | julia700702/123RF.com
Basilique St-Pierre v Avignonu | julia700702/123RF.com
 • Krásná gotická katedrála nacházející se v opevněném centru Avignonu
 • Byla postavena mezi 14. a 16. století

Okolí města

 • Pokud chcete poznat francouzský venkov i autentickou oblast Provence, vypravte se alespoň na chvíli mimo město
 • Najdete zde malebné vesničky, kopce poskytující krásný výhled na okolní krajinu i jedinečné přírodní a historické památky
 • Mezi zajímavá místa v Provence patří Fontaine de Vaucluse, Mont Ventoux či okrové skály Roussillon
Fontaine de Vaucluse v Provence | jovannig/123RF.com
Fontaine de Vaucluse v Provence | jovannig/123RF.com

Některou z místních restaurací

 • Avignon je centrem provensálské kuchyně
 • Najdete zde řadu příjemných restaurací, kde můžete ochutnat výtečné provensálské speciality
 • Pokrmy nezapomeňte doplnit chutným vínem Côtes du Rhône (to můžete ochutnat i v Palais des Papes, který má svůj vlastní vinný sklep)

Ať už jste milovníky výtečné francouzské kuchyně, historie či krásné přírody, Avignon vás bezpochyby nadchne. V tomto jedinečném městě se harmonicky snoubí vše, co od své návštěvy Francie očekáváte. Vydejte se na procházku historickým centrem, prohlédněte si úchvatné historické stavby, které vás alespoň na chvíli přenesou do dob dávno minulých a nezapomeňte se zastavit v některé z vyhlášených restaurací. Avignon se jistě postará o to, aby se vaše návštěva Francie stala nezapomenutelným zážitkem.

Předchozí článekKam v Toulouse – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekKam ve Vancouveru – zajímavá místa a památky k vidění