Ulánbátar – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?

4753
Pohled na Ulánbátar v Mongolsku | fightbegin/123RF.com
Pohled na Ulánbátar v Mongolsku | fightbegin/123RF.com

Ulánbátar, „Rudý bohatýr“ mongolských stepí, leží na úpatí horského masivu Bogd úl ve výšce 1 325 m n. m, kde panuje mrazivé a drsné vnitrozemské podnebí. Průměrná teplota se v tomto místě, v údolí řeky Túl, pohybuje kolem -10 °C, v lednu se zde teploty málokdy zvednou nad -16 °C.  Nacházíte se v hlavním městě Mongolska a současně v nejchladnější metropoli na světě – v Ulánbátaru.

Usměvaví lidé, bohatá historie

Ulánbátar je i největším městem Mongolska. Žije zde přibližně 1,3 miliónů obyvatel. Město – původním jménem Urga – bylo založeno v roce 1639 mongolskými nomády, kteří do té doby neměli stálé sídlo. Rozrostlo se kolem tehdejšího centra duchovní moci zvaného Ich-chure (Velký klášter). V té době byla tato oblast Mongolska spravovaná mandžuskou dynastií Čching a celá země byla rozdělena na Vnitřní (ovládané právě Čchingy) a Vnější Mongolsko. Urga sloužila mandžuským vladařům jako správní centrum země.

Pozitivním impulsem k rozvoji města byl vznik nedaleké obchodní osady Majmačen na přelomu 17. a 18. století, později význam města těžil ze své strategické polohy mezi Čínou a Ruskem. V letech 1911 až 1919 docházelo k povstání proti čínské nadvládě a postupně vznikal a zase zanikal samostatný Mongolský stát. Teprve v roce 1921 bylo město osvobozeno revolučními skupinami vůdců Süchbátara a Čojbalsana s Rudou armádou v zádech. O tři roky později byla vyhlášena Mongolská lidová republika a město na památku předešlých osvobozeneckých bojů získalo svůj dnešní název Ulánbátar (Ulaan Baatar – Rudý hrdina).

Během let, v nichž bylo Mongolsko součástí bloku států socialistického tábora, došlo k intenzivní výstavbě uvnitř města. Až do Ulánbátaru byla prodloužená odbočka Transsibiřské magistrály, na trati z ruského Ulan Ude do čínského Pekingu. Vyrostlo zde mauzoleum, opera, univerzita, došlo k výstavbě řady zděných výškových budov, a to především podél dlouhé osy východ – západ – třídy Míru.

Nová historie města se odvíjí od změn, které se ve Střední Evropě a v Sovětském svazu odehrály po roku 1990. Po uvolnění politických poměrů se Mongolsko nejprve ocitlo v hospodářském útlumu, větší rozvoj nastává až po roce 2000. Ulánbátar objevují zahraniční turisté i investoři, vyrůstají zde moderní stavby, nákupní centra a nová sídliště. Ještě dnes však v různých čtvrtích turisté narazí na lámaistické kláštery, původní jurty a staré hliněné nebo dřevěné domy.

Vzpomínky na buddhistickou minulost

Minout rozhodně nemůžete některé z významných buddhistických církevních staveb. K těm významnějším patří bezesporu klášterní komplex Gandan Khiid v západní části města. Je sídlem hlavy buddhistické církve a nachází se v něm mohutná, 26,5 metrů vysoká a 20 tun těžká, pozlacená socha z mědi zvaná Migjid Janraisig. Socha, která v sobě ukrývá nejrůznější cennosti z mongolské církevní historie, náboženské předměty používané mnichy i lámy, posvátné buddhistické texty (sútry Gandžúr a Dandžúr), ale také tuny léčivých bylin, je symbolem samostatnosti Mongolska. V komplexu Gandan Khiid se nachází i buddhistická univerzita Zanabazar, škola pro studium buddhistické filozofie a tři chrámy určené k bohoslužbě. Pod klášterem najdete dochovaný Geserův chrám.

Klášterní komplex Gandan Khiid v Ulánbátaru | toiletroom/123RF.com
Klášterní komplex Gandan Khiid v Ulánbátaru | toiletroom/123RF.com

Další chrámový komplex, tentokrát z počátku 20. století, tvořený pěticí širokých bran a klášterů, nese název Choijin Lama. Jen tak tak unikl ničení buddhistických památek v letech Stalinova řádění tím, že byl v roce 1938 přeměněn na muzeum a o tři roky později byl zařazen pod státní ochranu. Jde o významnou stavbu jak církevní, tak architektonickou, v níž se mísí vlivy mongolské, mandžuské, tibetské i čínské kultury. Celý komplex sousedí z jižní strany s Maháradžovým chrámem, jímž se do něj vchází.

Klášter Choijin Lama v Ulánbátaru | worldphotography/123RF.com
Klášter Choijin Lama v Ulánbátaru | worldphotography/123RF.com

Návštěvníci muzea si mohou uvnitř prohlédnout více než 6 tisíc exponátů mongolského kulturního dědictví. V hlavní turistické sezóně se zde můžete zaposlouchat do tónů staré mongolské hudby při některém z pořádaných koncertů.

Další z mála dochovaných buddhistických památek, jimiž se Ulánbátar pyšní, je Zimní palác Bogd chána (Bogd khaanii nogoon süm), zvaný též Zelený. Byl postavený v letech 1891-1893 a patří k výstavním kouskům mongolské církevní architektury. Jeho návštěvníci mohou shlédnout představení posvátného rituálního tance cam, která se tam konají.

Zimní palác Bogd chána v Ulánbátaru | saiko3p/123RF.com
Zimní palác Bogd chána v Ulánbátaru | saiko3p/123RF.com

Tam, kde se setkává minulost se současností….

  • Když budete v centru města, nemůžete minout Čingischánovo náměstí (Hlavní nebo Suchbátarovo), na němž stojí mongolský parlament se sochou Čingischána u vchodu. Přímo uprostřed náměstí můžete obdivovat velkou jezdeckou sochu revolucionáře Suchbátara.
Čingischánovo náměstí v Ulánbátaru | adwo123/123RF.com
Čingischánovo náměstí v Ulánbátaru | adwo123/123RF.com
  • Mongolsko je pověstným nalezištěm fosílií. Přírodní podmínky v poušti Gobi umožnily zachovat množství dinosauřích koster, jejichž sbírky si můžete prohlédnout v Muzeu dějin přírody. Najdete tam vejce těchto obřích zvířat i úplnou kostru Tyrannosaura rexe.
  • Zanabazarovo muzeum je známé díky svým bohatým sbírkám tradičního mongolského umění: k vidění jsou zde sochy, chrámové obrazy thang, šamanské předměty, kostýmy, rituálních masky.
  • Chcete-li mít Ulánbátar a jeho okolí jako na dlani, krásná vyhlídka vás čeká na kopci nedaleko za městem, kde stojí rusko-mongolský památník Zaisan.
Rusko-mongolský památník Zaisan v Ulánbátaru | dchulov/123RF.com
Rusko-mongolský památník Zaisan v Ulánbátaru | dchulov/123RF.com

Ulánbátar – opojení všemi smysly

Jestli něco v Ulánbátaru nemůžete vynechat, tak jsou to večerní představení v Divadle písní a tanců. Stanete se svědky úžasné atmosféry, prostoupené typickými prvky mongolské kultury jako jsou např. hrdelní zpěv, opera i tradiční tance.

Pro vegetariány může ochutnávka místního jídla znamenat strastiplnou pouť peklem. Ti ostatní budou uneseni. Maso, nejčastěji skopové, hovězí nebo kozí na veškeré možné způsoby, ochucené česnekem, cibulí a mrkví a uvařené nebo upečené v těstových kapsách vás jistě nadchne. K tomu spousta sýrů a např. zkvašené kobylí mléko airag.

Abyste poznali Ulánbátar a jeho pohostinné a přátelské obyvatele, doporučujeme:

  • navštívit oslavy svátku Nádam s bohatým programem, především soutěžemi v tradičních mongolských sportech, jako je např. lukostřelba, zápas a jízda na koni
  • vystoupení souboru písní a tanců Tumen Ekh
  • Sergeho hostinec, který je dobře známý mezi Čechy. Jeho majitel studoval v Praze a hovoří plynně česky
  • nákup na jedné z největších asijských tržnic Naran Tuul, kde koupíte i nemožné
Předchozí článekKam v Monaku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekKam se vydat v Singapuru – zajímavá místa a památky k vidění