Dovolená na ostrově Skopelos v Řecku – zajímavá místa a památky k navštívení

2419

Řecký ostrov Skopelos je nejzelenějším kouskem pevniny v řeckých vodách. Vlny azurového moře zde dorážejí na oblázkové pláže, pobřeží i vnitrozemí zdobí osady s tradiční architekturou, přírodu provoněnou borovicemi a oregánem dělají dramatičtější syrové skalní útvary.

Nejrychleji se na Skopelos dostanete kombinací letecké (nejbližší letiště je na Skiathu) a lodní dopravy (cesta trajektem trvá hodinu). Lodě k ostrovu vyplouvají také z pevninských přístavů Volos a Agios Konstantinos nebo z ostrova Alonnisos. Místní dopravu mimo jiné můžou zajistit veřejné autobusy, které na Skopelu propojují městečka Chora, Panormos, Miliá, Glossa, Stafylos, Agnondas a Elios. Cena lístků je 1,5 – 4 €.

Dříve nenápadný ostrůvek v souostroví Sporady proslul jako místo natáčení filmového hitu Mamma Mia! Není divu, že si filmaři a posléze i diváci fotogenický Skopelos zamilovali. Od té doby láká pozornost cestovatelů ze všech koutů světa.

Nezapomeňte ochutnat něco z tradiční skopeloské kuchyně. Co třeba sýrový páj ve tvaru spirály z křupavého křehkého těsta a delikátního čerstvého kozího sýru?

Přesto není těžké na ostrově uniknout davům. Stačí si půjčit auto či motorku nebo nasednout na autobus a pustit se po vlastní ose za odlehlejšími kouty krajiny mimo hlavní letoviska Chora a Glossa.

Za své jméno Skopelos vděčí množství syrových útesů, které se táhnou podél jeho pobřeží. “Skopelos” totiž v řečtině znamená “útes”. Tohle jméno se poprvé objevilo v dokumentech z 2. století našeho letopočtu, postupně nahradilo původní název Peparithos. V řecké mytologii byl Peparithos jedním ze dvou synů Dionysa a Ariadne a vnukem krétského krále Minoa.

Silničky klikatící se mezi útesy i ve výšce na jejich úbočích vás zavedou k nejkrásnějším plážím i mnoha pokladům vnitrozemí. Od vesniček přes kláštery a kapličky po plodící aleje bylinek, olivovníků nebo rajčat a louky, na kterých se pasou horské kozy.

Obyvatelé Skopelu dodnes zachovávají umělecké tradice s hlubokými kořeny: hrnčířství, řezbářství a tkaní. Odvezte si z dovolené některý z tradičních výrobků. Dalším významným řemeslem na ostrově bývalo konstruování dřevěných lodí. Z něj se do současnosti mistrům řemesla dochovala jen výroba dřevěných vesel.

Vydejte se také na moře. Ostrov leží mezi dalšími skvosty severních Sporad. Na Skiathos i Alonissos se můžete pohodlně vypravit trajektem na jednodenní výlet i na delší část dovolené.

Zajímavá místa a památky na ostrově Skopelos

Hlavní město Chora

Hlavní město Skopelu Chora (občas nazývané také Skopelos) leží na severním pobřeží ostrova. Jako amfiteátr se rozkládá v oblouku na svazích tří sousedících hor, kolem přírodní zátoky a přístavu. Staré město s tradičními bílými domy je památkově chráněné a novostavby mohou vznikat jen s dodržením jasných architektonických pravidel.

Projděte se dlážděnými uličkami se schodišti, mezi domy s dřevěnými balkóny, kamennými střechami a pestrobarevnou květinovou výzdobou v oknech, na pergolách i dvorcích. Navštivte některý z neuvěřitelných 123 byzantských kostelů, malebná náměstíčka anebo středověký hrad na kopci nad městem nabízející úchvatnou vyhlídku na Egejské moře. Užijte si klid ve městě bez aut, jehož ulice jsou tak úzké, že se do nich zkrátka nevejdou.

Ve spodní části města – přístavu plném života a ruchu – najdete nespočet restaurací, taveren, kaváren a barů, ve kterých s pohledem upřeným na kotvící lodě a staříky hrající vrhcáby snadno zapomenete na čas.

Exotické pláže

Pláže na Skopelu jsou vesměs oblázkové, zasazené mezi zelenými kopci a pobřežními útesy. Ty nejkrásnější najdete na západním pobřeží. Na ostrově je jich dostatek a ani na vrcholu sezóny téměř žádná nepůsobí přeplněně. Samozřejmě čím dál od měst se vydáte, tím větší klid a soukromí můžete očekávat.

  • Adrina – Malá oblázková pláž západně od Chory. Je neorganizovaná a málo navštěvovaná. Uprostřed zelených pahorků, v zátoce s azurovým mořem, si užijete nerušený relax a ticho.
  • Miliá – Miliá leží jihozápadně od Chory. Tvoří ji zářivě bílé drobné oblázky a obklopují ji temně zelené borovice. Jedna z nejkrásnějších pláží ostrova. Část pláže je organizovaná s lehátky a slunečníky.
  • Stáfylos – Oblázková pláž leží jen 4 km od hlavního města. Užijete si už samotnou cestu na pláž, která vede hustým borovicovým lesem. A co teprve, když se před vámi otevře výhled na křišťálově čisté moře.
  • Pánormos – Jedna z mála oblázkovo-písčitých pláží na Skopelu leží 12 km západně od Chory. Nad klidným třpytivým mořem si můžete vychutnat nádherný západ slunce. Pozvolný přístup do moře je vhodný i pro malé děti.
  • Glysteri – Oblázková pláž přilehlá k hlavnímu městu. Z Chory vás k ní zavede cesta linoucí se údolím s olivovými háji na sever.
  • Limnonari – Pláž, která je tou nejpísčitější, jakou na ostrově najdete. Leží u pobřežní silnice severně od městečka Agnontas, obklopená mohutnými útesy.
  • Kastani – Místo, které proslulo díky natáčení filmu Mamma Mia!, dodnes láká davy. Jako jedna z mála pláží na ostrově občas praská ve švech. Přesto drobné bílé oblázky a průzračné tyrkysové moře stojí za návštěvu.
  • Hovolo, Ftelia, Neraki – Odlehlé pláže, ke kterým se dostanete jedině z moře. Pronajměte si motorový člun a vydejte se za dokonalým soukromím a romantikou za skrytými perlami Skopelu.

Tradiční vesnice

Vydejte se na průzkum ostrovní kultury. Tradiční architekturu a křivolaké uličky najdete v mnoha městech i vesnicích. Těmi nejznámějšími jsou Glossa, Palió Klima a Néo Klima. I menší vesnice mají neopakovatelnou atmosféru, která stojí za objevení.

  • Glossa – Druhá největší usedlost na ostrově se rozkládá na ještě příkřejším svahu kopce než Chora. Při procházce uličkami, které vás povedou nahoru a zase dolů, narazíte na tradiční bílé domy, kvetoucí keře prorůstající přímo z dlažby, obyvatele města užívající si na zápražích i v chladu starých kamenných domů zdánlivě nekončící siestu i na roztomilé obchody s olivovým olejem, švestkami nebo medem. Usaďte se na stinné zahrádce kavárny u kostela a užijte si na závěr prohlídky města jeden z nejkrásnějších výhledů na celý ostrov.
  • Klima – Malebná vesnice s historií táhnoucí se až do antiky leží v těsné blízkosti Glossy. V roce 1965 utrpěla škody při zemětřesení, po němž se její obyvatelé přesunuli do nové vsi Neo Klima. Dodnes v historické usedlosti obklopené borovými lesy zůstalo jen 50 lidí. Při návštěvě můžete obdivovat nejen starobylou architekturu a odkazy k tradicím ostrovanům, ale i připomínky každodenního života před zemětřesením, například opuštěný starý lis na olivový olej (jediný svého druhu, který se na ostrově dochoval).
  • Néo Klima – Vesnice vyrostla po zemětřesení v roce 1965 a posloužila jako nové sídlo lidem z poškozené Klimy. Dnes je z usedlosti na úpatí hory Delphi jedno z oblíbených turistických letovisek s širokou nabídkou ubytování, taveren, barů a kaváren. Užijte si ospalou náladu v malebném přístavu nebo na některé z krásných pláží v nejbližším okolí.
  • Loutraki – Městečko je druhým největším přístavem na Skopelu. Přímo naproti rybářského přístavu z moře vyrůstají čtyři malé ostrůvky – Dassia, Paximadi, Stroggylo a Glaronissi. Díky nim je městečko chráněné před větrem. Navíc utvářejí na moři nádhernou scenérii, pro kterou se Loutraki stalo vyhledávaným romantickým místem. Součástí Loutraki jsou také ruiny antické akropole Selenunda.
  • Panormos – Přímořská vesnice s úžasnou pláží Panormos leží jen 18 kilometrů od Chory. Ze zdejšího přístavu se můžete vydat lodí na výlet na nedaleký opuštěný ostrůvek Dassia nebo pěšky do tajemné Panovy jeskyně. Dobře dostupné jsou odtud také ruiny antické akropole.

Národní mořský park Alonnisos a Severní Sporady (National Marine Park of Alonissos and Northern Sporades)

Navštivte jednu ze dvou chráněných mořských oblastí v Řecku. Národní mořský park Alonnisos a Severní Sporady je přirozeným útočištěm 170 druhů ryb, 70 druhů korýšů, 40 druhů mořských hub a také roztomilého tuleně Monachus Monachus. Park se rozkládá ve vodách Egejského moře od jihovýchodních břehů Skopelu až k ostrovu Alonnisos.

94 procent chráněné oblasti tvoří moře a jeho podvodní svět. Zbylých 6 procent patří neobydleným ostrůvkům, jejichž panenská krása zůstává dodnes neobjevená a navíc mají nezanedbatelnou ekologickou hodnotu. Mimochodem, jde o vůbec největší chráněnou mořskou oblast v Evropě.

Římské lázně u Loutraki (Roman Baths, Selinounda / Selenunda)

Na jihozápadě ostrova najdete horu Palaiokastro s pozůstatky antické oblasti Selenunda. Oblast nedaleko dnešní Glossy byla hustě obydleným a prosperujícím regionem až do románské doby. Z té pochází i dochované pozůstatky římských lázní v Loutraki.

Celá oblast Selenunda byla obývaná od 8. století před naším letopočtem do 4. století našeho letopočtu. Ve zlaté éře v kraji vyrostl akvadukt, obchodní centrum, chrámy, zastřešené uličky sloužící k procházkám i řemeslné dílny.

Archeologové v oblasti krom jiného objevili i sarkofágy, nápisy a sochy. Přímo na místě můžete obdivovat nejen lázně, ale i pozůstatky pevnosti na hoře Palaiokastro nebo ruiny antického chrámu zasvěceného Athéně.

Kaple z Mamma Mia (Monastery of Saint Ioannis Prodromos)

Klášter Agios Ioannis Prodromos se nachází v oblasti Kastri na severovýchodě ostrova. Nádherná kaplička na vrcholu strmé hory se proslavila díky natáčení filmu Mamma Mia!. Od té doby po ní jako místě oddání zatoužil nejeden zamilovaný pár.

Kaple zasvěcená svatému Janu Křtiteli původně bývala součástí středověkého hradu, který ostrovany chránil před nájezdy pirátů. Její strategická poloha na přímořském útesu nabízí úžasný výhled na pobřeží Skopelu a přes tyrkysovou vodu až ke břehům ostrova Alonissos. Vydejte se k ní po 110 schodech vytesaných ve skále. Možná se zadýcháte, na konci výšlapu ale nebudete litovat.

Pirátské hrobky na hoře Karia (The pirates’ graves at Sendoúkia)

Tajemná oblast Sendoukia nadchne nejednoho dobrodruha. Ve svahu hory Karia jsou v antických hrobkách pohřbeni ničemní piráti, kteří se pokusili ostrov zplundrovat. K hrobům vás zavede křivolaká cesta stoupající nad klášter svatého Efstathia.

V jedné z hrobek má ležet i legendární pirát Barbarossa. Po vítězné bitvě údajně ostrované piráty pohřbili i s dvanácti truhlami zlata. Podle pověsti duchové mrtvých lotrů poklad dodnes chrání.

Skopelos je tím nejzelenějším rájem mezi řeckými ostrovy. Háje borovic, olivovníků a voňavých bylin střídají malebné vesničky a exotické pobřeží. Místní architektura se těžko s něčím srovnává. Okouzlí vás především nespočet kaplí a kostelů, které nahrazují nedostatek antických památek. Stejně, jako učarovaly filmovému štábu muzikálového hitu Mamma Mia!, který ostrov proměnil na jednu z hojně vyhledávaných řeckých destinací. Ať už se chystáte na romantiku ve dvou nebo rodinnou dovolenou, Skopelos vás nezklame.

Předchozí článekAlmería ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekZpáteční letenka ze Ženevy do Nairobi za 5990 Kč