Zajímavosti v Kambodže – památky a zajímavá místa k navštívení

7081
Rybářské lodě na pobřeží Kambodži | kamchatka/123RF.com
Rybářské lodě na pobřeží Kambodži | kamchatka/123RF.com

Kambodža je jedním z království jihovýchodní Asie, které leží na pobřeží Tichého oceánu. Jeho rozloha činí 181 040 km2 a žije zde zhruba 15,5 milionu obyvatel. Hlavním a největším městem je Phnompenh. Kambodža patří na jednu stranu k zemím s velice pohnutou historií, na druhou stranu je v současné době častým cílem cestovatelů. Ti přijíždějí obdivovat skutečné skvosty místní architektury, ale také divokou přírodu, která ovšem začíná pomalu mizet.

Zajímavosti o Kambodže

  • Na území Kambodže se v letech 802 až 1431 nacházelo Khmerské království. To bylo svého času největší říší jihovýchodní Asie, která se rozkládala i v části dnešního Vietnamu, Laosu a Thajska.
  • 90 % obyvatel Kambodži tvoří etnikum Khmerů. Ti žijí i ve Vietnamu a Thajsku, ale potkat je můžete také v USA či ve Francii.
  • Do historie země neslavně zasáhla kambodžská komunistická strana s názvem Rudí Khmerové. Během její vlády v letech 1975 až 1979 bylo zavražděno zhruba 2 miliony lidí, což tehdy činilo cca 1/4 celkové populace!
  • Tato krvavá historie příliš nekoresponduje s kambodžským náboženstvím, neboť zde 90 % obyvatel vyznává buddhismus.
  • Kambodža je dnes vedle Thajska a Malajsie jednou ze tří zemí jihovýchodní Asie s konstituční monarchií.

Zajímavá místa a památky v Kambodže

Hlavní město Phnompenh

Královský palác v Phnompenh | kenchariya/123RF.com
Královský palác v Phnompenh | kenchariya/123RF.com

Tak jako v jiných zemích byste si při návštěvě Kambodži neměli nechat ujít hlavní město. Phnompenh vás navíc překvapí pohostinnými a stále usměvavými lidmi, což byste vzhledem k nedávné děsivé historii asi neočekávali. Ve městě se každopádně nachází Královský palác, ve kterém by mohl čekat české turisty další šok. Pokud byste totiž náhodou potkali krále Norodoma Sihamoniho, můžete si s ním promluvit česky, protože studoval v Praze! Z pamětihodností Phnompenhu vám doporučujeme navštívit zejména Stříbrnou pagodu, jež je vytvořena z 5 239 stříbrných dlaždic.

Město Siem Reap

Jezero Tonlesap nedaleko města Siem Reap | caoyuan73/123RF.com
Jezero Tonlesap nedaleko města Siem Reap | caoyuan73/123RF.com

Siem Reap je hlavním městě stejnojmenné provincie. Tento název přitom doslova znamená „Porážka Thajska“ a připomíná dvě vítězné bitvy se sousedním státem. V blízkosti města naleznete např. jezero Tonlésap, jež je největší na poloostrově Západní Indie. Siem Reap však bývá především nazýván „branou k Angkoru“, díky čemuž je vzhledem k obrovskému zájmu turistů nejrychleji se rozrůstajícím městem Kambodži.

Lokalita Angkor

Chrám Angkor Vat v Kambodže | shiro/123RF.com
Chrám Angkor Vat v Kambodže | shiro/123RF.com

Angkor patří mezi nejdůležitější památky světa a nepřekvapí, že je na seznamu Světového dědictví UNESCO. Jedná se totiž o bývalé centrum výše zmíněné Khmerské říše. Svého času bylo zřejmě největším městem na zemi a dodnes se v něm nachází spousta úchvatných památek khmerské architektury. Jmenovat můžeme např. hinduistický chrám Phimeanakas, který má tvar pyramidy. Nejvíce však uchvátí chrám Angkor Vat, který byl nejprve hinduistický a později buddhistický. S rozlohou 1 km2 přitom jde o nejrozsáhlejší náboženský komplex světa! Kdo neviděl, neuvěří…

Město Battambang

Provinční síň v Battambang v Kambodže | naveebird/123RF.com
Provinční síň v Battambang v Kambodže | naveebird/123RF.com

Město Battambang dává vzpomenout na koloniální minulost Kambodži, neboť nabízí zřejmě nejzachovalejší pozůstatky koloniální architektury (země získala samostatnost na Francii roku 1953). Nedaleko se navíc nachází řada zajímavých chrámů jako např. Wat Banan. Opět tedy místo pro zájemce o historii a architekturu.

Chrám Preah Vihear

Chrám Preah Vihear v Kambodže | artist1704/123RF.com
Chrám Preah Vihear v Kambodže | artist1704/123RF.com

Hinduistický chrám Preah Vihear je druhou a poslední památkou na kambodžském území, která je zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Stavba opět pochází z doby Khmerské říše a tyčí se na 552 metrů vysokém útesu, jenž se nachází na hranici s Thajskem. Obě země o něj také vedly krvavé spory, až jej v roce 1962 přiřkl Mezinárodní soudní dvůr v Haagu právě Kambodži.

Ostrov Koh Rong

Tropická pláž na sotrově Koh Rong v Kambodže | jackmalipan/123RF.com
Tropická pláž na sotrově Koh Rong v Kambodže | jackmalipan/123RF.com

Ostrov Koh Rong je druhým největším ostrovem patřícím tomuto království a často bývá označován jako „perla Kambodži“. Chybí zde totiž asfaltová silnice, nepotkáte zde ani davy lidí a navíc můžete obdivovat opravdu nádherné pláže a průzračné moře. Jenže pokrok zastavit nelze a existují plány na jeho modernizaci, takže ve stávající podobě asi brzy zmizí.

Národní parky

V zemi se nachází celkem sedm národních parků, které jsou do jednoho krásné, takže asi žádný nelze doporučit na úkor jiného. Pokud ovšem milujete přírodu, rozhodně minimálně jeden z nich navštivte. A pro příznivce horské turistiky připomeňme, že v parku Phnom Aural se nachází nejvyšší vrchol země, tedy hora Phnom Aural ležící ve výšce 1 813 m n. m.

Přírodní rezervace Phnom Tamao

Kromě toho, že v Kambodže žije velké množství ptáků, jde také o domovinu více než 200 druhů savců, mezi něž patří i tygři nebo sloni. Ve volné přírodě je ovšem jen tak nepotkáte, což je tedy v případě tygra s největší pravděpodobností dobře. V přírodní rezervaci Phnom Tamao, která se snaží o ochranu divoké zvěře, máte ale poněkud větší šanci spatřit rozličné živočišné druhy.

Kambodža za sebou nemá právě nejšťastnější období své historie a dodnes se nad ní vznáší stín komunistického diktátora Pol Pota. Na druhou stranu jsou Kambodžané srdeční lidé, což značí, že tento stín začíná pomalu mizet. Turisté sem v každém případě jezdí obdivovat především památky a krásnou přírodu. Jenže právě díky masovému turismu a rozsáhlému odlesňování dochází k nenávratným změnám a je otázkou, jak dlouho si země ještě uchová své současné kouzlo.

Předchozí článekZajímavosti na Islandu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Maďarsku – zajímavá místa a památky k vidění