Zajímavosti na Islandu – zajímavá místa a památky k vidění

21641
Krásná islandská krajina | tomas1111/123RF.com
Krásná islandská krajina | tomas1111/123RF.com

Island je ostrovním státem Evropy, který je na jednu stranu svou rozlohou 103 125 km2 větší než Česká republika, na druhou stranu zde žije pouze 333 000 lidí. Zhruba 60 % z nich přitom sídlí v hlavním městě Reykjavíku. Ačkoli se na ostrově nenacházejí žádné větší lesy, takřka pohádková příroda je cílem mnoha cestovatelů. Island navíc láká i na svébytnou rustikální architekturu, která rovněž poskytuje potěšení pro oko.

Zajímavosti o Islandu

  • Islandu byl v minulosti vázán na skandinávské země Evropy. Nezávislost pak získal teprve prosince 1918, kdy se Island oficiálně stal suverénním samostatným státem.
  • Z výše uvedených údajů o rozloze a počtu obyvatel vyplývá jediné – Island je s hustotou 3,22 obyvatele na km2 nejméně zalidněným státem Evropy.
  • Ostrov je znám bohatou vulkanickou aktivitou, která v minulosti několikrát způsobila hladomor. Z poslední doby známe především erupci sopky Eyjafjallajökull (2010), jež měla vliv na leteckou dopravu v Evropě.
  • Žádné větší lesy na Islandu skutečně nečekejte. Jediné zdejší stromy jsou jalovce, trpasličí vrby a zakrslé břízy.
  • V roce 2008 zemi postihla velká ekonomická krize. V jejím průběhu musely být dokonce zestátněny tři největší banky.

Zajímavá místa a památky na Islandu

Hlavní město Reykjavík

Úchvatný kostel Hallgrímskirkja v Reykjavíku | frimerke/123RF.com
Úchvatný kostel Hallgrímskirkja v Reykjavíku | frimerke/123RF.com

Reykjavík je hlavním městem a centrem Islandu, jež leží na jihozápadním pobřeží. Nachází se zde nejen přístavy či obchůdky se suvenýry, ale zejména spousta pamětihodností. Návštěvníky kupříkladu obvykle zaujme luteránská katedrála Dómkirkjan z 18. století, která leží hned vedle parlamentu Althing. V centru města vám pak určitě doporučujeme navštívit i 74,5 m vysoký kostel Hallgrímskirkja, tedy dominantu města s nezvyklým architektonickým řešením. Zájemce o historii pak můžeme odkázat na muzeum Árbæjarsafn.

Městečko Akureyri

Kostel Akureyrarkirkja v islandském městě Akureyri | chbaum/123RF.com
Kostel Akureyrarkirkja v islandském městě Akureyri | chbaum/123RF.com

Akureyri je druhou největší aglomerací ostrova a čtvrtým největším městem, které obklopuje překrásná příroda včetně hor. Navštívit můžete i proslulou botanickou zahradu Lystigarður Akureyrar. Jedná se o jedno z nejseverněji položených podobných míst světa, čemuž odpovídá i zdejší rozmanitá květena. Za návštěvu pak rozhodně stojí i protestantský kostel Akureyrarkirkja, tedy vůbec největší zdejší stavba. Doplňme, že Akureyri bývá nikoli náhodou označováno jako hlavní město severního Islandu.

Vesnice Vík í Mýrdal

Vesnice Vík í Mýrdal na Islandu | vichie81/123RF.com
Vesnice Vík í Mýrdal na Islandu | vichie81/123RF.com

Chcete-li si prohlédnout islandskou vesničku, asi nejlepší místo představuje Vík í Mýrdal na samém jihu ostrova. Ta má pouze 300 obyvatel a nachází se zde typické domky. K návštěvě vybízí i malý kostelík a nedaleký mys Dyrhólaye, odkud je krásný výhled a lze zde pozorovat papuchalky. Na blízké pláži Sólheimasandur navíc rozhodně nevynechejte opuštěný vrak amerického letadla Douglas Dakota DC-3, jež zde havarovalo v roce 1973.

Národní park Þingvellir

Jezero Þingvallavatn v Národním parku Þingvellir na Islandu | elxeneize/123RF.com
Jezero Þingvallavatn v Národním parku Þingvellir na Islandu | elxeneize/123RF.com

Národní park Þingvellir má pro Islanďany zásadní význam. Právě na tomto území vznikl v roce 930 Althing, díky čemuž se jedná o jeden z nejstarších parlamentů světa. Jeho pozůstatky jsou přitom neustále k vidění. Park se navíc nachází na geologickém zlomu, takže je možné obdivovat spoustu trhlin a hlubokých roklí. Překrásnou atmosféru pak dokreslují také rozličné vodní plochy, mezi něž patří i největší jezero Islandu Þingvallavatn s rozlohou 82,6 km2. V roce 1983 byl park zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Národní park Snæfellsjökull

Národní park Snæfellsjökull na Islandu | leospek/123RF.com
Národní park Snæfellsjökull na Islandu | leospek/123RF.com

Národní park Snæfellsjökull leží ve středním Islandu. Jeho dominantou je vulkán stejného jména, který je starý 700 000 let. Ten vás ohromí nejen svou krásou, ale opomenout by jej neměli především milovníci Julese Verna. Právě zde totiž začíná průchod do nitra naší planety v románu Cesta do středu země.

Gejzír Geysir

Erupce gejzíru Geysir na Islandu | sixore/123RF.com
Erupce gejzíru Geysir na Islandu | sixore/123RF.com

80 km východně od hlavního města se nachází další z přírodních dominant Islandu. Geysir je totiž v současné době jedním z nejvyšších gejzírů světa. Vařící voda dosahuje při vyvržení ze země výšky přes 70 metrů. V minulosti to nicméně bylo ještě o 100 metrů výše! Geologický termín „gejzír“ je přitom celosvětově odvozen právě od jeho názvu.

Vodopád Gullfoss

Silné vodopády Gullfoss na Islandu | tanaonte/123RF.com
Silné vodopády Gullfoss na Islandu | tanaonte/123RF.com

Island ohromí i svými vodopády. Jeden z nejvýznamnějších je přitom Gullfoss, který tvoří dvě kaskády a voda padá z výšky 10 a 20 m. Vodopád je to vskutku nádherný, takže není divu, že společně s národním parkem Þingvellir a gejzírem Geysir tvoří tzv. „Zlatý trojúhelník“. Když nic jiného, tak tato tři místa byste rozhodně na Islandu neměli vynechat.

Sopečný ostrov Surtsey

Ostrov Surtsey leží 32 km na jih od Islandu. V této oblasti byste jej ovšem ještě v roce 1962 hledali marně! Vznikl totiž vulkanickými erupcemi až v roce následujícím. Dnes proto umožňuje studium přizpůsobení se rostlinných a živočišných druhů nové pevnině. Od roku 2008 je také tento „ostrov ohňového obra“ na Seznamu světového dědictví UNESCO. Přímo na Surtsey se sice podívat nelze, nicméně existuje možnost připlout k němu na lodi.

Island je sice na jednu stranu evropským státem, jenže vzhledem ke své poloze na rozhraní Atlantského a Severního ledového oceánu a celkové izolovanosti nabízí cestovatelům setkání s osobitou kulturou plnou tradičních zvyků, stejně jako s překrásnou přírodou. Není tedy divu, že si zde návštěvníci z jižněji položených oblastí připadají jako v jiném světě. Pokud jste tedy Island prozatím nenavštívili, možná je nejvyšší čas to změnit. Rozhodně nebudete litovat.

Předchozí článekZajímavosti v Konžské republice – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Kambodže – památky a zajímavá místa k navštívení