Ugandská Kampala – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?

1609
Pohled na město Kampala v Ugandě | alarico73/123RF.com
Pohled na město Kampala v Ugandě | alarico73/123RF.com

Kampala je hlavním a největším městem východoafrické Ugandy. Kampala se nachází v jižní části země, nedaleko od Viktoriina jezera, kde se rozprostírá na kopcovitém území v nadmořské výšce přibližně 1190 metrů. Kampala byla zvolena hlavním městem v roce 1890, kdy se stala sídlem Britské východoafrické společnosti.

Kampala je sídlem vlády, průmyslu i obchodu celé Ugandy. Město je rozděleno do několika sektorů, v nichž sídlí vládní, průmyslové a obchodní budovy. Město se nachází v nejvíce prosperující zemědělské části země. Z tohoto důvodu je Kampala hlavním vývozcem kávy, tabáku, bavlny, čaje a cukru. Kampala je také vzdělávacím centrem země. Sídlí zde univerzita, která byla po dlouhou dobu jedinou vzdělávací institucí svého druhu ve východní Africe.

Zajímavá místa a památky v Kampale

Kampala je jedinečným místem, kde se střetávají různé kultury a náboženství. Najdete zde několik mešit, hinduistických chrámů i křesťanských kostelů. Pojďte se společně s námi vydat na procházku tímto exotickým městem, nahlédnou do nejrůznějších tajemných zákoutí a objevit ty nejkrásnější památky, které Kampala nabízí.

Pokud vás zajímá politika či jen chcete navštívit některou z vládních budov, které se v Kampale nacházejí, jedinečnou příležitostí je prohlídka místního Bugandského parlamentu. Můžete si vychutnat nejen prohlídku interiérů této stavby, ale také lze pozorovat členy parlamentu při práci. Parlament zasedá od úterý do čtvrtka vždy v půl 3 odpoledne a jednání probíhá v anglickém jazyce. Prohlídku si musíte sjednat na Odboru veřejných vztahů, kde musíte podat písemnou žádost. Je nutné vzít si s sebou občanský průkaz a důležité je také vhodné oblečení.

Od ugandské vládní budovy se můžete přesunout k místu, kde sídlí vláda Bugandy, jednoho z tradičních ugandských království. Palác, který se nazývá Bulange Royal Building, dává všem svým návštěvníkům možnost nahlédnout do historie a poznat kulturu tohoto království, které bylo dříve velmi mocným politickým celkem. Přestože dnes království žádnou reálnou moc nemá, koná se zde dvakrát měsíčně zasedání místního Parlamentu. Tato zasedání jsou volně přístupná, ale jsou vedena v lugandštině.

Bulange Royal Building v Kampalě | alarico73/123RF.com
Bulange Royal Building v Kampalě | alarico73/123RF.com

Po důkladné prohlídce politických budov a poznání ugandského politického života se můžete klidně přesunout k dalším památkám, které se v Kampale ukrývají. Vydat se můžete například k proslulým Kasubi Tombs, které jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o hrobky, které se nacházejí v Kasubi a které mají obrovský význam zejména pro království Bugandy, protože jsou zde pohřbeni bugandští králové a členové královské rodiny. Tato jedinečná stavba, která byla postavena v roce 1882, původně sloužila jako královský palác. Poté, co vládce Kabaka Mutesa I. o dva roky později zemřel, byl palác přeměněn v hrobku. Poté zde byli pohřbeni ještě další tři králové, kteří porušili tradici a nechali se pochovat zde, místo aby za tímto účelem využili svých paláců. Na tomto místě většinou začínají nejrůznější turistické prohlídky bugandských historických památek.

S královskou rodinou je spojena také další významná kampalská památka Mengo Palace. Mengo Palace byl postaven v roce 1922 a sloužil jako sídlo krále Bugandy až do roku 1966, kdy bylo kvůli četným nepokojům království zrušeno premiérem země a král byl nucen uprchnout a žít v exilu ve Velké Británii. Budova byla po odchodu krále přeměněna v kasárna a sousední pozemek se stal známým podzemním vězením, kde byli mučeni odpůrci režimu prezidenta Idi Amina. Tyto prostory dnes slouží jako jakési děsivé muzeum krutých praktik bývalého režimu a je možné je s průvodcem navštívit. Palác lze obdivovat pouze zvenku, vnitřek je bohužel veřejnosti nepřístupný.

Další zajímavá místa v Kampale

Rubaga Cathedral

 • římskokatolická katedrála, jejíž dominantou jsou dvě vysoké věže
 • nachází se zde památník ugandských mučedníků, kteří byli zavražděni koncem 19. století, protože se nechtěli vzdát “náboženství bílého může”
 • ve vitrážových oknech je zobrazeno 22 katolických obětí, které byly později prohlášeny za světce

Gaddafi National Mosque

Gaddafi National Mosque v Kampale | imagex/123RF.com
Gaddafi National Mosque v Kampale | imagex/123RF.com
 • prominentní mešita, která je jednou z předních kampalských památek
 • stavba této mešity byla zahájena během vlády Idi Amina v roce 1972 a dokončena byla až v roce 2007
 • hodinová prohlídka mešity umožňuje návštěvu krásného lesknoucího se interiéru i minaretu, který poskytuje jeden z nejkrásnějších výhledů na celou Kampalu

Kampala Hindu Temple

 • hinduistický chrám, který se nachází přímo v centru města
 • chrám je tvořen krásnými propracovanými věžemi a branou, která je ozdobena svastikou
 • kromě krásného exteriéru můžete obdivovat také jedinečný vnitřek chrámu

Uganda Museum

 • muzeum sdružující sbírky nejrůznějších předmětů z ugandské dávné i nedávné minulosti
 • najdete zde sbírky různých oděvů, dále lovecké a zemědělské sbírky, expozice seznamující s historií medicíny, několik tradičních hudebních nástrojů, ale také nejrůznější náboženské předměty i archeologické nálezy
 • muzeum je velmi rozmanité
 • mezi nejvýznamnější exponáty patří například fosilní pozůstatky nosorožce Napak, který vyhynul před osmi miliony let
 • muzeum má také venkovní expozici, kde můžete obdivovat doškové domy různých ugandských kmenů či prezidentský Mercedes, ve kterém se vozil Idi Amin

Ať už strávíte veškerý váš čas ve městě či se rozhodnete vydat také do okolních přírodních rezervací, kde můžete pozorovat divokou zvěř v jejím přirozeném životním prostředím, určitě nebudete litovat. Kampala i její okolí má bezesporu co nabídnou. Jedná se o jedinečné město s exotickým nádechem, jehož atmosféra vás stoprocentně okouzlí.

Předchozí článekKam ve Würzburgu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekEgyptský Luxor – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?