Ostrov Man – malebný ostrov hradů

2889
Castletown na ostrově Man | gtmedia/123RF.com
Castletown na ostrově Man | gtmedia/123RF.com

Před přistáním vás napadají různé věci. Pokud přistáváte poprvé v zemi, kde jste ještě nikdy nebyli, jsou to chvilky napětí, překvapení a úvah, co vás čeká. Podobné pocity jsme měli i my.

Přestože jsme věděli, kam jedeme, neměli jsme mnoho informací o ostrově, který skrývá spousty zajímavostí, historie a přírodních zákoutí. Název naší cílové destinace byl ostrov Man, Isle of Man nebo chcete-li Ellan Vannin, jak se mu říká v místním jazyce manx.
Tento mini ostrov v Irském moři je vzhledem ke své nezávislosti součástí Britských ostrovů. Území o rozloze 572 km2 s téměř 70 000 obyvatel spravuje guvernér jmenovaný anglickou královnou.
Tak tedy ostrov Man nás přivítal v celé své kráse. Klikatící se silnice z malého letiště, lemovaná palmami, pasoucími se ovcemi a domy ozdobenými květinami, nás zavedla do hlavního města Douglasu. Při příjezdu do největšího města ostrova na nás dýchl pocit lázeňského městečka na pobřeží. Jen ty minerální prameny tu chybí. Místo nich je tu necelé dvě míle dlouhá promenáda podél moře, po níž vás proveze tramvaj tažená koněm. Během jízdy si můžete vychutnat výhled na Věž uprchlíků, která kdysi plnila záchrannou funkci pro ztroskotané lodě a jejich posádky. Při pohledu na rozbouřené moře a vlny dosahující nejvyššího bodu této věže je snadné si představit, jak těžký musel být místní život.

Doky ve městě Douglas na ostrově Man | panmaule/123RF.com
Doky ve městě Douglas na ostrově Man | panmaule/123RF.com

Z rušného Douglasu vás elektrický vláček zaveze do klidného hornického městečka Laxey. Určitě nepřehlédnete jeho dominantu Lady Isabella – kolo, které čerpalo vodu z místních dolů v období let 1854 až 1929. Jako největší kolo na světě je stále funkční a je součástí manského národního pokladu.

Velká Laxey Wheel s viaduktem | tr3gi/123RF.com
Velká Laxey Wheel s viaduktem | tr3gi/123RF.com

Život a práce horníků byla v tehdejší době velmi náročná. Neodmyslitelnou součástí těžby byl dynamit, který si musel každý navzdory nízkému výdělku koupit sám, což bylo velmi finančně nákladné. Jediným zdrojem světla při těžbě byla svíčka upevněná na hornické helmě kusem hlíny. Přestože byla tato práce namáhavá a málo ohodnocená, byla kromě rybářství téměř jediným zdrojem obživy na ostrově. V letním období se poklidné městečko změní v jazzový ráj a s ním i celková atmosféra.
Pokud jste příznivci klidnějších míst, můžete v průběhu hodiny vychutnávat šálek kávy v kavárničce na nejvyšším vrcholku ostrova Snaefell ve výšce 621 m n. m. Za dobrého počasí vám poskytne výhled na sousední Skotsko, Irsko a Wales a zároveň Ramsey – nejsevernější město ostrova.
Z Ramsey vás cesta podél pobřeží zavede do farnosti Maughold. V místním kostele, původním keltském klášteře, je zachován kříž ze 14. století, na němž je jedna z prvních zmínek národního symbolu ostrova Man. Tímto symbolem jsou tři nohy běžící jakoby v kruhu za sebou a vyjadřující nezávislost a heslo: „Kamkoli mě hodí, vždy budu stát.“ Zároveň je to  původní zobrazení pohanského symbolu slunce. Nezávislost ostrova je vyjádřena vlastními bankovkami a poštovními známkami.

Ramsey je zároveň počáteční bod Millennium Way, která byla ve 13. století nejkratší spojnicí severu s jihem a nyní je vyhledávanou turistickou trasou. Pokud se vydáte touto cestou nitrem ostrova, asi po deseti hodinách chůze vás přivítá starobylý hrad v původním hlavním městě Castletown. Malé přístavní městečko se vyznačuje příjemnou atmosférou, kde si můžete vychutnat manské pivo Bushy’s. Neměli byste vynechat prohlídku staré školy z 18. století, která původně plnila účel kaple. Castle Rushen, jak se nazývá místní hrad, je zároveň jednou z nejzachovalejších středověkých pevností v  Evropě. Hrad poskytuje výhled na ostrov Sv. Michaela, na němž se nachází tisíc let stará kaple stejného názvu, která sloužila jako pohřebiště námořníků ze ztroskotaných lodí. Za vlády Jindřicha VIII. zde byla postavena kamenná kruhová pevnost. Tyto dvě stavby a celková opuštěnost ostrova vyvolávají zvláštní atmosféru, ze které vás může vytrhnout jedině  hluk letadel z nedalekého letiště.

Podobné pocity můžete očekávat ve vesničce Cregneash, ve které jako by se zastavil čas a dýchlo na vás kouzlo původní architektury. Oslovilo již mnohé filmaře a díky tomu se Isle of Man v současné době stal středem pozornosti filmových kamer. Ze světa hradů, pevností a dávných časů vás za dalšími zážitky vyveze parní vláček. S ním se můžete nechat dopravit až do městečka Port Erin, nad nímž ční věž Millner Tower, která by měla zobrazovat tvar klíče. K tomuto místu neodmyslitelně patří útulná písečná pláž, která je vyhlášeným místem letních posezení a pikniků.

Nechcete-li opustit pobřeží, můžete se podél něho vydat severně směrem k hradu Peel. Cestou minete staré kamenné koupaliště s mořskou vodou. Při pohledu na něj vás představivost unese do doby před 100 lety, kdy tu muselo být rušno. Nyní toto místo působí opuštěně, ale  přesto vás upoutá svým kouzlem. V dálce už zpozorujete hrad, který se nachází na malém ostrově Sv. Patricka a jehož jméno je Peel, stejně jako název městečka naproti němu. První zmínka o této původně pevnosti pochází z roku 1098. Hrad byl postaven na ochranu katedrály, jejíž nejstarší část vznikla v roce 1392 a později byla rozšiřována. Toto místo můžete navštívit jak v rámci prohlídky hradu, tak během letního divadelního festivalu pod širým nebem.
Závěr dne zpestří pohled na západ slunce, který spolu se siluetou hradu je jeden z nejkrásnějších. Jako suvenýr si můžete odvézt uzenou makrelu z místní tradiční továrničky.

Na křižovatce mezi Douglasem, Peelem, Ramsey a  Castletownem se nachází vesnice St. John’s, jejímž symbolem je uměle John’s, jejímž symbolem je uměle vytvořený kopec Tynwald, na kterém již před tisíci lety zasedal druhý nejstarší parlament na světě. Na tuto nejvýznamnější chloubu ostrova Man a všech místních obyvatel byla symbolicky přivezena hlína ze 17 farností, která představovala území celého ostrova.

V současné době sídlí parlament v Douglasu a na místě původního se koná jednou ročně, 5. července, v den Tynwald,  slavnostní ceremoniál. Ve vesnici St. John’s se v roce 1907 začaly psát počátky TT závodů, které se v současnosti řadí mezi nejnebezpečnější na světě. Světoznámé závody probíhají každoročně a přivádějí na ostrov spousty nadšenců motorek.
Kromě těchto zajímavostí je ostrov unikátním místem ke zhlédnutí žraloka obrovského, tuleňů a hnízdišť různých druhů vodního ptactva. Ostrov je domovem manské kočky, která je zvláštní svým bezocasím tělem, a také jedinečným plemenem ovcí Loaghtyn, vyznačujících se dvěma páry rohů.
Co dodat závěrem? Neváhejte a přijeďte se přesvědčit na vlastní oči.

Autor: Hedvika Kučerová a Martin Kesel – časopis Cestopisy.

Předchozí článekEgypt – starověké památky v zemi Nilu
Další článekKráterové jezero – nejhlubší jezero v USA