Zajímavosti na Kapverdách – zajímavá místa a památky k vidění

3322

Kapverdy (Cape Verde) jsou skupinou 10 velkých ostrovů a 5 menších ostrůvků v Atlantském oceánu u západního pobřeží Afriky, které se dělí na Návětrné a Závětrné. Jejich celková rozloha činí 4 033 km2 a žije tu přes půl milionu obyvatel, z nichž většinu tvoří potomci afrických otroků a Evropanů. Hlavním městem je Praia. Ještě v 80. letech 20. století nebyly Kapverdské ostrovy příliš známé ve zbytku světa, od 90. let zde však začala podpora turismu a nyní se jedná o stále oblíbenější destinaci pro návštěvníky ze zahraničí.

Zajímavosti o Kapverdách

  • Kapverdské ostrovy nebyly obydleny až do poloviny 15. století. Až tehdy sem začala směřovat portugalská kolonizační vlna.
  • Kapverdy jako samostatný stát existují teprve od roku 1975, kdy získaly nezávislost na Portugalsku.
  • Pokud vás zajímá, jak tyto ostrovy přišly ke svému jménu, pak vězte, že Cabo Verde portugalsky znamená „zelený mys“. Tento název je však trošku zavádějící, protože na některých ostrovech se zeleni vzhledem k podmínkám příliš nedaří.
  • Kapverdy jsou řazeny do tzv. Makaronésie. Kromě nich sem patří rovněž Azorské a Kanárské ostrovy, Madeirské souostroví a také pobřeží v jižním Maroku.
  • Vzhledem k historii ostrovů je zdejší kultura velmi rozmanitá. Rozpoznat zde lze mnoho zvyků „černého kontinentu“, ale také evropské. resp. křesťanské vlivy.

Zajímavá místa a památky na Kapverdách

Hlavní město Praia

Hlavní a nelidnatější město Kapverdského souostroví se nachází na ostrově Santiago, který je mimochodem s rozlohou 991 km2 ze všech ostrovů největší. Vzhledem k tomu, že počet obyvatel v tomto městě velmi rychle roste, je zde poměrně rušný život, a to především v noci, kdy se z mnoha míst ozývá živá hudba. Obdivovat tu také lze některé stavby jako např. prezidentský palác. U města se navíc nacházejí pláže a krásná příroda a zhruba 3,5 km jihovýchodně vám potom doporučujeme navštívit i pěkný maják Farol de Dona Maria Pia, který byl postaven v roce 1881.

Historické centrum městečka Cidade Velha

Pokud už budete pobývat na ostrově Santiago, nedaleko hlavního města byste neměli vynechat ani historické centrum městečka Cidade Velha. To se původně jmenovalo Ribeira Grande a jednalo se o nejstarší osadu na Kapverdách, která vznikla již v roce 1462. Později se stala jedním z hlavních center portugalského obchodu s otroky do Ameriky. Dodnes se tu přitom nalézají staré stavby včetně dvou kostelů, pevnosti a náměstí. Cidade Velha je také jediným místem Kapverdských ostrovů, jež bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Solné jezero Salinas

I když Kapverdy leží v Atlantském oceánu, na samotných ostrovech příliš vodních ploch nenaleznete. Některé jsou přesto zajímavé a jednoznačně nejznámější se nachází na ostrově Sal. K jezeru Salinas u vesničky Pedra de Lume totiž míří každoročně velké množství turistů. Ptáte se proč? Jezero v sopečném kráteru je vlastně zatopeným solným lomem. Díky vysokému obsahu soli má přitom podobné vlastnosti jako Mrtvé moře, takže nadnáší, a navíc je známo pro své léčivé účinky především při kožních onemocněních.

Zátoka Buracona

Na ostrově Sal naleznete i další přírodní zajímavost Kapverdských ostrovů, a to zátoku Buracona, která je součástí chráněné krajinné oblasti Buracona-Ragona a vznikla činností moře v lávové vyvřelině. Tímto způsobem byla vytvořena jezírka, ve kterých se lze vykoupat. Největší zajímavosti je ovšem jedna z mála jeskyní na Kapverdách, jež je nazývána „Mořské oko“. Ta je totiž naplněna vodou a za určitých podmínek připomíná právě tuto část těla. Jedná se přitom o zajímavý pohled.

Stratovulkán Pico de Fogo

Všechny ostrovy Kapverd jsou sopečného původu. Pouze jeden vulkán je však aktivní i nyní. Jedná se o Pico de Fogo na ostrově Fogo, jenž naposledy chrlil lávu krátce v roce 2014, čili dosti nedávno. Tento stratovulkán však milují nejen geologové, ale také příznivci vysokohorské turistiky. Jedná se totiž zároveň o nejvyšší vrchol Kapverdských ostrovů, když se tyčí do výšky 2 829 m. n. m. Výstup na Pico de Fogo trvá zhruba 4 až 5 hodin a během cesty lze obdivovat jedinečné objekty, které byly vytvořeny ztuhlou lávou.

Pláže na ostrově Boavista

Turisté míří na Kapverdské souostroví především za relaxací na plážích a koupáním v moři. Takových míst je tu velké množství, nicméně asi nejkrásnější se nalézají na ostrově Boavista. Na mysli máme především pláže Praia de Chaves s vysokými písečnými dunami, jež jsou považovány za jedny z nejčastěji fotografovaných pláží vůbec. Zde a na dalších místech ostrova navíc žije čtvrtá největší populace želv na světě, takže rovněž milovníci fauny si přijdou na své.

Kapverdské ostrovy v očích českých turistů patří k čím dál oblíbenějším místům a není se co divit, za návštěvu nepochybně stojí. Obdivovat tu je možné specifickou kulturu a památky, relaxovat lze na mnoha plážích, a kromě koupání v moři si tu kvůli větrným podmínkám užijí rovněž příznivci windsurfingu. Nudit se ale nebudou ani aktivní turisté, stejně jako ti, kteří se rádi ponoří do nočního života. Kapverdy tedy mohou nabídnout zajímavé prožitky prakticky všem.

Předchozí článekZajímavosti v Polsku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na Jamajce – památky a zajímavá místa k navštívení