Mapa Středoafrické republiky – kde leží Středoafrická republika?

991

Středoafrická republika je vnitrozemským státem, který leží ve Střední Africe, jak už ostatně napovídá sám jeho název. Existuje od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Francii. Nejednalo se ovšem o příliš stabilní stát, neboť zde docházelo k bojům i převratům. V roce 2015 byla kupříkladu na severu vyhlášena autonomní Republika Logone, která ale není uznávána. Pro turisty tedy není situace růžová a Ministerstvo zahraničních věcí ČR dokonce doporučuje se cestám sem zcela vyhnout.

Návštěvníci ze zahraničí tak nemohou příliš obdivovat krásnou středoafrickou přírodu. V zemi se kupříkladu nachází rezervace Dzanga-Sangha, kde žije populace goril, Národní park Dzanga-Ndoki s tropickým deštným pralesem a především Národní park Manovo-Gounda St. Floris. V tom se nachází pestrá fauna a flóra a je jediným místem v zemi, které je na Seznamu světového dědictví UNESCO. Na druhou stranu se jedná o světové dědictví v ohrožení.

Kde leží Středoafrická republika – poloha a základní geografické informace o Středoafrické republice

Středoafrická republika se skutečně nachází v samém srdci Afriky. Na mapě ji najdete na souřadnicích 6°58′ severní šířky a 20°37′ východní délky. Na většině území se rozkládá náhorní plošina Azande. Sever země tvoří savana a severovýchod masív Bongo. V západní části se k nebi tyčí pohoří Karré a na jihu se nachází tropický deštný prales. Středoafrická republika se z administrativního hlediska člení na 14 prefektur, dvě ekonomické prefektury a hlavní město.

Sousední země:

  • Čad
  • Súdán
  • Kamerun
  • Jižní Súdán
  • Demokratická republika Kongo
  • Republika Kongo

Středoafrická republika disponuje rozlohou 622 984 km2, na kterých žije cca 4,5 milionu obyvatel. Jde tedy o velkou zemi s malým počtem lidí, a to díky jedné z nejnižších hustot zalidnění na světě. Zhruba pětina obyvatel žije v hlavním městě Bangui, které je jednoznačné centrum celé Středoafrické republiky. Leží přitom na jihu země na hranicích s Demokratickou republikou Kongo.

Bangui protéká řeka Ubangi, jež je podstatnou dopravní tepnou. Minimálně z turistického hlediska je ovšem důležitější řeka Sanga, neboť plavby po ní jsou vyhlášené. Ve Středoafrické republice se nenacházejí žádná vysoká pohoří. Nejvyšším vrcholem země, kde většina obyvatel vyznává křesťanství, je Mont Ngaoui, která se nachází na západě (hranice s Kamerunem) a měří 1 410 m.

Předchozí článekMapa Srbska – kde leží Srbsko?
Další článekMapa ostrova Svatý Kryštof a Nevis – kde leží Svatý Kryštof a Nevis?