Španělská kultura – slavné španělské osobnosti a obyvatelstvo

5552
Španělšští tanečníci | mandygodbehear/123RF.com
Španělšští tanečníci | mandygodbehear/123RF.com

Architektura ve Španělsku kvetla již od antických dob, řadu dalších pamětihodností vystavěli Maurové a později byla významná i křesťanská gotika a renesance. Moderní architekty jako je Gaudí snad netřeba příliš představovat. Ze Španělska pochází řada velkých malířů jako byli Vélazquez, El Greco, Goya, Picasso, Salvator Dalí a Joan Miró. V literatuře se  proslavily jména jako Cervantes, Lope de Vega a Calderón de la Barca. Španělsko se také proslavilo řadou hudebníků, nejrozšířenější hudební nástroj kytara pochází ze Španělska. Světově proslulé je flamenco a kastaněty.

V nedávné době stojí za zmínku především moderní architektura, tanec a hudba. Známé jsou také karnevaly. Španělsko je na tom poměrně bídně ve vědě, dohání to však významem v kultuře. Mezi španělskými velikány lze zmínit jména jako Miguel de Cervantes, Lope de Vega, El Greco, Diego Velazquéz, Salvador Dalí, Pablo Picasso či Gaudí.

Vědecké osobnosti

Španělsko mělo mnoho technologických zázraků již za Říma a Maurů, nicméně přímá působnost osobností v této oblasti je spíše nejasná. Následné boje, následované nadbytkem z plundrování kolonií a opětovně následované neustálými válkami a rozbroji nebyly pro rozvoj vědy ideální. Mezi osobnostmi lze zmínit ekonoma Tomase de Mercado. V medicíně dosáhli úspěchů Marquis of Villaverde a Severo Ochoa. Situace současné španělské vědy je stále kritická kvůli malé podpoře a obrovské zadluženosti země.

Literární osobnosti

Z období reconquisty pochází známá legenda o El Cidovi, který byl ovšem reálnou osobou. Z barokního období je rozhodně slavným dílem Don Quijote de la Mancha od Miguela de Cervantes, dalšími barokními autory byli Lope de Vega a Calderón de la Barca. Z romantického období pochází slavný Don Juan Terilo, kterého stvořil José Zerilla. Španělsko má velké množství laureátů Nobelovy ceny za literaturu, mezi významnými autory lze zmínit jména jako José Echegaray, Jacinto Benavente, Juan Ramón Jiménez, Vicente Aleixandre a Camilo José Cela.

Osobnosti malířství

Španělsko je bezesporu jednou z malířských velmocí s řadou zvučných jmen. Mezi renesanční malíře patřili Bartolome Bermejo, Fernando Gallego a Fernando Llanos, pozdější manýristé byli Juan de Juanes a Luis de Morales. Zlatý věk v 16. a 17. století znamenal i významný rozvoj malířství, mezi slavnými jmény najdeme velikány jako byli El Greco, Diego Velazquéz, Francisco Zurbarán a Bartolomé Esteban Murillo. I v pozdějších dobách však malířství prosperovalo, jak dokazuje například Francisco Goya. Ve dvacátém století dosáhli světového věhlasu kubista Pablo Picasso, surrealista Salvador Dalí a významný průkopník abstrakce Joan Miró.

Hudební osobnosti

Španělsko je kolébkou kytary a hudba i tanec zde mají dlouhou tradici. Prvním metodikem klasické kytary byl Gaspar Sanz v 16. století. Renesančními osobnostmi byli Francisco Guerrero, Cristóbal de Morales a Tomás Luis de Victoria. V současnosti je populární flamenco se jmény Andy y Lucas, Concha Buika a El Fary. V populární hudbě jsou známí Enrique Inglesías, Ana Torroja a Conchita. Z metalových kapel se proslavili především Haemorhage a Panzer.

Filmové osobnosti

Španělsko má dlouhou filmovou tradici, prvním světově významným tvůrcem byl Luis Buñuel a po něm pak Pedro Almodóvar. Mezi režiséry prosluli například Segundo de Chomón, Florián Rey, Luis García Berlanga a Carlos Saura. Filmovým fanouškům jistě netřeba příliš připomínat herečky Penélope Cruz a Saru Montiel.

Sportovní osobnosti

Mezi velice uznávané patří zejména fotbalisté z FC Barcelona, Real Madrid a Atletico Madrid. Obávaní jsou také španělští tenisté, jednoznačnou současnou jedničkou je Rafael Nadal, z dřívějších tenistů stojí za zmínku Manuel Santana, Sergi Bruguera a Arantxa Sánchez Vicario. V motorsportu jsou favority Fernando Alonso ve formuli 1 a Carlos Sainz v rallye. Nejúspěšnějším cyklistou je pětinásobný vítěz Tour de France Miguel Indurain, jeho úspěšnými následovníky jsou Alberto Contador a Carlos Sastre.

Španělsko bylo obvykle zemí chudou a neustále zmítáno válkami, mělo však i období rozkvětu za dob Říma, později Maurů a poslední éra prosperity proběhla po objevení Ameriky. Všechny tyto vlivy se podepsaly i na španělské kultuře.

Obyvatelstvo

Španělsko je velkou zemí s téměř 47 miliony obyvatel. Země nikdy nebyla národnostně jednotná, dodnes existují separatistické snahy, zejména v Katalánsku a Baskicku. Imigranti dnes tvoří 12 % populace a převážně pochází z Latinské Ameriky, severní Afriky a východní Evropy, menší část také ze západní Evropy.

Španělé jsou typičtí hluční extroverti, nebojí se svých názorů ani emocí a rádi se baví. Není problém se s místními seznámit i pobavit. Dochvilnost a spolehlivost však není jejich silnou stránkou.

Jazyky

Španělsko je oficiálně vícejazyčnou zemí, přestože všichni obyvatelé mluví kastilštinou. Po staletích útlaků jsou dnes katalánština, baskičtina, galicijština a occitánština oficiálními jazyky země. Katalánsky hovoří 17 % obyvatel, společně s dalšími jazykovými menšinami tvoří téměř třetinu veškeré populace, pro kterou není kastilština hlavním jazykem. Navíc existuje řada dalších dialektů, které nejsou oficiálními jazyky. Severoafrická a americká španělština se od klasické kastilštiny také liší.

Náboženství

Ve Španělsku se vystřídala celá řada náboženství, od pohanských přes Islám až po křesťanství. Španělsko bylo po staletí baštou katolické církve, dnes však již není oficiální státní vírou. Přesto je dodnes povinná výuka náboženství anebo etiky, náboženstvím se samozřejmě myslí katolická věrouka. Přibližně 70 % obyvatel se hlásí ke katolické víře, ale jen třetina z nich chodí pravidelně do kostela. Čtvrtina obyvatel se nehlásí k žádné oficiální církvi, zbylých několik procent tvoří především protestanti, svědkové Jehovovi a mormoni. Muslimové a Židé byli násilím vyhnáni již ve středověku a opětovná imigrace začala teprve v 19. století, proto dodnes tvoří pouze desetiny procenta z celkové populace.

Sport

Pokud budeme považovat corridu za sport, jednoznačně je pro Španělsko nejtypičtější. Velkou vášně budí zejména fotbal, který sleduje celý národ. Fotbalové kluby Real Madrid a FC Barcelona jsou světově proslulé. Z dalších sportů jsou populární zejména košíková, tenis, házená, závody silničních motocyklů a formule 1, vodní sporty, golf a lyžování. Španělsko získalo impozantní řadu trofejí z fotbalových mistrovství a závodů Tour de France.

Předchozí článekŠpanělsko – základní informace
Další článekBezpečnost a zdravotnictví v Anglii