Řecký ostrov Chios – dovolená na ostrově léčivé mastichy

1066

V ovzduší řeckého ostrova Chios voní jasmín a plodící pomerančovníky. Dlouhé pláže s bílým pískem, šedými oblázky i černými sopečnými kamínky omývá křišťálově čisté moře. Teplota ani v létě nepřekračuje třicítku, to díky neustávajícímu vánku ze severu.

Větřík ostrovem proudí od štítů zvrásněných hor na severu, přes centrální plošinu s hlavním městem Chios na východním pobřeží a rozkvetlou krajinou kolem vesnice Kampos až na jih, k oblasti vnitrozemských vesniček Mastichochoria, která ostrovu v minulosti přinesla bohatství a slávu.

Chios je obklopený drobnými ostrůvky. Na severovýchodě se doplavíte k Oinousses, drobnému Pontikonisi, Vatos a Passas. Severozápadně od ostrova najdete ostrůvky Psara a Antipsara i malinké Katonissi.

Pátý největší řecký ostrov patří do souostroví Severních egejských ostrovů v Egejském moři. Leží jen pět kilometrů od tureckého pobřeží, což v minulosti přineslo komplikované vztahy, které v roce 1822 vyvrcholily útokem Turků a krvavým potlačením protitureckého povstání.

Podle legendy se na Chiu narodil Homér. Najdete tu dokonce pláž, na které údajně vyučoval. Jiné pověsti tvrdí, že tu žil, a možná se dokonce i narodil, mořeplavec Kryštof Kolumbus.

Turci nebyli jediní, kdo Chios ohrožoval. Místní obyvatelé museli čelit i častým útokům pirátů. Šli po bohatství, které ostrované získali z celosvětově unikátního zdroje – léčivé pryskyřice z řečíku lentišku, takzvané mastichy. Mastichové háje na jihu ostrova daly jméno celé oblasti i opevněným vesničkám ve vnitrozemí. Neporušenou krajinu a malebné středověké osady Mastichochorie najdete na jihu ostrova dodnes. Stejně jako mastichu a produkty z ní.

Na ostrově se koná řada křesťanských slavností a festivalů. Zúčastněte se některého a poznejte zblízka místní tradice. Výjimečná je například divoká Velikonoční noc na Bílou sobotu v městečku Vrontádos.

7 míst, kam vyrazit za poznáním i odpočinkem

Středověké pevnosti Mesta a Anavatos

Vraťte se do minulosti a vžijte se do dob, kdy obyvatelům ostrova hrozili útokem mořští piráti i rozpínaví Turkové. Středověká osada Mesta leží v údolí na jihozápadě ostrova. Do vesnice vede jen jedna brána. I další důmyslné obranné prvky architektury – strážní věž, padací most nebo klenby a oblouky v ulicích – můžete obdivovat dodnes. Úzký labyrint dlážděných uliček s kamennými domy stísněnými u sebe má strašidelný půvab. Místní v žertu říkávají, že když se chcete městem projít, jediná cesta vede po střechách. Nezapomeňte nakouknout do baziliky Palaios Taxiarchis vyzdobené množstvím nástěnných maleb. Ochutnejte místní víno mestoutsiko a pálenku z fíků a hroznů – souma.

Západně od hlavního města Chios leží nejvýznamnější památník tureckého masakru z roku 1822. Byzantská pevnost Anavatos zůstala po bojích prázdná. Ne náhodou se pusté vesnici přezdívá „Mystra Egejského moře„. Vystoupat k ní musíte na skálu do výšky 450 metrů nad mořem, přístupná je dodnes pouze ze severní strany. V pochmurném městě duchů uvidíte ruiny čtyř set kamenných domů, těsně přimknutých k sobě, i zachovalé budovy školy, kostela nebo výrobny olivového oleje.

Klášter Nea Moni (Nea Moni Monastery)

Najdete ho jen 10 kilometrů od hlavního města Chios. Středověký klášter Nea Moni postavený v 11. století je od roku 1990 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Už v době svého vzniku se stal díky investicím císaře Konstantina IX. nejbohatším klášterem Egejského moře.

V současnosti dělají klášter unikátním místem především dobře dochované cenné mozaiky. Zapůsobí na vás ale i mramorové obložení interiérů, uložené lidské lebky a kostry, tři kostely – Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Church of the Assumption of Virgin Mary), Kostel sv. Kříže (Church of Ieros Stavros) a Kostel Aghia Panteleimona (Church of Aghios Pandeleimon), nebo mohutné hradby a majestátní obranná věž.

Archeologické naleziště Agio Galas

Prozkoumejte jeskyně ve skalách na severozápadě ostrova. V archeologickém nalezišti Agio Galas odpočívají pozůstatky pravěkých lidí staré až šest tisíc let. Místo také bylo zdrojem mnoha pravěkých pokladů od zvířecích koster přes úlomky hliněných nástrojů, nádob a uměleckých předmětů po pestré lastury.

Mastichochoria (mastichové vesnice)

Na jihu ostrova najdete nejúrodnější region – Mastichochorii. Nese název podle vzácné pryskyřice mastichy, jejíž celosvětovou produkci obstarává právě tato oblast Chiu už od 8.-7. století před naším letopočtem. Přírodní produkt z řečíku lentišku se dodnes zpracovává ručně a využití našel ve farmacii, lékařství, gastronomii i kosmetice.

Kraj Mastichochorie tvoří krom množství mastichových hájů také dvacítka mastichových vesnic, které obývá necelých pět tisíc lidí. Urbanisticky jsou si středověké osady velmi podobné – ve všech stojí domky těsně u sebe a obklopuje je vnější kruh domů, které sloužily jako hradba na obranu proti útokům pirátů. Ty na Chiu hrozívaly poměrně často – ve středověku byl totiž nejbohatším ostrovem Středomoří.

Co vesnice, to originál. Tou nejznámější je zřejmě Pyrgi. Fasády zdejších domů jsou zdobené unikátními černobílými geometrickými dekoracemi, které Řekové nazývají ksistá. Nejlépe se dají přirovnat ke sgrafitu. Dalším nezapomenutelným místem je kamenná pevnost Mesta, o které jsme psali výše. Ve vesničce Olympi se dodnes majestátně tyčí hlavní obranná věž. Armolia vás zase zaujme nespočtem malebných keramických dílen.

Pláže pro každého

Chios oplývá rozmanitými plážemi pro sportovce, rodiny, milovníky klidu i večírků. Stačí si vybrat.

  • Mavra Volia – jedna z nejčistších a nejkrásnějších pláží na ostrově. Tvoří ji černé kameny vulkanického původu. Někomu se po nich možná bude špatně chodit, právě díky nim ale pláž omývá křišťálově čisté moře.
  • Karfas – leží jen 7 kilometrů od hlavního města. Jemný písek zabaví nejen děti na celý den. Nabízí prostor pro plážové i vodní sporty a příjemný  přístup do moře.
  • Bella Vista a Afanis Naftis – ty pravé pro windsurfaře a příznivce dalších vodních sportů.
  • Dipotama – fotogenické místo, které se vám vryje do paměti. Syrovou kamenitou pláž zdobí řada starých větrných mlýnů.
  • Daskalopetra – užijte si plavání opředené bájemi. Podle pověsti na jednom z kamenů této pláže sedával a vyučoval samotný Homér.
  • Limnia a Managros – zabírají celkem na 40 tisíc metrů čtverečních. A jsou poseté plážovými bary.
  • Amades – pro samotáře. Najdete ji v opuštěné zátoce s průzračnou vodou na severu ostrova.
  • Vroulidia – obemknutá strmými skalami ze tří stran si vysloužila přiléhavou přezdívku – řecký Karibik.

Květinové údolí Kampos

Jen pár kilometrů na jih od hlavního města Chios leží zelené údolí a kamenná osada Kampos. Deset kilometrů dlouhé a dva kilometry široké údolí leží na východním pobřeží. Ze západu ho ohraničují pahorky, které jsou zdrojem podzemní vody. Hlavně jí Kampos vděčí za svěží zeleň, všudypřítomné citrusovníky a pomerančovníky a zdánlivě nekončící koberce kvetoucích zahrad.

Neméně půvabné jsou kamenné vily, dnes mnohdy využívané jako stylové hotely a apartmány, které tu ve čtrnáctém století vybudovala přistěhovalá janovská aristokracie. Původní stavby zdobené klenutými okny, ornamenty a masivními branami do rozlehlých zahrad poničil turecký masakr v roce 1822 i zemětřesení o šedesát let později. V současnosti je má pod ochrannými křídly ministerstvo kultury a turismu. Díky zrekonstruovaným rezidencím i čtyřicítce kostelíků dává Kampos dodnes ochutnat atmosféru svého zlatého věku.

Opuštěné hory

Sever ostrova potěší milovníky horských treků, volného prostoru a samoty. Vydejte se z vesnice Spartounda na nejvyšší horu ostrova Pelineo. Na špici ostrého štítu ve výšce 1297 metrů nad mořem stojí nenápadná kaple Svaté trojice, na jejímž místě byl dříve oltář zasvěcený Diovi. Z Pelinea můžete po hřebeni pokračovat i na vedlejší horu Koklias.

Ačkoliv Chios  po tureckém krveprolití už nikdy nezískal zpět svůj věhlas a zůstalo na něm jen padesát tisíc stálých obyvatel, patří k tomu nejkrásnějšímu, co řecké ostrovy nabízí. Barvitá historie sahající až do šesti tisíc let před naším letopočtem je tu dodnes patrná. Kláštery, pevnosti, vesničky i hlavní město Chios, zasazené do přívětivé rozkvetlé přírody jsou živoucími doklady vzdělanosti a helénské kultury, které ostrovu daly směr. Nenechte si tento turisty nepříliš prozkoumaný ostrov ujít.

Předchozí článekKam v Soči v Rusku – zajímavosti, památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavá místa v Kapském městě