Prázdniny v Telči – kam se vydat a co vidět?

6405
Pohled na Telč | myszolow/123RF.com
Pohled na Telč | myszolow/123RF.com

Pokud se chystáte objevovat krásy Vysočiny, určitě byste neměli vynechat renesanční městečko Telč, které leží necelých 30 km od Jihlavy.

O tom, že jste sem ujeté kilometry nevážili zbytečně, vás přesvědčí už první pohled na město. Náměstí Zachariáše z Hradce lemované historickými domy s krásně malovanými štíty budí dojem, že zde od dob, kdy místní ulice brázdily nanejvýš povozy s koňmi, neuplynul jediný den. Žádného z návštěvníků jistě nepřekvapí, že je město zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči | ginasanders/123RF.com
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči | ginasanders/123RF.com

Kromě krásného náměstí stojí za návštěvu také místní zámek, kde můžete nahlédnout do bohaté renesanční historie města. Milovníky přírody zase zcela jistě nadchne pocházka k místním rybníkům. Pokud se chcete rozhlédnout po úchvatném okolí města, určitě stojí za to zdolat nedaleký vrch Oslednice, na němž se tyčí rozhledna.

Zámek Telč

Zámek Telč | prudek/123RF.com
Zámek Telč | prudek/123RF.com

Původně jednoduchý gotický zámek nechal Zachariáš z Hradce přebudovat a návštěvníci dnes mohou obdivovat krásný renesanční palác. Každou romantickou duši okouzlí pohled na zámek odrážející se na hladině rozlehlého rybníka. Zámek je díky své přestavbě jedinečnou kombinací gotického a renesančního slohu.

V zámku se nachází několik sálů, jejichž stropy jsou zdobeny nádhernými dřevěnými kazetovými stropy. Jedním z dechberoucích sálů je Divadelní sál. Sál získal toto označení v 19. století, kdy se zde konala řada kulturních akcí. Z množství maleb, kterými byl sál vyzdoben, se bohužel dochovalo jen velmi málo. Přesto tato podívaná stojí za to. Zřejmě by vás nenapadlo, že se při návštěvě Vysočiny můžete velmi snadno podívat do exotické Afriky. Je to však snadnější, než jste mysleli, a to při návštěvě Afrického sálu na zámku v Telči. V tomto sále je seskupena pozoruhodná sbírka afrických trofejí. Mezi nejkrásnější místnosti zámku patří bezesporu Zlatý sál. Sál je honosně vyzdoben řadou maleb s náboženskou tématikou.

Pokud při návštěvě zámku zatoužíte po kousku panenské, ničím nenarušené přírody, nesmíte vynechat krásný zámecký park s řadou staletých stromů a skleníkem, v jehož sbírce se nachází také výstava afrických orchideí.

Zámecká zahrada v Telči | miropink/123RF.com
Zámecká zahrada v Telči | miropink/123RF.com

Telčské podzemí

Při své návštěvě Telče můžete také sestoupit pod zemský povrch a obdivovat precizně vybudované podzemí, které je opředeno řadou legend. Podle jedné z nich vede některá z podzemních chodeb až na hrad Roštejn. Část podzemí je ponechána v původním stavu a návštěvníci se zde mohou nechat unášet představami o telčských obyvatelích, kteří se v těchto chodbách před dávnými časy schovávali před svými nepřáteli. Další část podzemí už se nese v moderním duchu. Tyto prostory jsou vybaveny moderním vybavením a návštěvníci zde mohou interaktivně poznávat město a jeho vývoj.

Okolí města Telč

Při své návštěvě tohoto krásného místa určitě nezapomeňte opustit alespoň na chvíli město a objevovat krásy okolní přírody. V bezprostřední blízkosti města se nachází tři rybníky, Ulický, Staroměstský a Štěpnický. Rybníky jsou propojeny Telčským potokem, který také protéká samotným městem. Úchvatná podívaná na město odrážející se na hladině rybníka je velkým lákadlem pro řadu turistů.

Nedaleko od Telče se nachází další památka, a to turisty velmi vyhledávaný hrad Roštejn. Jedná se o pozdně gotický hrad, který byl opět Zachariášem z Hradce přebudován na renesanční lovecký hrádek, v jehož okolí se nachází rozlehlá obora. V prostorách hradu můžete obdivovat stálou expozici, která vás seznámí s historií hradu a představí místní řemesla. Dominantou hradu je gotická sedmiboká věž, která se tyčí do výšky 45 metrů.

Pokud si chcete prohlédnout krajinu téměř z ptačí perspektivy, stojí za to navštívit rozhlednu Oslednice. Rozhledna se nachází na samém okraji města a dostanete se k ní po dobře značené turistické stezce. Původně zde stávala rozhledna dřevěná. Ta se však již nedochovala a na jejím místě dnes stojí 36 metrů vysoká železná konstrukce rozhledny. Pokud po ní vystoupáte, naskytne se vám neopakovatelný pohled na město Telč a také na vrch Javořice, nejvyšší vrchol celé Vysočiny

Pokud se rozhodnete navštívit Telč, věřte, že svého rozhodnutí určitě nebudete litovat. Vždyť kdo by netoužil po tom, aby se alespoň na jeden den mohl ocitnout přímo v pohádce.

Předchozí článekVolotea opět nabízí letenky za 1 euro, například Praha – Benátky
Další článekKam se podívat v Chartúmu – zajímavá místa a památky