Almería ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

8327

Španělská Almería je nádherné přístavní městečko, které se nachází v prosluněné provincii Andalusie. Snad proto, že je Almería z jedné strany obklopená Středozemním mořem a z druhé strany pohořím Sierra Leone, tak se stala vyhledávaným turistickým letoviskem. V Almeríi se nachází spousta historických památek, ovšem celé město má nádech moderny.

Almería je proslula jako maurské město nebo-li „ciudad del moro“. Svou přezdívku získalo díky úzkým uličkám a atmosféře, které více než typické Španělsko připomínají druhý břeh Středozemního moře. Už jen kvůli početné komunitě arabského obyvatelstva a okrově zbarvené poušti budete někdy na vážkách, jestli jste se náhodou neocitli v Africe. Almería je zkrátka kouzelné a neotřelé místo s jedinečnou atmosférou, které uchvátí snad každého turistu.

Zajímavá místa a památky ve španělské Almeríi

Pevnost Alcazaba (The Alcazaba)

Jednoznačně nejproslulejší a nejnavštěvovanější památkou celé Almeríe je arabská citadela Alcazaba. Stavba této úchvatné pevnosti započala v roce 955 a od té doby se majestátně tyčí nad městem. Zároveň se jedná o jeden z největších hradů celého Španělska, jehož součástí jsou i typické arabské zahrady a mohutná opevnění. Pevnost byla původně vybudována jako sídlo místní správy, takže se současně pro obyvatelé postavily také domy, náměstí a mešita.

Katedrála Almería (The Cathedral of Almería)

Majestátní katedrála se stala sídlem diecéze v Almeríi. Na místě, kde stojí dnešní katedrála, se až do roku 1522 nacházela mešita. Ta byla zemětřesením zničena a o téměř 40 let později zde vyrostla katedrála v dnešní podobě. Jak je z její fasády zřejmé, tak kombinuje prvky gotické a renesanční architektury. Na první pohled více než katedrálu připomíná pevnost. Ovšem nenechte se zmást. Toto byl záměr stavitelů, který měl katedrálu chránit před nájezdy pirátů.

Mini Hollywood

Stačí půl hodiny jízdy z centra Almeríe a najedou se octnete v jiném světě. V nejznámějším uměle vytvořeném westernovém městečku Mini Hollywood. Avšak to není jediné. Pouze pár kilometrů od něj se nachází další městečko zvané Fort Bravo Texas Hollywood. Obě se nachází v poušti Tabernas. Proto celé provincii Almería dnes neřekne nikdo jinak než ráj westernů. V 60. a 70. letech zde byla natočená celá řada filmových hitů jako Tenkrát na Západě či Lawrence z Arábie. Dnes slouží městečka jako turistická atrakce, kde si prohlédnete kulisy z natáčení a shlédnete typické westernové scénky jako přepadení banky, které vám navodí atmosféru Divokého západu.

Muzeum Almería (Museum of Almería)

Muzeum v Almeríi je obzvláště výjimečné, neboť uchovává největší sbírku archeologických nálezů v celé provincii. Ovšem už jen samotná budova je stejně zajímavá jako exponáty uvnitř. Stavba z roku 1934 získala za svůj design celou řadu ocenění a vyznamenaní. Samotná prohlídka muzea je jako cesta v čase. Počínaje prehistorickou dobou představuje expozice různé národy a civilizace. Interaktivní muzeum představuje historii nejen pomocí vykopávek, ale především prostřednictvím videí s hudbou, které vypráví zajímavý příběh Almeríe.

La Rambla

Bulvár La Rambla je ideálním místem pro nákupy a prohlídku města. Lemována vysokými palmami tvoří La Rambla samotné centrum města a zavede vás přímo k městské pláži a přístavu. La Rambla je pulzující a moderní tepnou města, která se pyšní spoustou pouličních kaváren, lákavými obchody a restauracemi s vynikající místní kuchyní. Nevšedním zážitek je návštěva bulváru v noci, kdy celá La Rambla ožívá. Všude hraje hudba, rozsvěcují se fontány společně s pouličním osvětlením a vůně se line z restaurací rovnou na ulici.

Plaza de Toros

Kdo nenavštíví Plaza de Toros, jakoby v Almeríi vůbec nebyl. Nádherná pestrobarevná býčí aréna je stejně jako samotné býčí zápasy španělskou tradicí. Kruhovitá aréna byla postavena v roce 1888 a od té doby poskytuje více než devíti tisícům diváků pohled na krvavé jatka. A kdo by si náhodou myslel, že býčí zápasy jsou ve Španělsku zakázané, tak se plete. Čas od času v místní aréně ještě nějaká ta tradiční korida proběhne.

Úkryt před občanskou válkou (Shelters Civil War)

Přímo u zdejší tržnice se nachází vchod do podzemních krytů. Ty byly vybudovány během španělské občanské války v roce 1936. Chodby jsou dlouhé více než 4 km a nachází se v hloubce devíti metrů pod celým městem. Cesta do tunelů vedla rovnou z kostelů či domů bohatších obyvatel a byla vybudována během neuvěřitelných tří let! Přestože může místo na některé působit pochmurně, jedná se o důležitou součást španělské historie, kterou stojí za to prozkoumat.

Costa de Almería

Přestože pobřeží Almeríe nepatří mezi profláknuté zákoutí Andalusie, tak bezesporu patří mezi ty nejkrásnější. Nekonečné písečné pláže a křišťálově průzračná voda lákají každoročně stále více turistů. Není se čemu divit. Costa de Almería se pyšní tím, že zde slunce svítí více než 315 dní v roce. Na pobřeží najdete jak velké hotelové komplexy, v jejichž okolí jsou nejrůznější bary a restaurace, tak i rybářské vesničky, kde stále převládá tradiční způsob života.

Přírodní park Cabo de Gata (Cabo de Gata Natural Park)

Kousek za městem, ale stále v provincii Almería leží tento úchvatný kout země. Vnitrozemí parku tvoří sopečné pohoří, přičemž nejvyšší vrchol dosahuje do výšky pouhých 451 m. Na druhé straně je park tvořen liduprázdnými zátokami, malebnými rybářskými vesničkami a opuštěnými plážemi. Park je protkaný celou řadou turistických stezek, takže můžete vyrazit pěšky či na kole a prozkoumat tato zapomenutá místa Španělska a koupat se na plážích, kde si budete připadat jako v ráji či trosečníci na opuštěném ostrově.

Kam na výlet do okolí Almeríe?

Z přístavu v Almeríi vyplouvají pravidělně výletní lodě do Maroka. Stačí chvilka na palubě a rázem se octnete na Africkém kontinentu. Maroko je země proslulá svou rozmanitostí. Její obyvatelé jsou jak černí Afričané, pestrobarevně oblečení a veselí Berbeři, orientální Arabové i menší skupinky Andalúzanů. Z Almeríe můžete vyrazit například do marockého městečka Nador. Vyprahlá poušť je v kombinaci s barevným městem plným tržnic a vůní nejrůznějšího koření neopakovatelným zážitkem.

Kdo by přece jen chtěl zůstat ve Španělsku, ale jen si na chvíli odpočinout od moře a prohlédnout si více zdejších památek, tak by měl vyrazit do města Murcia. To se pyšní obrovským arabským středověkým hradem a katedrálou ze 14. století. Zajímavou atrakcí je také most, odkud lze pozorovat, jak se slévá Středozemní moře s mořem Mar Menor.

Kdo by přece jen nerad opustil pobřeží, může se vydat do Cartageny, města s dlouhou historií, během které se nám do dnešní doby dochovalo hned několik významných památek. Jednou z nich je více než 2000 let staré římské divadlo či středověký hrad, který se tyčí nad městem.

Pokud stále nebudete vědět kam na výlet, měli byste jednoznačně vyrazit do Granady. Město, které silně ovlivnila muslimská nadvláda se pyšní palácem Alhambra. Už jen samotná procházka centrem města je neskutečný zážitek, neboť orientální architektura je cítit na každém kroku. O kousek dále leží městečko Málaga. To proslulo především díky římské pevnosti Alcazaba. Architekturu města zde zase ovlivnila nadvláda Maurů, takže na vás čeká tak trochu jiné Španělsko.

Almeríi dosud nezasáhl masový turistický ruch jako okolní přímořská letoviska. Pokud chcete pocítit autentickou atmosféru města, tak byste měli vyrazit na pobřeží Andalúsie co nejdříve. Kromě válení u moře si můžete prohlédnout spoustu historických památek či vyrazit za město do přírody. Ovšem procházka skrz staré centrum města a nasávání zdejší jedinečné atmosféry je stejně nejkouzelnějším zážitkem.

Předchozí článekAlicante ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Skopelos v Řecku – zajímavá místa a památky k navštívení