TOP 11 historických památek světa

2263

Na světě existuje tolik dechberoucích a neuvěřitelně nádherných historických památek, že ani nevíme, kde začít. Pokud chcete vidět alespoň část z nich, zkuste třeba náš (možná až příliš krátký) seznam TOP 11 památek světa, na které cestovatelé prostě nedají dopustit.

1. Machu Picchu

Nachází se v jižním Peru a jedná se o zničené město ležící na vrcholu hory, která je přístupná pouze vlakem nebo čtyři dny pěšky. Toto kouzelné místo objevil Hiram Bingham v roce 1911 a označil jej za „ztracené město Inků“.

2. Tikal

Mayské město a jedno z největších a nejlépe dochovaných ruin této civilizace. Místo nacházející se v v Guatemale vám umožní zažít to pravé dobrodružství Indiana Jones (ale pouze brzy ráno nebo pozdě v noci, kdy už je zbytek turistů doma a jste tam jen vy a džungle).

3. Pyramidy v Gíze

Každý si může říkat co chce, ale pokud je něco staré vice než 3000 let a stále si to dokáže střežit svá tajemství, musíte to vidět. Stále není podloženo, jak byly přesně pyramidy postaveny a proto se řadí mezi tzv. zázraky lidského inženýrství.

4. Angkor Vat

Pokud míříte do Asie, určitě nevynechejte starobylé město v Kambodži, centrum Khmerské říše, která vládla po mnoho let celé jihovýchodní Asii. Dnes podléhají chrámy nejen davům turistů, ale také divoké džungli, která se rozprostírá všude kolem.

5. Koloseum a Forum

Nesmíme zapomenout na skvosty Evropy. Koloseum a Forum jsou hned vedle sebe v Římě oplývají neuvěřitelnou majestátností. Stačí si jen představit, že stojíte v místě, kudy procházel Caesar a díval se do arény, kde gladiátoři bojovali na život a na smrt, a hned máte husí kůži.

6. Velikonoční ostrovy

Tiše se nacházejí v Tichém oceánu, na zvláštním území v Chile. Jsou domovem soch Moai, které jsou jediné, co zbylo z pradávné místní kultury. Tyto gigantické a působivě vyřezávané hlavy jsou jen další připomínkou toho, že kultura je nejdůležitější součástí ldské civilizace.

7. Tádž Mahal

Palác byl postaven v roce 1600 v Indii a je svědectvím o nehynoucí lásce. Jedná se vlastně o obří bílý mramorový náhrobek, který byl postaven pro císaře Shah Jaha. V roce 1983 byl zapsán do světového dědictví UNESCO a jmenován jedním z nových sedmi divů světa.

8. Alhambra

A zpět do Evropy, tentokrát na území Španělska. Alhambra je jako milostný dopis maurské kultury na místě opředeném záhadami. Během napoleonského tažení byl chrám používán jako kasárna a následně téměř vyhozen do povětří.

9. Velká čínská zeď

Velká čínská zeď se ve skutečnosti skládá z mnoha menších zdí a opevnění. Zeď byla původně koncipována za císaře Qin Shi Huang ve třetím století před naším letopočtem jako prostředek k udržení moci. Nejznámější a nejzachovalejší část Velké zdi však byla postavena až ve 14. –  17. století, během dynastie Ming (1368-1644).

10. Chichén Itzá

Chichén Itzá, což v překladu znamená „u ústí studny Itzá,“ je druhým nejnavštěvovanějším archeologickým nalezištěm v Mexiku a jeden z nových sedmi divů světa. Je to jedna z nejdůležitějších mayských historických staveb v Americe a v posledních několika letech byl výrazně obnoven.

11. Volubilis

Ještě se jednou vrátíme do Afriky. Hlavní obchodní centrum a nejjižnější osada římských časů, Volubilis v Maroku, je jednou z nejlépe zachovaných (a nejméně frekventovaných) trosek svého druhu na světě.

A jaké jsou Vaše nejoblíbenější historické památky?

Předchozí článekZpáteční letenky z Prahy do Milána za 558 Kč (WDC)
Další článekCo vám přinese sólo cestování po Indii?