Zajímavosti na Jamajce – památky a zajímavá místa k navštívení

7265

Jamajka (Jamaica) je karibskou zemí, která se nachází v souostroví Velké Antily. Patří tedy ke Střední Americe. Ostrov má rozlohu 10 991 km2 a žijí na něm necelé 3 miliony obyvatel. Hlavním městem je Kingston. Jamajka patří mezi země, které svou kulturou dokázaly významně ovlivnit západní svět. Kromě toho se zde nachází překrásná příroda a tropické podnebí vybízí ke koupání u pobřeží, jež lemují korálové útesy. Nelze se tedy divit, že sem každoročně míří řada návštěvníků ze zahraničí.

Zajímavosti o Jamajce

  • Jamajka získala nezávislost na Velké Británii až v roce 1962. Dodnes je ovšem součástí Commonwealthu.
  • Dobrou zprávou pro turisty je, že se v zemi mluví anglicky. Jedná se přitom o největší anglicky mluvící ostrov v celém Karibiku.
  • Z Jamajky pochází rastafariánské hnutí i hudební styly reggae a ska. Dokonce tu má své kořeny subkultura skinheads, kterou ovšem v Evropě dlouho paradoxně zneužívali neonacisté.
  • S Jamajkou mají mnozí lidé spojen také rum. Co vás ale možná překvapí, že je tu naprosto nezávadná voda, které se tedy můžete při případné návštěvě kdykoli napít i z kohoutku.
  • V zemi je poměrně vysoká kriminalita a navíc se zde občas vyskytují hurikány. Na konci roku 2016 v oblasti např. řádil opravdu silný hurikán Matthew.

Zajímavá místa a památky na Jamajce

Hlavní město Kingston

Kingston je centrem kultury a obchodu, přičemž leží na úpatí Modrých hor. V přístavním městě se v jeho starší části (Parade) nachází mnoho historických památek. Za zmínku nepochybně stojí obdivuhodný Farní kostel (Parish Church) ze 17. století. V Kingstonu se nalézá i několik muzeí, z nichž nejnavštěvovanější je Muzeum Boba Marleyho (Bob Marley Museum), které je věnováno místní hudební legendě. Tento objekt se nachází v nové části města (New Kingston), kde lze navštívit i ulici Red Hills, která je velmi rušná a takřka odevšud se ozývá hudba.

Městečko Port Royal

V blízkosti hlavního města lze navštívit i původní centrum ostrova, totiž přístav Port Royal. Ten byl založen v roce 1518 Španěly, nicméně v roce 1692 jej zničilo zemětřesní. Právě po této události se místní obyvatelé přesunuli a začali budovat dnešní Kingston. Již před katastrofou zde byla vybudována Karlova pevnost (Fort Charles) a v tomto komplexu se nachází i Giddy House, tedy domek, který je po zemětřesní v roce 1907 ve zvláštním úhlu zabořen do země. Doplňme, že Port Royal byl v minulost i doupětem pirátů.

Národní park Blue and John Crow Mountains

Severovýchodně od Kingstonu se rozkládá i největší národní park na Jamajce. Dominantou jsou především Modré hory (Blue Mountains), jejichž součástí je i nejvyšší vrchol ostrova Blue Mountain Peak (2 256 m n. m.). Tento vrchol vyhledávají horolezci, ale existuje rovněž možnost pěšího výletu. V oblasti lze navíc spatřit velké množství endemických druhů živočichů a rostlin a za zmínku jistě stojí i specifická kultura místních obyvatel. Národní park je proto jediným místem Jamajky na Seznamu světového dědictví UNESCO a rozhodně byste jej měli navštívit.

Vodopády na řece Dunn (Dunn’s River Falls)

Na severu ostrova se rozkládá jedno z turisticky nejzajímavějších míst. Vodopády na řece Dunn jsou zhruba 55 metrů široké, 180 metrů dlouhé a celkové převýšení činí 55 metrů. Představují přitom opravdovou potěchu pro oko a můžete se u nich i vykoupat. Kromě toho se v jejich blízkosti nacházejí rovněž další zajímavá místa, z nichž jmenujme zahradu Shaw Park a muzeum věnované indiánům Taíno. Pár kilometrů odsud lze navíc relaxovat na oblíbené pláži Turtle Beach u města Ocho Rios.

Letovisko Negril

Negril je malé, nicméně stále populárnější plážové letovisko na samém západě Jamajky. Turisty láká především písečná pláž Long Beach, která měří 11 km. Kolem ní leží mnoho hotelů, restaurací a barů, přičemž se zde nalézá jediná nudistická pláž ostrova. Zaujme ovšem rovněž okolí letoviska, které je chráněnou oblastí a tvoří jej bažiny a mangrovové lesy.

Město Montego Bay

Montego Bay na severozápadě Jamajky je druhým největším městem ostrova. Opět se jedná o oblíbenou turistickou destinaci. K návštěvě vybízí řada historických budov jako např. kostely St. James Parish Church a Burchell Memorial Church, které patří k nejkrásnějším na Jamajce. Místní vodní park navíc ukrývá fantastické korálové útesy, takže si na své přijdou nejen příznivci historie, ale také milovníci potápění v moři.

Port Antonio

Při popisu největších jamajských zajímavostí rozhodně nemůžeme vynechat ani přístavní městečko Port Antonio, které si rovněž oblíbili turisté z celého světa. Jedná se totiž o nádherný, ale zároveň velmi poklidný přístav, jenž přímo vybízí k odpočinku. Za zmínku jistě stojí zřícenina Folly Mansion, která má opravdu jedinečnou atmosféru, stejně jako Modrá laguna (Blue Lagoon). Ta vás nenechá na pochybách, že jste se ocitli v opravdovém ráji na zemi.

Z výše uvedeného popisu zajímavých míst a památek je snad zřejmé, že Jamajka rozhodně patří mezi země, které by neměl vynechat žádný cestovatel mířící za exotikou. Zajímavá kultura, historické památky, přírodní krásy i aktivity jako horolezectví či potápění – to vše dělá tento karibský ostrov jedinečným. Na druhou stranu je tu na místě jistá opatrnost, protože především ve větších městech jako Kingston či Montego Bay kriminalita skutečně není zanedbatelná.

Předchozí článekZajímavosti na Kapverdách – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekDovolená v Portoroži ve Slovinsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí