Perugia v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

3492

Italská Perugia je místem, kde můžete putovat po historických památkách, navštěvovat přední umělecké galerie a zároveň máte možnost kdykoliv uniknout do přírody. Tato významná metropole obývá stejnojmennou provincii v italském kraji Umbria, pro které je současně hlavním městem. V Evropě má pověst vývozce prvotřídních čokolád, což si budete moci ověřit při šálku lahodné kávy v některém ze zdejších příjemných podniků.

Historie Perugii sahá až do 4. století před naším letopočtem, kdy patřila mezi dvanáct klíčových etruských měst. Prosperovala natolik, že si mohla dovolit podpořit Římany během punských válek, i tak se ale musela o pár století později podvolit a stát se součástí římské říše. Pod její moc spadala až do 9. století, kdy celé město připadlo církvi. Od té doby o něj bojovaly různé rody, a to skoro až do 19. století, kdy se připojila k Italskému království.

Zajímavá místa a památky v italské Perugii

Katedrála sv. Vavřince (Perugia Cathedral)

Dominantou malebného Náměstí 4. listopadu, které se nachází v srdci historické části města, je bezpochyby římskokatolická Katedrála sv. Vavřince, jejíž průčelí stojí v pozadí neméně obdivuhodné fontány Maggiore. Její výstavba započala v roce 1345 na místě starého kostela, jehož část utvořila základ příčné lodi dnešní katedrály. I když stavba oficiálně skončila v roce 1490, její překrásná fasáda z bílého a růžového mramoru nikdy nebyla dohotovena, proto ji můžete obdivovat pouze z jedné strany. Katedrálu si však nemusíte prohlížet pouze zvenčí, její pozdně gotický interiér s bohatou výzdobou převážně z 18. století totiž rozhodně také stojí za vidění.

Umbrijská národní galerie (Galleria Nazionale dell’Umbria)

Umbrijská národní galerie se nachází jen pár kroků od zdejší katedrály, konkrétně ve druhém a třetím patře Paláce Priori (Palazzo dei Priori), v němž současně sídlí i radnice města Perugia. Její sbírka uměleckých děl patří mezi ty nejrozmanitější v Itálii a zahrnuje díla mnoha známých umělců jako například Giovanniho Pisana, Duccia di Boninsegna, Benozza Gozzoli nebo Piera della Francesca. Součástí exhibice, která mapuje vývoj umění od 13. do 19. století, jsou malby pomocí nejrůznějších technik, dřevěné i kamenné sochy a mimo jiné i tradiční perugijské ubrusy.

Národní archeologické muzeum (National Archaeological Museum of Perugia)

Výstava Národního archeologického muzea obývá budovu bývalého dominikánského kláštera z 13. století situovaného pár kroků od Baziliky sv. Dominika. Zdejší prostory byly původně daleko menší, avšak postupem času byly po částech rozšiřovány, až dosáhly současné podoby, díky čemuž jsou dnes plné zajímavých předmětů z dob od pravěku až po 3. století našeho letopočtu. Velkým skvostem muzea je jeho sbírka pozůstatků po Etruscích, která se považuje za jednu z nejobsáhlejších v celé Itálii.

Hypogeum rodiny Volumnus (Hypogeum of the Volumnus family)

Hypogeum neboli podzemní obřadní prostor rodiny Volumnus je součástí většího pohřebiště z přelomu 5. a 6. století před naším letopočtem, které leží v okrajové části Perugii zvané Ponte San Giovanni. Do podzemí se vstupuje po několika schodech, které vás dovedou do prostoru se třemi místnostmi, kde jsou dodnes uloženy urny rodiny Volumnus a pozůstatky jejích hlavních členů. Podle odhadů se tato římsko-etruská hrobka běžně využívala do 1. století před naším letopočtem a byla znovu objevena až v roce 1840.

Pevnost Rocca Paolina

Ohromná pevnost Rocca Paolina se začala stavět v roce 1540 jakožto symbol dobytí Perugii Pierem Luigim Farnesem, který byl později prohlášen papežem Pavlem III. a tak i vládcem celého města. Během této doby byly zničeny stovky městských domků a klášterů, jejichž pozůstatky posloužily jako materiál pro stavbu pevnosti. Za vysokými zdmi, které jsou tím jediným, co zvenčí uvidíte, se ukrývají středověké uličky a náměstí, jež vás dovedou až nad hradby, odkud budete mít překrásný výhled na celé městské centrum.

Kam na výlety do okolí Perugie?

Trasimenské jezero (Lake Trasimeno)

Trasimenské jezero, které náleží přírodní rezervaci ležící zhruba 30 minut cesty od Perugii, je se svou rozlohou 128 km2 čtvrtým nejrozlehlejším jezerem Itálie. Jedinečná krajina okolo něj, plná olivových stromů, lesů i vinné révy, se těší z velké návštěvnosti turistů. Krásy jezera a jeho okolí můžete prozkoumat pěšky, na kole nebo i z vypůjčené loďky a pokud jste otužilejší, s plaváním rozhodně neváhejte. V okolí navíc vznikla i zařízení, která vám poskytnou pohled na jezero z ptačí perspektivy při parašutismu.

Park Monte Cucco (Monte Cucco Park)

Park Monte Cucco je sice trošku z ruky, za dlouhou cestu ale budete odměněni hustými bukovými lesy, které vás zavedou až k minerálním pramenům a překrásným loukám v údolí hory Monte Cucco. Vaše túra může vést po několika různých trasách, určitě se ale vydejte na tu, která vede okolo zdejších jeskyní, jejichž krasové útvary patří mezi jedny z nejpozoruhodnějších v celé Itálii.

Národní park Monti Sibillini (Monti Sibillini National Park)

Na hranicích mezi Umbrií a sousedním krajem Marche, tedy asi 90 kilometrů od Perugii, se nachází Národní park Monti Sibillini, který dále navazuje na vzdálenější a větší národní park Gran Sasso e Monti della Laga (Gran Sasso e Monti della Laga National Park). Až budete plánovat, kterou cestou se vydáte, určitě zvažte návštěvu renesanční svatyně Macereto (Sanctuary of Macereto), která je postavená okolo gotické kaple ze 14. století ve výšce 1 000 metrů nad mořem. Na cestách vás jistě bude provázet i několik zvířecích obyvatel parku jako například orli skalní, sokoli stěhovaví nebo dokonce i vlci. Nezáleží na tom, zda park navštívíte v létě či v zimě, zdejší přírodní bohatství vás zaručeně uchvátí v jakémkoli ročním období.

Jak už jste nejspíš sami naznali, Perugia je drahokamem místní historie, který je obklopen tou nejkrásnější přírodní krajinou, kterou vám italské vnitrozemí může nabídnout. Ať už vám na dovolené bude dělat společnost kdokoli, každý z účastníků si jistě najde místo či typ zábavy, který přesně padne jejich zájmům a potřebám. A pokud by to nebylo v Perugii možné, můžete si udělat výlet za město, nebo ještě mnohem dál – třeba až do slavného Říma či k pobřeží Středozemního moře.

Předchozí článekŠpanělský ostrov Ibiza – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekBolzano v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety