Nigérijská Abuja – kam se vydat a co navštívit?

2802
Politická mapa Nigérie s hlavním městem Abuja | peterhermesfurian/123RF.com
Politická mapa Nigérie s hlavním městem Abuja | peterhermesfurian/123RF.com

Abuja patří k mladým moderním městům. Město je specifické především tím, že bylo vystavěno na zelené louce, a to v podstatě teprve nedávno. Během 70. let 20 století padlo rozhodnutí, že se v centrální části Nigérie vybuduje nové město Abuja. Tak se i stalo a vzniklo hlavní město Nigérie – Abuja. Hlavním městem Nigerijské federativní republiky byla Abuja prohlášena v roce 1991. I proto dodnes Abuja nepůsobí metropolitním dojmem. Ve městě ale najdeme mnoho pozoruhodných staveb, luxusních hotelů, sakrální staveb i politických budov.

Putování městem Abuja

První a snad nejzajímavější stavbou k návštěvě, je budova se zlacenou kopulí a štíhlými minarety, kterou je Národní mešita. Mešita má horní patro pro modlitby žen a dále obchůdek s islámským oblečením a knihami. Krásný pohled se na mešitu naskytne nejen ve dne, kdy září ve slunci, ale i v noci. Mešita je přístupná i turistům mimo časy, kdy probíhají modlitby. Zajímavou sakrální stavbou a zároveň pozoruhodným dílem architektury je National Ecumenical Centre, které je rovněž známé jako National Christian Centre neboli největší křesťanské centrum v Abuji.

Další a tentokrát kreativní zastávkou je Though pyramid art centre nacházející se v centru města, která byla postavena jako prostor umožňující propojení řemesel, umění a designu. Umělci se zde mohou setkávat a hovořit o nových uměleckých směrech.

Procházkou kolem Aso Rock Presidential Villa neboli prezidentského komplexu, uvidíte, kde bydlí a úřaduje nigerijský prezident. Prezidentská vila se nachází na tzv. území tří ramen “The three arms zone“, které je pojmenováno podle sídla třech hlavních pilířů vlády. Sídlí zde totiž Nejvyšší soud – soudní moc, Národní shromáždění – zákonodárná moc a už zmiňovaná Prezidentská vila – výkonná moc.

Svůj název získala Prezidentská villa podle Aso rock, což je 400 metrový monolit nacházející se hned u města, který je zároveň nejnápadnějším rysem města. Druhým výrazným rysem je pak Zuma rock, někdy označováný jako „Gateway to Abuja“ neboli „Brána do města Abuja“. Tento monolit je považován za druhý největší monolit na světě.

Kam za zábavou a kulturou?

V případě, že chcete podniknout něco s vašimi ratolestmi, vyrazte do zábavného parku Wonderland Amusement Park, který se nachází nedaleko od centra a je výborným místem, kde se pobaví děti i dospělí. S dětmi také můžete zajít do Národního dětského parku a Zoo. Je to místo plné dětských hřišť a různých aktivit pro děti, kde navíc můžete vidět africká zvířata jako opice, žirafy, zebry či lvi.

V centrální obchodní čtvrti můžete navštívit místo umění a řemesel, The Abuja Arts and Craft Village. Zde si můžete nejen prohlédnout řemeslnou, rukodělnou a uměleckou činnost, ale také si některý ze zajímavých výrobků koupit. Na výběr  jsou  například různé bubínky, obrázky, bižuterie, masky a další. Právě tady si můžete vyzkoušet smlouvání o ceně.

Dalším místem, kde nakoupit, cokoli vás napadne, je Wuse market – nejrušnější a nejoblíbenější trh ve městě, který je otevřen od 6 ráno do 6 večer.

Ve městě Abuja se rovněž každoročně koná mnoho festivalů jako jazzový, filmový či divadelnífestival.

Co navštívit v okolí?

Chcete-li si vyjet na jedinečný výlet do přírody, vydejte se směr Usmanská přehrada. Po přibližně 45 minutách jízdy od hlavního města se nachází přehrada s překrásnou krajinou, kde si můžete užít piknik a relaxaci. Počítejte však s tím, že v okolí není žádná možnost koupit si občerstvení. Podívejte se i do zbytku Nigérie a poznejte její krásy.

Předchozí článekZajímavá místa a památky v Taškentu
Další článekSan José – kam se vydat, co vidět a navštívit?