Bolzano v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

9593

Nemusíte být zrovna milovníci horské turistiky, abyste si zamilovali centrum a blízké okolí italského Bolzana, hlavního města Jižního Tyrolska. Rozprostírá se v nádherném horském údolí Dolomit, alpské oblasti oblíbené zejména mezi lyžaři a snowboardisty, kde kříží cestu řece Talveře. Téměř po celém obvodu jej obklopují velkolepé hory, které lemují okraj široké nivy, jejíž úrodná půda se využívá k pěstování vinné révy.

Jelikož bylo Bolzano, německy Bozen, v minulosti důležitým obchodním uzlem mezi Itálií a Německem, podědilo část středoevropské i středozemní kultury, což dokazuje jak jeho pozoruhodné historické centrum, tak i pestrá umělecká scéna. Díky nedalekým hranicím s Rakouskem tu má kromě převažující italštiny velké zastoupení i němčina, což je velkou výhodou pro turisty z Německa i dalších koutů Evropy, kteří si sem každoročně najdou cestu, aby si vychutnali jedinečnou atmosféru tohoto horského města a okolní přírody.

Zajímavá místa a památky v italském Bolzanu

Jihotyrolské archeologické muzeum (South Tyrol Museum of Archaeology)

Neopomenutelnou zajímavostí, kterou byste si při návštěvě Bolzana rozhodně neměli nechat ujít, je Jihotyrolské archeologické muzeum. Je situováno v srdci historického centra města a na svých třech poschodích, více než 1 200 čtverečních metrech, vypráví příběh nejstarší nalezené evropské mumie zvané Ötzi. Jedná se o mumifikované tělo muže, který podle odhadů zemřel mezi lety 3239 a 3105 před naším letopočtem. Skoro 5 000 let byl ukrytý v ledu Ötztalských Alp, kde jej v roce 1991 našla dvojice turistů, čímž odstartovala sérii vykopávek, která následně zapříčinila vznik tohoto pozoruhodného muzea. Exhibice muzea je rozmístěna tak, aby si návštěvníci mohli vybrat, jestli si mumii chtějí prohlédnout či nikoli, což je výhodou zejména pro rodiny s dětmi.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Assumption of Our Lady Cathedral)

Waltherovu náměstí, na němž se každý rok konají slavné vánoční trhy, vévodí nejvýznamnější bolzanská katedrála, která je klenotem románské a současně i gotické architektury. Původní konstrukce katedrály vznikla ve 12. století a byla o 200 let později doplněna o prvky vrcholné gotiky, o čemž například svědčí skvěle opracované kamenné chrliče nebo prostorný interiér. O další dvě staletí později k ní byla připojena i 65 metrů vysoká kostelní věž navržená německým architektem Hansem Lutz von Schussenriedem. Během bombardování za druhé světové války utrpěla značné škody, což vedlo k zahájení restaurátorských prací, při kterých byly objeveny základy tří různých kostelů z období mezi 4. a 12. stoletím a také náhrobní kámen s nápisy, jejichž původ se datuje do časů Římského impéria.

Museion – Muzeum moderního a současného umění (Museum of Modern and Contemporary Art)

Muzeum moderního a současného umění, zkráceně Museion, bylo založeno již v roce 1985, avšak po přesunu do moderní, prosvětlené budovy navržené berlínskou skupinou architektů KSV, získalo zcela nový nádech. Pod jeho střechou se ukrývá celkem 4 500 děl rozdělených mezi stálé a dočasné výstavy, jež mapují vývoj muzea a zároveň obracejí pozornost návštěvníků k místnímu i zahraničnímu umění. Považuje se za nejvýznamnější muzeum moderního umění v celých Alpách a možná i v celé Itálii, nicméně skutečným záměrem této organizace je vytvoření kulturního zázemí, z nějž bude čišet kreativita a inteligence.

Památník vítězství (Bolzano Victory Monument)

Po skončení první světové války nechal Benito Mussolini postavit masivní mramorový monument vzdávající čest obětem války a současně připomínající zisk Jižního Tyrolska a tím i vítězství Itálie nad Rakouskem. Styl, v němž je památník postaven, je typickým příkladem architektury fašismu, pro kterou jsou charakteristické ostré hrany a prvky připomínající kulturu starověkého Říma. Od roku 2014 probíhá v prostorách pod památníkem stálá exhibice mapující řízenou italianizaci a potlačování německého jazyka a kultury na tomto území.

Hrad Runkelstein (Runkelstein Castle)

Kousek za hranicemi Bolzana se mezi strmými kopci tyčí hrad Runkelstein, pro italské obyvatele Castel Roncolo. O jeho postavení se v roce 1237 zasloužila dvojice zámožných pánů z rodu Wangen, v jejich rodině však příliš dlouho nezůstal. V průběhu historie byl domovem několika vysoko postavených rodin, z nichž každá přiložila ruku k jeho transformaci do dnešní podoby. Hrad je obzvláště výjimečný skvěle zachovalými freskami s literární tématikou, které zdobí jeho interiér, a také úchvatným výhledem na řeku Talveru a okouzlující zeleň italských Dolomit.

Kam na výlety do okolí Bolzana?

Velká Dolomitská cesta (Great Dolomite Road)

Bolzano je oficiálním startovním bodem Velké Dolomitské cesty, které dále vede přes nedalekou vesnici Cordano, okolo křišťálově čistého jezera Karersee, až do města Cortina d’Ampezzo, které hostilo zimní olympijské hry v roce 1959 a o čtyři roky později i mistrovství světa v krasobruslení. Trasa celkem dosahuje délky 215 kilometrů a i když je časově náročná, ukáže vám to nejkrásnější z Dolomit. Při cestě navíc můžete kdekoli zastavit, abyste si mohli naplno užít čerstvého vzduchu a výhledu na ničím nenarušenou přírodu okolo vás..

Hrad Tirol (Tyrol Castle)

Pokud se z Bolzana vydáte na sever, asi za hodinu dorazíte k hradu Tirol, jenž se tyčí na jednom z kopců utvářejících hranici přírodní rezervace Gruppo di Tessa. Původní hrad tu stál ještě o dvě století předtím, než jej tyrolský hrabě Menhard II. nechal ve 13. století přestavět do dnešní podoby. Po nějakou dobu tu pobývala i jeho vnučka Markéta Tyrolská zvaná Pyskatá, která zde zažila obléhání lucemburskými vojsky krále Karla IV. To však nebyl první útočný pokus, který hrad kvůli své pozici na hranicích Itálie a Rakouska zažil, a tak si na počátku 19. století vyžádal další rozsáhlou rekonstrukci. V současnosti pod jeho střechou najdete exhibice Jihotyrolského muzea historie.

Přírodní park Monte Corno (Monte Corno Nature Park)

V případě, že by vám dosavadní průzkum okolních Alp nestačil, zajeďte si na výlet do nejjižněji a nejníže položené přírodní rezervace Jižního Tyrolska zvané Monte Corno. Jeho hranice vymezují překrásná horská údolí jako Val di Fiemme, Valle di Cembra a Val d’Adige, které obklopují 1781 metrů vysokou horu Monte Corno. Mísí se tu vysokohorské a středomořské klima, díky čemuž se tu můžete setkat s více než 60 druhy orchidejí a také s velmi pestrou krajinou tvořenou rozkvetlými loukami i hustými modřínovými lesy. Celou zdejší krajinu propojují skvěle vyznačené stezky vhodné k letní horské turistice, zatímco v zimě můžete průzkum přírody spojit s jízdou běžkách a případně zavítat i do některého z okolních lyžařských středisek.

Nezáleží na tom, jakou máte představu o ideální dovolené, v překrásném horském údolí Bolzana si budete jistě připadat jako v ráji. Najdete tu mnoho k poznávání a váš čas tu rozhodně nepromarníte, přijdou si tu totiž na své jak lidé se zájmem o historii nebo o umění, tak ti, kteří hledají úkryt před shonem každodenních událostí v klidné přírodě jedné z nejkrásnějších částí Alp.

Předchozí článekPerugia v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekNormandie ve Francii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety