Zajímavosti Haiti – zajímavá místa a památky k vidění

4920
Lodě na pobřeží Haiti | kevinmchu/123RF.com
Lodě na pobřeží Haiti | kevinmchu/123RF.com

Haiti je označováno jako nejchudší země na západní polokouli. Dlouhá léta byla sužována válkou a přírodními katastrofami, z kterých se postupně vzpamatovává. Země ještě nebyla zasažena masovou turistikou jako je tomu u sousedních karibských států, proto pocítíte místní atmosféru a kulturu doslova na každém kroku. Údajně se jedná o jedinečnou kombinaci francouzského a afrického stylu. Ovšem chudé Haiti se pomalu ale jistě mění v přepychovou destinaci. Na pobřeží se stavějí nové resorty a počítá se s tím, že právě turistika spasí bídnou ekonomiku země.

Zajímavosti o Haiti

  • Kohoutí zápasy jsou tradiční zábavou místních mužů.
  • Národním sportem je fotbal. Kluci na vesnici místo míče používají PET láhve.
  • Úředními jazyky jsou haitská kreolština a francouzština.
  • V roce 2010 zasáhlo Haiti opravdu velmi silné zemětřesní. Dodnes se z toho země nevzpamatovala.

Cestovatelé vyráží na Haiti především proto, aby poznali místní obyvatele, jazyk, kulturu a architekturu koloniálních staveb. V zemi se nachází i několik národních parků, kde opravdu na davy turistů nenarazíte. Ve vnitrozemí se pohoří střídá s úrodným údolím a tak je neustále co obdivovat. Naopak na pobřeží, zejména na tom severním, se nachází krásné karibské pláže ideální pro dovádění v moři a šnorchlování.

Zajímavá místa a památky na Haiti

Port-au-Prince

Následky zemětřesení v Port-au-Prince na Haiti | arindambanerjee/123RF.com
Následky zemětřesení v Port-au-Prince na Haiti | arindambanerjee/123RF.com

Port-au-Prince je politické a kulturní centrum Haiti. Nezapomínejte, že se nacházíte v hlavním městě rozvojového státu. Spousta lidí žije ve slumech, neboť vše co si vybudovali jim zničilo zemětřesení či hurikány. Obrovská propast mezi bohatými a chudými je znát. Přesto se jedná o velmi živé a energické město. Řada lidí mířila v Port-au-Prince k Prezidentskému paláci (National Palace), který se při zemětřesení v roce 2010 z části zřítil a o pár let později byl zdemolován. Fotografie paláce před a po zemětřesení nahánějí hrůzu. Přírodní katastrofy poškodily i katedrálu (Cathedral of Our Lady of the Assumption), památník osvobození, nemocnici a další budovy státní správy. Přesto je zážitek se na vlastní oči přesvědčit, co příroda dokáže.

Citadelle Laferrière

Citadelle Laferrière na Haiti | dlrz4114/123RF.com
Citadelle Laferrière na Haiti | dlrz4114/123RF.com

Citadela je bez nadsázky největší pevnost na západní polokouli. Byla postavena počátkem 19. století. Krátce poté, co byla na Haiti vyhlášena nezávislost. Tehdejší vládce ji nechal postavit jako obrannou budovu. V případě boje se do citadely vešlo 5000 mužů, kteří měli k dispozici 365 děl, zásoby jídla na jeden rok a chránily je 40 metrů vysoké kamenné hradby. Za největšího potencionálního nepřítele byli považováni Francouzi, jakožto bývalí kolonizátoři, kteří ovšem nikdy na Haiti nezaútočili. Celá stavba působí monumentálně a je pod záštitou UNESCO. Při procházce tajemnými chodbami běhá mráz po zádech nejednomu návštěvníkovi.

Palác Sans-Souci (Palace of Sans-Souci)

Ruiny paláce Sans-Souci na Haiti | dlrz4114/123RF.com
Ruiny paláce Sans-Souci na Haiti | dlrz4114/123RF.com

Palác sloužil jako rezidence královské rodiny v čele s králem Jindřichem I. Původně otrokem, z kterého se stal nemilosrdný král. Ten nechal postavit spoustu paláců, hradů či pevností. Ovšem palác Sans-Souci je ze všech nejproslulejší. Původní stavba pochází z 19. století, ale dnes můžete pozorovat už jen majestátní ruiny uprostřed zelených hor.

Labadee

Zipline nad resortem Labadee na Haiti | dimarik16/123RF.com
Zipline nad resortem Labadee na Haiti | dimarik16/123RF.com

Privátní resort Labadee s přístavem je ideální místo pro relax a vodní radovánky v klidném a bezpečném prostředí. Pláž s korálovými útesy je jako stvořená pro odpočinek a zábavu. Pokud vystoupáte nahoru, můžete se svézt na jedné z nejdelších zipline Dragon´s Breath Flight Line na světě. Pod sebou uvidíte zelenou džungli a před sebou průzračné moře. Pro adrenalinové nadšence je v resortu tobogán Dragon´s Splash Waterslide vedoucí skrz stromy se spoustou prudkých zatáček. Ovšem to stále není vše. Adrenalin můžete zažít i na bobové dráze Dragon´s Tail Coster nebo v aquaparku Arawak Aqua Park.

Tortuga (La Tortue)

Ostrov Tortuga byl hlavním centrem a útočištěm pirátů. Tento ostrov posloužil jako hlavní námět k filmu „Piráti z Karibiku.“ Bohužel ostrov není moc přístupný, infrastruktura je špatná a neexistuje tu témeř žádný cestovní ruch s výjimkou pár rezidencí. O to více dobrodružství a přírodních pokladů čeká na odvážné cestovatele. Odměnou budou nádherné liduprázdné pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou. Želví ostrov, jak překlad ostrova Tortuga napovídá, je místem s velkým výskytem vodních želv. Ve vodě si s nimi můžete dokonce zaplavat. A to za návštěvu ostrova rozhodně stojí.

Bassin Bleu

Skupina vodopádů a jezírek Bassin Bleu je schovaná vysoko v kopcích. Výprava se doporučuje jen s doprovodem zkušeného průvodce. Džungle je zrádná a snadno se v ní můžete ztratit. Z menších vodopádů můžete skákat rovnou do chladné vody křišťálových jezírek a neustále budete skryti před světem bujnou vegetací. Bassin Bleu je unikátní místo, které by žádný návštěvník ostrova neměl vynechat, neboť je to zážitek na celý život.

Pic Macaya National Park

Národní parky jsou přesně ten důvod, proč vyrazit právě na Haiti. Kus nedotčené panenské přírody je tím pravým bohatstvím země. V parku žije mnoho endemických a ohrožených druhů zvířat a rostlin, které jinde na světě neuvidíte. Nejznámějším z nich je Národní park Pic Macaya. O výjimečnosti svědčí fakt, že park je pod záštitou UNESCO. Název je odvozen od největší hory Haiti, která se jmenuje Pic Macaya a dosahuje výšky 2347 metrů. Z toho vyplývá, že Haiti není žádná „placka“ a vnitrozemí je z 60% tvořeno pohořím.

Musee du Pantheon National Haitien

Muzeum se nachází v Port-au-Prince a je poněkud malé, ale moderní a nabité historií. K vidění je spoustu informačních tabulí o historii, sekce umění a hrobky bývalých prezidentů. V muzeu se dozvíte vše podstatné o historii Haiti. Od krvavé války s Francouzi až po získání nezávislosti po povstání otroků. Haiti byla totiž první nezávislá země Latinské Ameriky.

Haiti patří mezi 20 nejchudších zemí světa. Takže můžete pozorovat krutou realitu drsného světa s kontrastem luxusních plážových resortů, kde nemá spoustu turistů ani ponětí, co se odehrává za ostnatým plotem. Ovšem každý rok vyráží stále více dobrodruhů poznávat tuto jedinečnou zemi plnou přírodního bohatství. Jen si dejte pozor, abyste nenaštvali místní obyvatele. Více než polovina z nich praktikuje spirituální náboženství vúdú (voodoo). Panenky vúdú jsou známé po celém světě. Většina lidí je má spojené s černou magií. Haiťané je prý používají k léčení na základě tlakových bodů. Ovšem jeden nikdy neví.

Předchozí článekLvov na Ukrajině – jaké památky a zajímavá místa navštívit?
Další článekZajímavosti ve Finsku – památky a zajímavá místa k navštívení